Home Aktualności 12 lutego referendum atomowe w Mielnie

12 lutego referendum atomowe w Mielnie

0
0

„Czy wyrażasz zgodę na lokalizację elektrowni jądrowej lub wszelkiej innej infrastruktury związanej z przemysłem jądrowym i rozpoczęcie jakichkolwiek badań związanych z tymi inwestycjami na terenie gminy Mielno” – to pytanie, na które będą odpowiadali mieszkańcy Gąsek i okolic.

W sobotę przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gąskach protestowali mieszkańcy pobliskiego Mielna
Fot. Kamil Jurkowski / Agencja Gazeta
W sobotę przeciwko budowie elektrowni atomowej w Gąskach protestowali…
 
30 grudnia na specjalnej sesji Rady Gminy Mielna podjęto uchwałę o organizacji referendum. W sesji uczestniczyli wszyscy radni. Cała piętnastka zagłosowała za ogłoszeniem plebiscytu. Referendum odbędzie się w niedzielę 12 lutego. Głosować będzie można prawdopodobnie w pięciu lokalach, w których zwykle odbywają się wybory na terenie gminy. Komisje będą działały w: Unieściu, Sarbinowie, Mielnie, Gąskach i w Domu Pomocy Społecznej w Mielnie, gdzie lokal jest przystosowany do dla osób niepełnosprawnych. 

– Zdecydowaliśmy się na tak obszerne pytanie, by od razu mieszkańcy opowiedzieli się czy chcą samej elektrowni lub jakiejkolwiek infrastruktury z nią związanej – np. gdyby PGE chciało zbudować elektrownię w sąsiedniej gminie, a przez naszą poprowadziło rurociąg doprowadzający i odprowadzający wodę do chłodzenia instalacji – wyjaśnia Krzysztof Hadacz, przewodniczący Rady Gminy. – Pytamy też o akceptację badań, które chce PGE przeprowadzić by dokonać oceny naszego terenu pod kątem inwestycji.

Lokale referendalne będą czynne w godz. 7 – 21. Uprawnionych do głosowanie jest ponad 4200 mieszkańców gminy, których zadaniem będzie udzielenie odpowiedzi: Tak lub Nie. 

Aby głosowanie było uznane za ważne do urn musi pójść przynajmniej 30 proc. uprawnionych. Wynik będzie taki, jak odpowie większość głosujących (ponad 50 proc.). 

Za zorganizowaniem referendum zebrano ponad 900 podpisów. Ponad 800 po weryfikacji uznano za ważne i dołączono do wniosku uchwałodawczego. 

– Grupa inicjatywna złożyła wniosek o organizację referendum 15 grudnia. Zgodnie z prawem miała 50 dni na zbiórkę podpisów pod wnioskiem. Zebrała je w ciągu kilku dni – mówi Hadacz.

To nie pierwsze referendum gminne w Mielnie. W 1999 r. mieszkańcy w ten sposób odwołali radę gminy i ówczesnego wójta. Wówczas frekwencja też przekroczyła wymagane 30 proc. uprawnionych. 

25 listopada ubr. Polska Grupa Energetyczna ogłosiła krótką listę lokalizacji dla przyszłej pierwszej polskiej elektrowni atomowej. Gąski zostały zaliczone do ścisłej grupy miejsc w których może ona powstać. Wcześniej miejscowośc w gminie Mielno nie była brana pod uwagę jako lokalizacja dla tej inwestycji. PGE – Energetyka Jądrowa chce w kwietniu rozpocząć badania geologiczne i środowiskowe w wyznaczonych miejscach. Oprócz Gąsek badaniom mają być poddane Żarnowiec i Choczewo w Pomorskiem. 

Od dnia ogłoszenia lokalna społeczność protestuje przeciwko tej inwestycji na terenie ich gminy. Uchwały sprzeciwiające się lokalizacji podjęto też w sąsiednich miastach i gminach na Pomorzu Środkowym.

Źródło: Gazeta Wyborcza Szczecin

Więcej… http://wyborcza.pl/1,75248,10897380,12_lutego_referendum_atomowe_w_Mielnie.html#ixzz1jkd7oKHm

]]>