Home Aktualności Węgiel Łużycki – okólnik , 26.10.2012-10

Węgiel Łużycki – okólnik , 26.10.2012-10

0
0

Szanowne zainteresowane, zainteresowani, przedstawiamy najnowsze wiadomości z łużyckiego obszaru węglowego:

  1. Skarga przeciwko budowie ściany szczelinowej (Dichtwand) Wezlow odrzucona w pierwszej instancji
  2. Ze względu na węgiel brunatny znowu wzrosła emisja CO2 w Brandenburgii
  3. Czy węgiel brunatny przyczynia się do chorób? – Lekarze dyskutują o elektrowniach węgla brunatnego
  4. 31 października do Atterwasch: możliwe autobusy ze stacji w Kerkwitz
  5. 1 listopada wykład dotyczący plagiatu na Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym w Cottbus
  6. Sabina Niels opuszcza partię Zielonych  w Landtagfraktion
  7. Schleenhain: zabezpieczanie opuszczonych maszyn trwa
  8. Rekomendacja książki Irene Teichmann „Unbehütete Landschaft”
  1. Skarga przeciwko budowie ściany szczelinowej (Dichtwand) Wezlow odrzucona w pierwszej instancji

24 października sąd w Cottbus odrzucił skargę stowarzyszenia BUND z Brandenburgii przeciwko przebiegowi ściany szczelinowej przy kopalni Welzow-południe. Związek zapowiada, że po doręczeniu uzasadnienia do wyroku skieruje sprawę do sądu drugiej instancji. W grudniu 2008 władze kopalni zezwoliły na dalsze obniżenie poziomu wód gruntowych kopalni Welzow i budowę ściany szczelinowej. Pomimo, że do dzisiaj nie ma decyzji odnośnie kopalni Welzow II, to jednak rozpoczęcie montowania ściany  oznacza początek jej budowy. Z punktu widzenia skarżącego ściana wzdłuż brzegu kopalni Welzow I będzie skuteczniej i pewniej ograniczać opad wód gruntowych. Organizacja skarżąca została dofinansowany przez Greenpeace ale także przez grupę środowiskową Gruene Liga z Cottbus.

2. Ze względu na węgiel brunatny znowu wzrosła emisja CO2 w Brandenburgii

W ostatnich dniach obecny urząd w Brandenburgii opublikował inwentaryzację w sprawie emisji gazów (Klimagasinventur 2011). Czytamy w nim, że emisja CO2 w regionie wzrosła z 55.9 do 57.0 milionów ton. Istotnym powodem takiej sytuacji są elektrownie węgla brunatnego, których emisje wzrosły o 1.2 miliona ton. Jednakże istnieją wątpliwości, czy skutki te nie są spowodowane rozpoczętym wcześniej odejściem od energetyki atomowej. „Zwiększony udział Brandenburgii w bezpieczeństwie zaopatrzenia dla zachodnich i południowych Niemiec z punktu widzenia techniki jest tylko częściowo możliwy i będzie prowadził do dalszych obciążeń sieci przesyłowej, tak więc również do ograniczeń w zakresie energetyki odnawialnej”, pisze urząd. Inwentaryzacja w sprawie emisji gazów to 18 stronicowe fachowe opracowanie Urzędu Środowiska, Zdrowia i Ochrony Konsumentów Kraju Związkowego Brandenburgia (Landesamt für Umwelt, Gesundheit und Verbraucherschutz.) a opublikowane jest tutaj: http://www.lugv.brandenburg.de/cms/detail.php/bb1.c.296626.de

3. Czy węgiel brunatny przyczynia się do chorób ?

 Lekarze dyskutują o elektrowniach węgla brunatnego

W zeszłym tygodniu 19. 10. 2012 Związek zawodowy lekarzy „Marburger Bund” zorganizował debatę we Frankfurcie nad Odrą poświęconą skutkom zdrowotnym powstałym w wyniku działania elektrowni węgla brunatnego. Na temat tego spotkania znajdziecie państwo informacje pod tymi linkami:

http://www.tagesspiegel.de/berlin/mediziner-warnen-vor-kohlekraftwerken/7278428.html

http://www.neues-deutschland.de/artikel/801896.braunkohle-macht-krank.html

http://www.pnn.de/brandenburg-berlin/691231/

4. 31 października do Atterwasch: możliwe autobusy ze stacji w Kerkwitz

Przypominamy o spotkaniu „Ojczyzna i przyszłość” (Heimat und Zukunft) w środę 31 października . Spotkanie rozpoczyna się o godzinie 19 mszą świętą w kościele w Atterwasch, po czym nastąpi dyskusja. Wielokrotnie pytano nas jak można dotrzeć do Atterwasch bez auta. Tak więc, należy wysiąść w Kerkwitz z pociągu jadącego z Cottbus i z Frankrurtu, który odjeżdża co godzinę. Następnie do dyspozycji jest autobus. Jeżeli ktoś chciałby się dowiedzieć więcej na ten temat, to może się zgłosić pod adres umweltgruppe@web.de„>umweltgruppe@web.de. Jeżeli będzie ładna pogoda i ktoś chce przyjść na pieszo, to droga z przystanku ma 3 kilometry. Dzięki możliwości dojechania autobusem nie musimy być zależni od dobrej pogody.

5. Wykład dotyczący plagiatu na Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym w Cottbus 1 listopada

Znana z mediów aktywistka vroniPlag (http://en.wikipedia.org/wiki/VroniPlag_Wiki)

 prof. Deborah Weber-Wulff została zaproszona 1 listopada do Cottbus na Brandenburski Uniwersytet Techniczny ( BUT). Tytuł jej wystąpienia „Guttenberg nie był odosobnionym przypadkiem – plagiaty dysertacji w Niemczech”. Jej wizyta wydaje się szczególnie kontrowersyjna w kontekście ostatniej dyskusji dotyczącej dysertacji menadżera Vattenfall Dähnerta. Brandenburski Uniwersytet Techniczny oczyścił go z zarzutów w czerwcu 2012, ale po masowej krytyce sprawę poddano dalszym badaniom. Vattenfall uchodzi za jednego z trzech największych darczyńców BUT.

6. Sabina Niels opuszcza partię Zielonych w Landtagfraktion

23 października posłanka do Landtagu Sabine Niels oznajmiła, że opuszcza brandenburską partię Zielonych (Bundnisgruenen). Jako uzasadnienie swojej decyzji posłanka podaje połowiczne zaangażowanie brandenburskiej frakcji związku w kampanię anty-węglową. Uzasadnienie to może zdziwić czytelnika  przyglądającego się z zewnątrz całej sprawie. Pani Niels chciała zachować swój mandat posłanki. Niels była odpowiedzialna za okręgi Oder-Spree, Elbe-Elster, Stadt Cottbus, Oberspreewald-Lausitz, Spree-Neiße, i reprezentowała okręgi wyborcze w Fürstenwalde i w Cottbus. Frakcja zielonych ma obecnie czterech członków. Niels jest drugą posłanką pozafrakcyjną w brandenburskim Landtagu.

7. Schleenhain: zabezpieczanie opuszczonych maszyn trwa

Jak donoszą saksońskie gazety pierwsza maszyna z opuszczonych  29 sierpnia maszyn w kopalni Schleenhain (środkowe Niemcy) została zabezpieczona. W grudniu zdemolowana koparka wielonaczyniowa (Schaufelradbagger) powinna zostać podniesiona.

  1. Rekomendacja książki Irene Teichmann „Unbehütete Landschaft”

„Unbehütete Landschaft – acht Kapitel Lausitzer Heimatgeschicht”e (Niezabezpieczony krajobraz. Historia ojczystych Łużyc w ośmiu rozdziałach”), tak Irene Teichmann zatytułowała swoją książkę. Autorka opisuje przemianę regionu oraz ludzi tam mieszkających na przykładzie jednej z rodzin zamieszkującej ten teren od XIX wieku do dzisiaj. Ponieważ rodzina ta żyje w regionie Sanftenberg, powstanie i upadek kopalni węgla brunatnego na tym terenie oraz skutki tych wydarzeń  odgrywają istotną rolę w ich życiu. Celem Teichmann  było przedstawienie w przystępny sposób, a przez to ułatwienie zrozumienia, historii wsi Grosskoschen dla wszystkich, którzy pochodzą z Łużyc i którzy tam przybyli.

154 Seiten, Nora-Verlag, ISBN 978-3-86557-305-6

                &nbsp ;                                          tłum H. Schudy

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Wspomnienie o prof. Janie Popczyku

Z wielkim zaskoczeniem i smutkiem dowiedzieliśmy się o śmierci prof. Jana Popczyka. Profes…