Home Aktualności Wystawa Papier – produkt globalny

Wystawa Papier – produkt globalny

0
0
papier

Wystawa „Papier – produkt globalny” została przygotowana w grudniu 2005 r. przez trzy organizacje: Stowarzyszenie Ekologiczne „Eko-Unia”, ROBIN WOOD i Federacja Zielonych Gaja. Treść wystawy, adresowanej przede wszystkim do uczniów wszystkich typów szkół (podstawowych i ponadpodstawowych), wzorowana była po części na niemieckiej, stworzonej w ramach Inicjatywy 2000 plus, w znacznej jednak części została zmieniona ze względu na polskie realia.


Wystawa składała się z sześciu tablic, z których każda przedstawiała pewien aspekt problemów związanych z produkcją papieru.
Na pierwszej tablicy przedstawiono statystyki dotyczące zużycia papieru na całym świecie i w Polsce – okazuje się, że 20% ludności świata zużywa aż 80% produkcji papieru. Zaprezentowaliśmy też, zdobyte z niemałym trudem, dane dotyczące odzysku makulatury w Polsce.

I Tablica II Tablica

Druga tablica sygnalizuje dramatyczne skutki całkowitych, po części nielegalnych wyrębów lasów na całym świecie, na przykładzie wilgotnych lasów iglastych Kanady. Na tej tablicy przedstawiliśmy w skrócie znaczenie lasów dla utrzymania różnorodności biologicznej. Przypomnieliśmy także, że niszczenie lasów odbywa się najczęściej z pominięciem i / lub naruszaniem praw własności ziemi rdzennych mieszkańców. Las pełni wielką rolę w życiu społeczeństwa, której nie da się zredukować do ceny drewna, jest źródłem bogactwa również w znaczeniu kulturowym i duchowym..

IV tablica V tablica

Trzecia tablica nazwana przez nas „bilansem ekologicznym” to dane przedstawiające koszty produkcji papieru z drewna (świeżych włókien) i z makulatury. Wymowa liczb jest jednoznaczna – papier z makulatury jest tańszy i oznacza znaczące obniżenie ilości szkodliwych odpadów. Zbieranie i przetwarzanie makulatury nie ma nic wspólnego z oderwanym od życia idealizmem, co często zarzuca się organizacjom ekologicznym.
Kolejna tablica zwraca uwagę na istotny aspekt produkcji papieru – celuloza, pośredni produkt między drewnem a papierem, musi być wybielana chemicznie. Stosowane są różne metody wybielania: z użyciem chloru lub bez. Te pierwsze, bardziej szkodliwe dla środowiska, nadal stosowane są w krajach Trzeciego Świata, gdzie ochrona środowiska nie stała się jeszcze priorytetem państw. W krajach Unii Europejskiej przeważają metody mniej szkodliwe.
Piąta tablica obrazuje, że zbieranie makulatury nie jest działaniem obcym w Polsce. Ku naszemu zadowoleniu upowszechnia się model zbierania makulatury W sukurs przychodzi też kształcenie ekologiczne dzieci w szkołach, gdzie często prowadzone są różne projekty związane z gospodarką leśną.
Ostatnia tablica przedstawia zarówno założenia Inicjatywy 2000 plus, jak i historię naszego projektu „Postaw na makulaturę – zeszyty szkolne mogą chronić lasy”. Podane są w skrócie korzyści wynikające z używania materiałów szkolonych, a szczególnie zeszytów, z makulatury.
W porównaniu z niemiecką wystawą, polska wersja była uboższa w tablicę przedstawiającą oznakowanie papieru – tzn. znaki towarowe określające pochodzenie papieru i formę jego wybielenia. W Polsce znaki te nie są zarejestrowane i istnieje duża dowolność, którą wykorzystują producenci. Niestety najczęściej w ogóle brak jest informacji o pochodzeniu surowców i rodzaju wybielania.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 10.V.2006 w Szkole Podstawowej 93 we Wrocławiu, ul. Niemcewicza. Kolejne szkoły mogą zgłaszać chęć prezentowania wystawy na swoim terenie do koordynatora projektu Patrycji Szambelan, email: patrycjaa@poczta.onet.pl Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. lub patrycja.szambelan@gmail.pl
 ]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Inauguracja Akcji Czysta Odra. Rusza akcja sprzątania i zarybiania!

Już w najbliższy piątek, 26 kwietnia 2024 r. rusza międzynarodowa Akcja Czysta Odra. To ju…