Szanowne zainteresowane, zainteresowani, przedstawiamy najnowsze wiadomości z łużyckiego obszaru węglowego:
- Nowa elektrownia węgla brunatnego w Boxberg musi być ostatnią
- Vattenfall zachowuje dane środowiskowe w tajemnicy – Grüne Liga wnosi pozew do sądu
- Związek Marburski dyskutuje skutki zdrowotne wywołane obecnością elektrowni węgla brunatnego
- Spacerujący w lesie znalazł niezabezpieczony otwór wiertniczy należący do Vattenfall
- Węgiel w całym kraju: telewizja Graswurzel TV o obozie protestacyjnym w lesie Hambacher-Forst
- Terminy
- Nowa elektrownia węgla brunatnego w Boxberg musi być ostatnią
Grüne Liga dostrzega w nowo powstałym bloku elektrowni Boxberg R model schodzący z rynku, który mimo to ma zostać włączony w następny czwartek. Boxberg R musi zostać ostatnim blokiem elektrowni węgla brunatnego, jeżeli Niemcy chcą zrealizować plan przemiany energetycznej (Energiewende). Węgiel brunatny nie jest odpowiednim źródłem przejścia do ery energetyki odnawialnej. Nowa budowa z perspektywy polityki energetycznej nie była konieczna przez co musi teraz prowadzić do mniejszych obciążeń starszych elektrowni w Łużycach. Użycie węgla brunatnego musi zostać w ogólności ograniczone jeżeli Vattenfall nie chce, aby jego argument ochrony klimatu nie został doprowadzony do absurdu.
Najnowocześniejsza elektrownia węglowa została w tyle za elektrownią gazową i osiągnęła w ostatnich latach poniżej 44 procent skuteczności podczas gdy gazowa osiągnęła 60.75 procent skuteczności. Ten fakt unaocznia różną przydatność technologii przejściowych do ery energetyki ze źródeł odnawialnych.
Blok elektrowni węgla brunatnego w Boxberg jest oddany do ciągłej pracy po ponad dwu letnim spóźnieniu. Pierwotnie powinien on zostać podłączony do sieci w 2010 roku. Zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych przyczyniło się do niepowodzenia kiedy na początku 2010 roku elektrownia nie przeszła próby nacisku na kocioł (Kesseldruckprobe). W efekcie przeprowadzone zostały obszerne i liczne przebudowy.
Trudno na obecnym etapie ocenić w dyskusji publicznej, czy problemy techniczne rzeczywiście są pokonane czy też są to tylko pozory tak jak wioski potiomkinowskie. Ponieważ saksoński rząd w 1994 ustanowił założenie nowego bloku elektrowni jako warunek użytkowania części kopalni Nochten (północna część Nochten 1) dlatego Vattenfall jest zależny od oddania do eksploatacji elektrowni (Boxberg) co umożliwi dopiero prace w kopalni Nochten 1.
O ile blok elektrowni Boxberg R będzie funkcjonować, może to prowadzić do ograniczenia użytkowania starszych elektrowni węgla brunatnego w Łużycach, w tym Janschwalde, którą można uznać za jedną z bardziej niebezpiecznych dla klimatu w Europie. Byłoby to wskazane nie tylko z powodów polityki klimatycznej, ale również w obliczu ograniczonej pojemności sieci przesyłowej. Co więcej, mamy do czynienia z przeniesieniem siły roboczej z Brandenburgii (np. zamknięcie kopalni Cottbus Nord do 2015) do Saksonii (kopalnia Reichwalde). Dlatego otwarcie nowego bloku elektrowni nie przedstawia żadnego argumentu dla planowania nowych kopalni węgla brunatnego.
- Vattenfall zachowuje dane środowiskowe w tajemnicy – Grüne Liga wnosi pozew do sądu.
Informacja o gatunkach zwierząt zagrożonych w wyniku działania kopalni węgla brunatnego nie jest żadną tajemnicą przedsiębiorstwa. Cottbus/Dresden, 05.10.2012.
Koncern energetyczny Vattenfall w ciągu najbliższych miesięcy planuje ostatecznie zniszczyć obszar puszczy Weisswasser i przeznaczyć go na budowę kopalni węgla brunatnego oraz trzyma w tajemnicy dane zebrane podczas kartowania terenu pod względem obecności gatunków roślin i zwierząt. Grupa środowiskowa Cottbus, członek sieci Grüne Liga złożyła skargę w sądzie w Dreźnie i doprasza się ujawnienia dokumentów w tej sprawie.
Władze ochrony środowiska regionu Goerlitz odmówiły grupie środowiskowej z Cottbus wglądu do map regionu puszczy Weisswasser, ponieważ koncern Vattenfall odmawia przesłania opinii i odwołuje się do praw autorskich jako zleceniodawca dokumentów zawierających kartowanie terenu.
“Argumentacja Vattenfall jest absurdalna, w rzeczywistości zostały tu bezprawnie zatrzymane informacje dotyczące środowiska. Pytamy się, które wyniki kartowania koncern próbuje koniecznie ukryć. Postępowanie łużyckiego Vattenfall pokazuje, jak niewiele dla tego przedsiębiorstwa liczą się kryteria szwedzkich właścicieli Vattenfall” mówi Rene Schuster z grupy środowiskowej z Cottbus.
Puszcza Weisswasser jest siedzibą byłego zamku myśliwskiego, częścią parku utworzonego przez księcia Hermanna von Pückler-Muskau. Ma ona wysoką wartość kulturową i historyczną. To tutaj powstało jego najważniejsze dzieło “Andeutungen über Landschaftsgärtnerei”. Podczas gdy część parku jest chroniona i wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, sama puszcza w najbliższych miesiącach ma zostać bezpowrotnie zniszczona. Wartość tego miejsca to nie tylko aspekty kulturowe, ale również przyrodnicze.
Węgiel brunatny z kopalni Nochten w większości będzie przetworzony w elektrowni Boxberg, w dwóch blokach pochodzących jeszcze z czasów DDR, które są uznane za najbardziej szkodliwe dla klimatu w Europie.
- Związek Marburski (największe zrzeszenie lekarzy w Europie, związek zawodowy lekarzy, przypis tłum.) dyskutuje skutki zdrowotne wywołane obecnością elektrowni węgla brunatnego
W piątek 19 października 2012, o godzinie 16 na uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą, związek zawodowy lekarzy z Marburga przeprowadzi debatę pod tytułem “Blauer Himmel über Oder und Neiße? Industrieemissionen aus Kraftwerken: (K)Ein Thema für die Gesundheitspolitik?!” (Niebieskie niebo nad Odrą i Nysą? Przemysłowe emisje z elektrowni jako temat dla polityki zdrowotnej?!”). Gościem będzie brandenburski sekretarz zdrowia Daniel Rühmkorff (LINKE) jak również posłanka do Landtagu Ursula Nonnenmacher (Bü90/Grüne) oraz prezydent lekarzy landu Dr. Günther Jonitz. Tym samym, marburski związek podejmuje temat dotychczas karygodnie zaniedbany: skutki zdrowotne powstające w wyniku emisji zanieczyszczeń przemysłowych – szczególnie z elektrowni węgla brunatnego. W Berlinie i w Brandenburgii w dalszym ciągu stoją obiekty przemysłowe, które są uznane za powodowanie największych zanieczyszczeń w Europie. Są to bez wyjątku elektrownie węgla brunatnego. Europejska agencja środowiskowa wycenia szkody zdrowotne powodowane tylko przez elektrownię Janschwalde (Vattenfall) na 2 miliardy Euro. Martin Adams będzie reprezentować wydawnictwo (Europejskiej komisji środowiskowej, przypis tłum.). Spotkanie będzie prowadzone przy pomocy tłumaczy (angielski i niemiecki) w sali senatu uniwersytetu Viadrina, przy ulicy Große Scharrnstraße 5 we Frankfurcie nad Odrą.
- Spacerujący w lesie znalazł niezabezpieczony otwór wiertniczy należący do Vattenfall
Jesienią, w lesie można znaleźć nie tylko grzyby. Może się wydarzyć również potknięcie o głęboką na
- Węgiel w całym kraju: Graswurzel TV (od Grassroot -ang.;Demokracja oddolna -pl , przypis tłum.) o obozie protestacyjnym w Hambacher-Forst
Od prawie pół roku aktywiści i aktywistki anty-węglowe okupują las Hambacher Forst (Nadrenia Westfalia, między Kolonią a Aachen). Istniejący od tysięcy lat i do dzisiaj uznany za puszczę obszar narażony jest na wykarczowanie. Powodem jest poszerzenie przez koncern RWE kopalni węgla brunatnego Hambach. Koncern energetyczny wydobywa w największej w Europie kopalni węgla brunatnego surowce naturalne dla swoich elektrowni węglowych w Nadrenii. Aktywiści i aktywistki protestują poprzez okupację terenu przeciwko dalszemu poszerzeniu obszaru kopalni węgla brunatnego. Telewizja Grasswurzel TV nakręciła raport filmowy o proteście. Materiał jest do pobrania tutaj: http://graswurzel.tv/p222.html
- Terminy
W sprawie najważniejszych terminów dotyczących Łużyc dowiecie się tak jak wcześniej na naszej stronie: www.lausitzer-braunkohle.de/termine.php
Tłum. H.Schudy
]]>