Home Aktualności Zielony Autobus antyatomowy dotarł do Brukseli

Zielony Autobus antyatomowy dotarł do Brukseli

0
0
zielony autobusmini

W spotkaniu ze współprzewodniczącą grupy Zieloni/Wolny Sojusz Europejski,  Rebeccą Harms w Parlamencie Europejskim uczestniczyli aktywiści, politycy i polityczki z 6 krajów: Polski, Litwy, Łotwy, Estoni, Rosji i Białorusi.

W spotkaniu ze współprzewodniczącą grupy Zieloni/Wolny Sojusz Europejski,  Rebeccą Harms w Parlamencie Europejskim uczestniczyli aktywiści, politycy i polityczki z 6 krajów: Polski, Litwy, Łotwy, Estoni, Rosji i Białorusi.

Harms powiedziała, że po Fukishimie uświadomiliśmy sobie jak trudno kontrolować sytuację. Jest zdaniem katastrofa w Japonii miała jeszcze większe znaczenie niż ta w Czarnobylu w 1986 roku. Przytoczyła dane, że japońskie społeczeństwo, kiedyś proatomowe, obecnie w 80 procentach odrzuca energetykę nuklearną. Dodała, że celem autobusu jest budowa sieci aktywistów z całej Europy i pogłębianie współpracy. Zadeklarowała wsparcie ze strony europosłanek i europosłów Zielonych w zapewnieniu know-how, przekazania doświadczeń, wdrożenia ekspertów do współpracy.

{gallery}Galerie/zielony_autobus,width=170,height=123,limit=1,limit_quantity=2{/gallery}Dariusz Szwed, członek zarządu Partii Zieloni powiedział:  Kluczową kwestią jest wzmacnianie demokratycji energetycznej w Europie – udziału społeczeństwa w budowaniu nowoczesnego, inteligentnego systemu energetycznego opartego o lokalne zasoby odnawialnej energii.

W wielu krajach Unii Europejskiej miliony ludzi stają się prosumentami energii: producentami i konsumentami.

– Mimo, że rząd blokuje od lat przyjęcie ustawy o odnawialnych źródłach energii, zaangażowanie przemysłu zielonej energetyki spowodowało, że w ubiegłym roku Polska stała się regionalną liderką – zainstalowana moc wiatraków – głównie na polskim wybrzeżu, gdzie rząd wciska społeczeństwu elektrownię jądrową, przekroczyła pierwszy 1000 MW zainstalowanej mocy. Oprócz stworzenia przyjaznego klimatu dla inwestorów w większe elektrownie korzystające ze źródeł odnawialnych, kluczową kwestią jest wzmacnianie demokracji energetycznej w Europie i w Polsce – udziału społeczeństwa w budowaniu nowoczesnego, inteligentnego systemu energetycznego opartego o lokalne zasoby odnawialnej energii. Odwiedzając stolice krajów Unii Europejskiej – Warszawę, Berlin i Brukselę – widzimy miliony ludzi stających się prosumentami: producentami i konsumentami energii z paneli i kolektorów słonecznych, wiatraków, biogazowni czy urządzeń na biomasę. Także w Polsce zaczyna się „zielona rewolucja energetyczna” – ludzie coraz częściej instalują na dachach swoich domów kolektory i panele słoneczne czy mikrowiatraki. To szczególnie ważne dla osób mieszkających w miejscowościach na Pomorzu i Zachodnim Pomorzu, w których rząd forsuje energetykę jądrową. Zieloni muszą pokazać społeczeństwu, że jest nowoczesna alternatywa dla niebezpiecznego i drogiego atomu. Oddajmy energetykę w ręce prosumentek i prosumentów – konkludował Szwed.

Według przedstawicieli litewskich Zielonych, uczestniczących w spotkaniu potrzebne są presja i wsparcie ze strony europosłów dla ruchu antyatomowego. Dodali, że na Litwie poparcie dla atomu spadło z 65 do 48 procent. Ich zdaniem rząd, przekonując do atomu, często używa argumentu, że projekt budowy elektrowni ma wsparcie z Unii Europejskiej. Według Harms należy zbadać tą sprawę.

Na pytania uczestników autobusu antyatomowego odpowiadał również rzecznik ds. energetyki grupy Zieloni/WSE, Claude Turmes. W kolejnych dwóch dniach uczestnicy wyjazdu spotkają się również z Europejską Partią Zielonych, Federacją Młodych Europejskich Zielonych, Fundacją Heinricha Boella i Zieloną Fundacją Europejską.

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…