Home Aktualności Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Możliwość komentowania Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie została wyłączona
0
Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wyborczej Piotra Drzewieckiego do Europarlamentu. „Rocznie 40-50 tysięcy ludzi przedwcześnie umiera ze względu na złą jakość powietrza” – wyliczał podczas konferencji na wrocławskim Rynku Radosław Gawlik, prezes EKO-UNII.

Rozpoczynając konferencję Posłanka Małgorzata Tracz powiedziała, że problemy środowiskowe w obszarze jakości powietrza są realnym wyzwaniem o czym świadczą twarde dane. Według Europejskiej Agencji Środowiska prawie 300 tysięcy osób przedwcześnie umiera z tytułu złej jakości powietrza w Unii Europejskiej.

„Gdy ludzie słyszą Zieloni, to zazwyczaj myślą ekologia, przyroda, klimat. To są słuszne skojarzenia, bo te rzeczy są jednym z filarów naszego programu. Jako Europejscy Zieloni zabiegamy o to, by chronić bioróżnorodność w Europie, a także by odbudować te ekosystemy, które zostały zdegradowane. Jako Europejscy Zieloni dbamy także o to, aby Europa była wolna od zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby, jedzenia. 300 000 osób rocznie umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczenia powietrza. Dlatego jako Zieloni w Parlamencie Europejskim będziemy dążyć do tego, aby podnieść standardy powietrza!” – mówiła Małgorzata Tracz.

W dalszej kolejności posłanka Zielonych zaakcentowała kompetencje merytoryczne kandydata w wyborach do Europarlamentu z okręgu nr 12 z listy Koalicji Obywatelskiej, startującego z miejsca nr 7, Piotra Drzewieckiego. 

“Nasz kandydat – Piotr Drzewiecki, naukowiec, fizyk atmosfery, ma konkretną koncepcję co zrobić by te standardy jakości powietrza w Unii Europejskiej podnieść” – mówiła.

Piotr Drzewiecki, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie zawodowe w obszarze fizyki atmosfery, w ramach pracy na rzecz regionu Dolny Śląsk i Śląsk Opolski będzie zwalczać smog, zapewniając finansowanie ze środków i programów Unii Europejskiej o które będzie zabiegać. Dzięki tym działaniom w ciągu najbliższych 5 lat pomoże wyeliminować “kopciuchy” na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim oraz zmniejszy obszary ubóstwa energetycznego.

Równolegle będzie starać się o zapewnienie łatwo dostępnej rzetelnej informacji o jakości powietrza. Chciałby także wprowadzenia ogólnoeuropejskiego darmowego certyfikatu jakości powietrza w handlu nieruchomościami.

„Pomogę wyeliminować kopciuchy na Dolnym Śląsku i Śląsku Opolskim. Równolegle będę starać się o zapewnienie łatwo dostępnej, rzetelnej informacji o jakości powietrza poprzez rozbudowę sieci obserwacyjno-pomiarowej. Kolejną częścią mojego programu będzie wdrożenie mojej autorskiej regulacji, którą nazywam Certyfikatem Jakości Powietrza w Obrocie Nieruchomościami” – deklarował Piotr Drzewiecki.

Radosław Gawlik Prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, były Wiceminister w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. podkreślił wagę problemu zanieczyszczenia powietrza w Polsce:

“Rocznie w Polsce to jest 40-50 tysięcy ludzi, którzy przedwcześnie umierają ze względu na złą jakość powietrza. Na Dolnym Śląsku to jest około 2000 ludzi, w samym Wrocławiu to około 1000. To daje wyobrażenie o wyzwaniach i te działania, które proponuje Piotr są sensowne i zmierzają do eliminacji tych nieszczęść – śmierci, czy chorób.”

Konferencję zakończył Radny Miejski Wrocławia Robert Suligowski, podkreślając, że wybór Piotra Drzewieckiego to szansa na skuteczne zagwarantowanie środków europejskich na programy w obszarze jakości powietrza dla Dolnego Śląska i Opolszczyzny.

“Przed Wrocławiem ogromne wyzwanie. Między innymi dostosowanie się do dyrektywy budynkowej w nowym wydaniu. To oznacza miliardy złotych, które musimy wydać na odnawialne źródła energii, które musimy wydać na termomodernizację budynków. Musimy wreszcie wybudować sieć biogazowni, które będą zasilać nas w zieloną energię. W tym celu potrzebujemy w Parlamencie Europejskim osoby, która zadba o to, aby te środki do nas trafiły.” – stwierdził Suligowski.

“Piotr nie jest politycznym emerytem, nie wybiera się na cmentarzysko politycznych słoni, tylko osobą, która idzie walczyć o te pieniądze dla nas, abyśmy mogli zadbać o nasze zdrowie i bezpieczeństwo!” – zakończył Radny Rady Miejskiej Wrocławia z partii Zieloni, Robert Suligowski. Tu znajduje się więcej informacji na temat postulatów Zielonych w kampanii do Europarlamentu.

Piotr Drzewiecki, kandydat do Europarlamentu z listy Koalicji Obywatelskiej, Członek Rady Regionu Dolnośląskiego Zielonych. Fizyk atmosfery, lat 49, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista zatrudniony w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym, w Zakładzie Modelowania Atmosfery i Klimatu. Współtworzył najważniejsze serwisy internetowe poświęcone atmosferze w Polsce, dotyczące prognozowania pogody, jakości powietrza i klimatu.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…