Home Aktualności Węgiel Łużycki, 6 marca 2014 r.

Węgiel Łużycki, 6 marca 2014 r.

0
0

1. Kopalnia odkrywkowa Nochten II: Świadectwo energetyczno-politycznej słabości saksońskiego rządu

2. W sobotę 22 marca zapraszamy na demonstrację w sprawie transformacji energetycznej do Poczdamu. Miejsca spotkań mieszkańców Łużyc

3. Łużyckie wsie a linie przesyłowe w Bawarii? – komentarz w newsletterze DIW

4. Elektrownia Jänschwalde jako “Trabant wymagający remontu”

5. Landtag w Poczdamie oddala wniosek w sprawie ustawy dotyczącej ochrony klimatu

6. Vattenfall sprzedaje swoje Towarzystwo Inżynierów VPC

7. Węgiel pożera kulturę – komentarz MDR Figaro

8. Atterwasch w “Russia today”

1. Kopalnia odkrywkowa Nochten II: Świadectwo energetyczno-politycznej słabości saksońskiego rządu

5 marca saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło plan dotyczący kopalni Nochten II. Inicjatywa “Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” nazwała tę decyzję “słabością” oraz zapowiedziała skargi przeciwko temu planowi. “Zatwierdzenie planu dotyczącego kopalni Nochten II przez saksońskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych jest oznaką słabości tej instytucji. Zaproponowana przez Saksonię i Vattenfall polityka energetyczna to krok w tył podjęty na koszt 1700 osób zagrożonych przesiedleniem. Polityka ta nie bierze też pod uwagę stanowiska mniejszości serbołużyckiej” – mówi Adrian Rinnert ze stowarzyszenia “Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II”.

“Energetyczno-polityczna konieczność budowy kopalni, która miałaby uzasadnić wysiedlenie całych wsi, nie jest udowodniona. Jesteśmy przekonani, że zatwierdzony plan nie jest zgodny z prawem niemieckim i europejskim. Jako stowarzyszenie będziemy wspierać inne organizacje oraz zagrożonych przesiedleniem obywateli w sądowej walce przeciwko tej decyzji”. Następnie Rinnert dodał: “Ministerstwo Spraw Wewnętrznych również zauważyło, że plan ma braki. Nie zaproponowało jednak dodatkowych warunków. Problemy, które będzie generować ta kopalnia nie mogą być rozwiązane przez podjęcie działań o charakterze “kosmetycznym”. Ministerstwo nie powinno wydawać zgody na ten plan, jeżeli chce zapobiec problemom w naszym rejonie”.

Treść pozwolenia oraz samego planu nie jest jeszcze dostępna do publicznego wglądu. Do dzisiaj nie ma również odpowiedzi z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na petycję podpisaną przez 3673 obywateli. Realizacja planu kopalni Nochten II wymaga jeszcze innych pozwoleń. Szczególnie ważny jest proces tworzenia górniczego planu zagospodarowania, czemu towarzyszyć powinny konsultacje społeczne.

Doniesienie prasowe saksońskiego rządu:

http://www.medienservice.sachsen.de/medien/

2. W sobotę 22 marca zapraszamy na demonstrację w sprawie transformacji energetycznej do Poczdamu. Miejsca spotkań mieszkańców Łużyc

Nowy rząd federalny planuje frontalny atak na transformację energetyczną. Rozwój energetyki odnawialnej może być zniszczony w zarodku. Rząd planuje bowiem ograniczenie wsparcia finansowego. W zamian czarno-czerwona koalicja stawia na energetykę węglową, np. poprzez zapewnienie subwencji, dzięki którym stare elektrownie nie będą wyłączane.

W ciągu następnych miesięcy rząd musi się porozumieć z landami w sprawie swoich planów polityki energetycznej. Niektóre landy nie zgadzają się z planem polityczno-energetycznym rządu i muszą zacząć działać.

W sobotę 22 marca stowarzyszenie zrzeszające przeciwników rządowych zmian zaprasza na demonstrację. Spodziewamy się dziesięciu tysięcy osób, w siedmiu stolicach landów. Więcej na ten temat można znaleźć  tutaj: http://energiewende-demo.de/

Dla nas, osób z Łużyc, bojących się o przyszłość własnych domów jest oczywiste, że dołączymy do demonstracji w Poczdamie. Rozpocznie się ona o godzinie 13.00 przed siedzibą władz landu.

Jeżeli chodzi o transport, to najlepiej przyjechać koleją. Spotykamy się co najmniej w tych dwu miejscach:

Hauptbahnhof Cottbus, godzina 9:45

Bahnhof Guben, godzina 9:30

Pierwszym dziesięciu przybyłym na dworzec rozdamy bilety kolejowe na przejazd powrotny.

3. Łużyckie wsie a linie przesyłowe w Bawarii? – komentarz w newsletterze DIW

Krytycy budowy dodatkowych linii przesyłowych w Bawarii są coraz bardziej wrażliwi na problem zagrożenia łużyckich wsi przez węgiel brunatny. A to dlatego, że prąd z węgla brunatnego miałby płynąć przez planowane na terenie Bawarii linie przesyłowe.

Budowa omawianych linii jest zatem uważana za kontrowersyjną.

W gazecie tygodniowej nr 9/2014 wydawanej przez Niemiecki Instytut Badań ds. Gospodarki (DIW) ukazał się właśnie artykuł prof. Christiana von Hirschhausena na ten temat.

https://www.diw.de/documents/publikationen/7

4. Elektrownia Jänschwalde jako “Trabant wymagający remontu”

“Po co remontować Trabanta, kiedy można kupić Mercedesa?” – to słowa Hanny Mrówczyńskiej, dyrektorki PGE Gubin,  cytowane  19 lutego w “Gazecie Wyborczej”. Tymi słowami dementuje ona informacje jakoby PGE interesowało się kupnem elektrowni węglowej Jänschwalde. Mrówczyńska, zupełnie przypadkiem, wystawiła świadectwo “wymagającej remontu” elektrowni Jänschwalde. Słowa Mrówczyńskiej nie pasują do tego, co po niemieckiej stronie pisze Vattenfall na temat swoich elektrowni. Hanna Mrówczyńska prowadzi firmę córkę PGE, która planuje budowę przygranicznej kopalni węgla brunatnego Gubin-Brody.

http://zielonagora.gazeta.pl/zielonagora/

5. Landtag w Poczdamie oddala wniosek w sprawie ustawy dotyczącej ochrony klimatu

26 lutego na posiedzeniu plenarnym brandenburskiego Landtagu odrzucono większością głosów wniosek frakcji partii Zieloni w sprawie ustawy dotyczącej ochrony klimatu. Takiego rozwoju wydarzeń można się było spodziewać. Koalicja rządowa, tak jak się to często zdarzało, mogła przedstawić własny wniosek. Do tego jednak nie doszło. SPD i partia Die Linke albo nie widzi konieczności dla powstania takiej ustawy, albo nie ma w tej sprawie porozumienia. Tak więc  obecnie ochrona klimatu w Brandenburgii to tylko puste słowa.

6. Vattenfall sprzedaje swoje Towarzystwo Inżynierów VPC

Vattenfall planuje sprzedać Vattenfall Europe PowerConsult GmbH (VPC) z siedzibą w Vetschau firmie Palero. Transakcja powinna być zawarta w pierwszym kwartale 2014 r. VPC zatrudnia 535 pracowników. Siedziba znajduje się w Vetschau, a oddziały w Berlinie, Lipsku, Dreźnie, Hamburgu, Spremberg i Jänschwalde. Także VPC Wschód w Belgradzie (Serbia) oraz łużycki Analytik GmbH (LAG) z siedzibą w Spremberg zostaną sprzedane. Cena na razie jest tajemnicą. Grupa VPC oferuje usługi inżynierskie oraz usługi laboratoryjne w elektrowniach zarówno dla Vattenfall, jak i dla osób trzecich. Szef Vattenfall-Niemcy Tuomo Hatakka tłumaczy sprzedaż jako część programu konsolidacji oraz “reakcję na trudności na rynku”.

Źródło:

http://www.nordic-market.de/news/13729/

7. Węgiel pożera kulturę – komentarz MDR Figaro

 Rozgłośnia radiowa MDR Figaro 4 marca wyemitowała komentarz (załączamy link) Wilhelma Bartscha na temat wsi serbołużyckich zagrożonych powstaniem kopalni węgla brunatnego.

http://www.mdr.de/mdr-figaro/journal

8. Atterwasch w “Russia Today”

 Po tym jak gazety New York Times oraz National Geographic napisały o grożących mieszkańcom Łużyc przesiedleniach (zobacz ostatni Węgiel Łużycki, 24 lutego) również anglojęzyczna telewizja “Russia Today” wyemitowała reportaż na temat sytuacji w Atterwasch.

Film można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=or98tWjQpGM&;feature=youtube_gdata_player

                                                                       Tłum. Hanna Schudy

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Kopalnia Turów pochłania dawny kurort uzdrowiskowy Opolno-Zdrój, a minister i konserwator milczą

Opolno-Zdrój, dawne uzdrowisko o bogatej historii działalności leczniczej, zachowało swoją…