Home Aktualności Węgiel Łużycki, 8 września 2013r.

Węgiel Łużycki, 8 września 2013r.

0
0

Zachęcamy wszystkich obywateli, wyborców i protestujących przeciwko powstaniu kopalni węgla brunatnego do zapoznania się z ostatnimi wydarzeniami na styku polityki i energetyki:

  1. Poszkodowani w wyniku strat górniczych publikują odpowiedzi kandydatów do Bundestagu
  2. Welzow II: prosimy odsyłać wypełnione listy
  3. Demonstracja: 14 września jedziemy do Drezna
  4. Czerwono-czerwona koalicja odrzuca zakaz dla technologii CCS w Brandenburgii. Członkowie inicjatywy obywatelskiej zawiedzeni
  5. Związek rolników nie zgadza się na powstanie nowych kopalni – długoterminowe zniszczenie zasobów ekonomicznych
  6. Ekspertyza potwierdza możliwość powstania osuwisk w miejscowości Lieske w wyniku pracy kopalni węgla brunatnego Welzow II
  7. Ja decyduję, czym jest dla was ojczyzna – szok podczas kampanii wyborczej

1. Poszkodowani w wyniku strat górniczych publikują odpowiedzi kandydatów do Bundestagu

Odpowiedzi na pytania osób poszkodowanych w wyniku strat górniczych zadane kandydatom do Bundestagu z terenu Łużyc są już dostępne w internecie. Dzięki temu można się lepiej zapoznać z poglądami kandydujących do Bundestagu polityków. W kolejnej kadencji parlamentu, obok licznych energo-politycznych problemów do rozwiązania, możliwa będzie również nowelizacja federalnego prawa górniczego, która wzmocniłaby prawa osób poszkodowanych w wyniku szkód górniczych.

Na początku sierpnia członkowie inicjatyw obywatelskich we wspólnym liście postawili kandydatom do Bundestagu z okręgu wyborczego 64 (Okręg Cottbus/Spree-Neiße) i 157

(Okręg Görlitz) konkretne pytania. Odpowiedzi uzyskane od ośmiu kandydatów są już dostępne na stronie internetowej, aby wyborcy mogli poznać stanowiska kandydujących polityków w ważnych dla nich kwestiach: www.lausitzer-braunkohle.de/aktuell.php

2. Welzow II: prosimy odsyłać wypełnione listy

Dnia 17 września kończy się okres składania podpisów pod petycją przeciwko powstaniu Welzow II oraz przesiedleniu miejscowości Proschim. Liczba podpisów kierowanych do GRUENE LIGA znacząco wzrosła w ostatnich tygodniach. Ze względu na zbliżający się końcowy termin, prosimy o przesyłanie podpisów do 14 września, tak abyśmy mogli jeszcze przygotować wysyłkę list. W dalszym ciągu można jeszcze kierować do nas prośby o przysłanie list do wypełnienia. Nasza strona internetowa to: www.kein-weiteres-dorf.de

3. Demonstracja: 14 września jedziemy do Drezna

 Wyrobisko większe od starówki drezdeńskiej – oto jak Saksonia oddala się od dokonania transformacji energetycznej i realizacji celów polityki klimatycznej. Plany budowy kopalni węgla brunatnego Nochten II stały się impulsem do organizacji demonstracji, która odbędzie się 14 września 2013r. w Dreźnie. W tym poparciu dla transformacji energetycznej, ochrony klimatu oraz ochrony wsi i lokalnego środowiska weźmie udział m.in. twórca kabaretu i aktor Uwe Steimle. Spotykamy się o godzinie 11 na dworcu kolejowym Drezno-Nowe Miasto. Poniżej załączamy dokładny plan spotkania. Organizatorem jest stowarzyszenie „Zmiana strukturalna teraz. Bez Nochten II” (www.strukturwandel-jetzt.de). Demonstracja jest częścią niemieckiego Dnia dla klimatu: (www.klima-bewegen.de).

4. Czerwono-czerwona koalicja odrzuca zakaz dla technologii CCS w Brandenburgii. Członkowie inicjatywy obywatelskiej zawiedzeni

 Dnia 29 sierpnia większość parlamentarna SPD i Die Linke w brandenburskim Landtagu odrzuciła projekt ustawy mającej na celu wprowadzenie zakazu stosowania technologii CCS. Wcześniej pisaliśmy o wniosku koalicji.

„Jesteśmy zawiedzeni straconą szansą stworzenia nowego prawa w Brandenburgii” – mówi Ute Lein, członkini inicjatywy obywatelskiej „Zatrzymać magazynowanie CO2”.

„Słowne umowy nie powinny nas zadawalać” – podkreśla Lein. Po następnych wyborach do Landtagu jesienią 2014 r. nie będziemy mogli oczekiwać, że nowy rząd dotrzyma słowa danego przez sprawujących władzę w poprzedniej kadencji. „W naszej dyskusji z rządem polegaliśmy jak się okazuje na naiwnym i błędnym przekonaniu” – krytykuje Lein.

Koalicja odrzuciła projekt ustawy. Jako powód podaje, że projekt rzekomo nie opierał się na wytycznych prawa federalnego. „Poprzez obejście paragrafu 2 ustęp 5 federalnego prawa dotyczącego składowania CO2, określony kraj związkowy może zadecydować, że stosowanie technologii długotrwałego magazynowania CO2 może być dopuszczone bądź zabronione tylko na określonych terenach” – wyjaśnia Lein. Zapis ten pojawił się w projekcie ustawy zaproponowanej przez partię Zieloni.

Inicjatywa obywatelska dziękuje frakcji partii Zieloni za złożenie projektu ustawy. Podziękowania należą się dla Pana Peera Jürgensa i Michaela Luthardta (oboje z Die Linke), którzy głosowali za projektem. Również posłowie do Landtagu Henryk Wichmann i Monika Schulz-Höpfner (oboje z CDU) jako jedyni z CDU nie głosowali za odrzuceniem projektu ustawy. Inicjatywa obywatelska żąda jednak od frakcji Zielonych, aby w następnym okresie legislacyjnym partia złożyła wniosek ponownie. „Jeżeli udałoby się uzyskać obietnicę od nowego rządu landowego, to wtedy mógłby to być pierwszy krok do wprowadzenia nowego prawa dotyczącego technologii CCS w Brandenburgii” – powiedziała Lein.

Czerwono-zielona koalicja rządząca w Dolnej Saksonii przygotowuje już prawo zakazujące stosowania technologii CCS. „Odrzucimy technologię CCS” – mówi Daniela Behrens (SPD), sekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa, cytowana przez gazetę Hannoverschen Allgemeinen Zeitung. Ministerstwo to pracuje obecnie nad projektem ustawy, który pod koniec roku zostanie skierowany do Landtagu. Z kolei Landtag z landu Szlezwik-Holsztyn omawiał już projekt koalicji rządzącej w pierwszym czytaniu.

5. Związek rolników nie zgadza się na powstanie nowych kopalni – długoterminowe zniszczenie zasobów ekonomicznych

Brandenburski Związek Rolników, reprezentujący landowe, rodzinne przedsiębiorstwa rolnicze, opowiedział się przeciwko powstaniu nowej kopalni węgla brunatnego Welzow-Süd II. Reinhard Jung, przewodniczący Związku, zwraca uwagę, że plan przedstawiony przez rząd landowy stoi w sprzeczności z krajowym konsensusem dotyczącym transformacji energetycznej. „Trudno doszukać się jakiegoś ważnego interesu społecznego w powstaniu kopalni. Budowa nowej kopalni wiąże się jedynie z pogwałceniem praw człowieka, stratami środowiskowymi oraz ekonomicznymi”. Związek Rolniczy krytykuje przede wszystkim plany zniszczenia wsi Proschim. Plany te przewidują wywłaszczenie i wysiedlenie około 800 osób oraz stratę około 1800 hektarów ziem uprawnych. Jung przypomniał również zapewnienia prezydenta landu Manfreda Stolpego i czołowych polityków brandenburskich partii, którzy wcześniej obiecali, że na miejscowości Horno skończy się niszczenie terenu pod nowe kopalnie. „To przyrzeczenie miało i ma dla nas moralne znaczenie. Stan rzeczy się nie zmienił, stąd nasze stanowisko nadal się nie zmieniło. Powstanie nowych kop alni sprawi, że przestaniemy całkowicie ufać naszym politykom.”

Gazeta MAZ opublikowała w tym tygodniu wywiad z  panią burmistrz, zajmującą się też rolnictwem, Pertą Rösch: http://www.maz-online.de/Brandenburg/Landwirtin-kaempft-gegen-Energie-Gigant

6. Ekspertyza potwierdza możliwość powstania osuwisk w miejscowości Lieske w wyniku pracy kopalni węgla brunatnego Welzow II

Według planu budowy kopalni węgla brunatnego Welzow II miejscowość Lieske znajdzie się na kilkusetmetrowym wąskim wale między zalanym wyrobiskiem po kopalni na południu i przyszłym wyrobiskiem od strony północnej. Już w zeszłym roku dr hab. Ralf Krupp w sporządzonej ekspertyzie przewidział zagrożenie w postaci pęknięcia wału. Część ekspertyzy mówiąca o tym była wówczas podważana przez władze górnicze oraz Vattenfall. Teraz p. Krupp w nowej ekspertyzie jedynie wzmocnił swoje wcześniejsze obawy. O szczegółach można się dowiedzieć z gazety „Potsdamer Neueste Nachrichten”: http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/783861/

7. Ja decyduję, czym jest dla was ojczyzna – szok podczas kampanii wyborczej

W ubiegłym tygodniu zorganizowano dwa panele dyskusyjne dla okręgu wyborczego 64 (Cottbus i Spree-Neiße) z bezpośrednimi kandydatami do Bundestagu. W środę dziennikarze gazety Lausitzer Rundschau zaprosili obywateli do Cottbus, a w czwartek stowarzyszenie Klinger Runde do miejscowości Groß Gastrose.

Oba spotkania Ulrich Freese (SPD) opuścił jako najmniej akceptowany kandydat i to z różnych powodów. W Cottbus młodzieżówki wszystkich partii pytały polityków o ich dodatkowe dochody. Okazało się, że sam Freese zasiada w trzech radach nadzorczych Vattenfallu. Freese dopiero po wyborach miałby zdecydować, którą z rad nadzorczych zamierza zostawić. Widownia była zszokowana taką odpowiedzią. Trzeba bowiem wiedzieć, że członkowie rad nadzorczych są prawnie zobowiązani reprezentować interesy firmy.

W miejscowości Groß Gastrose problem polityki energetycznej był oczywiście najważniejszym punktem programu. Licznie przybyli obywatele zagrożeni wysiedleniem z miejscowości Grabko, Kerkwitz i Atterwasch. Freese oznajmił wtedy, co ludzie powinni myśleć – „Ojczyzną są Łużyce, a nie jakaś konkretna ulica czy dom.” – co zadziwiło i zbulwersowało zgromadzonych.

Mimo to, Ulrich Freese uchodzi dotychczas za faworyta w wyborach. Wydaje się jednak, że ta popularność w mniejszym stopniu oparta jest na jego rzeczywistych osiągnięciach, a raczej budowana jest poprzez rozwieszone wszędzie plakaty i ogłoszenia.

(Nasza uwaga: Po tym jak traktowaliśmy bezstronnie kandydatów, publikując ich odpowiedzi na zadane pytania, teraz pozwalamy sobie na ich ocenę). 

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. Raport EKO-UNII

Każdego roku w gminach turystycznych zbiera się tony śmieci z nielegalnych wysypisk, a kos…