Home Aktualności BIG JUMP – pokażmy społeczne poparcie dla żyjących rzek!

BIG JUMP – pokażmy społeczne poparcie dla żyjących rzek!

Możliwość komentowania BIG JUMP – pokażmy społeczne poparcie dla żyjących rzek! została wyłączona
0

Klub Gaja i Koalicja Ratujmy Rzeki zaprasza wszystkich, którym los rzek nie jest obojętny do organizacji akcji BIG JUMP (European River Swimming Day) i wejścia do wody – 9 lipca (niedziela) 2017r. o godzinie 15.00.  Każdy może przyłączyć się do akcji wchodząc do najbliższego akwenu lub zanurzając w nim dłonie czy stopy! W ten sposób Europejczycy manifestują swoje poparcie dla czystych i żyjących rzek, potrzebnych ludziom i przyrodzie. Spotkajmy się razem nad rzekami, jeziorami i Morzem Bałtyckim.

Tegoroczna edycja BIG JUMP jest szczególnie istotna z powodu zagrożeń, które mogą spotkać polskie rzeki. Projekty regulacyjne i betonowanie rzek – naszego dziedzictwa narodowego nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym gospodarowaniem zasobami przyrodniczymi. Dlatego też do akcji BIG JUMP włączyła się Koalicja Ratujmy Rzeki (KRR) zrzeszającą kilkadziesiąt organizacji pozarządowych, naukowców i obywateli. Przeczytaj więcej oKoalicji Ratujmy Rzeki
„Nadszedł czas wspólnych działań dla dobra polskich rzek i obrony polskiej przyrody, którą powinniśmy zostawić dla przyszłych pokoleń. Pomysły regulacji takich rzek jak Wisła pochodzą z XIX wieku. Potrzebujemy teraz naszej wspólnej aktywności by o tym mówić,
a BIG JUMP jest pozytywna możliwością manifestowania naszego wsparcia dla naturalnych rzek w Polsce. Dobry stan rzek to dobra jakość naszego życia – plaże, ścieżki spacerowe
i rowerowe, miejsca rekreacji”powiedział Jacek Bożek z Klubu Gaja, członek KRR.
Radosław Gawlik z EKO-UNII, członek KKR dodaje: „Regulacja rzek zwiększa zagrożenie powodziowe w Polsce. Chodzi szczególnie o wstrzymanie regulacji Odry prowadzonej w celu osiągnięcia parametrów III klasy drogi wodnej na potrzeby żeglugi. Prace powinny rzeczywiście służyć poprawie bezpieczeństwa powodziowego ludności i podnosić jakość życia mieszkańców, którzy korzystają z polskich rzek”.
Swój gest na rzecz ochrony polskich rzek może wykonać każdy w każdym miejscu w Polsce, nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem. Połączmy wypoczynek z europejską kampanią społeczną.
Jak zorganizować własny BIG JUMP! To proste!

 • Dołącz do wydarzenia BIG JUMP na FACEBOOKU Klubu Gaja
 • Zaproś na wydarzenie rodzinę, przyjaciół, współpracowników, sąsiadów, zabierzcie ze sobą zwierzęta: psy czy konie.
 • 9 lipca w niedzielę, o godz.15.00 wejdziecie wspólnie do wody (wystarczy zanurzyć stopy lub dłonie), koniecznie zróbcie zdjęcie. BIG JUMP można zorganizować wszędzie nawet nad basenikiem w ogrodzie czy na balkonie.
 • Zdjęcia wraz z krótką informacją (miejscowość, nazwa akwenu, ilości osób), wyślij na adres klubgaja@klubgaja.pl. Najciekawsze zostaną opublikowane na stronie oraz funpage’u Klubu Gaja.
 • Pamiętaj – bądź ostrożny nad wodą!

Nad lokalnymi rzekami i Bałtykiem BIG JUMP 2017 już organizują:

 • Klub Gaja – rzeka Biała w Bielsku-Białej
 • Stowarzyszenie Chodź nad Świder – rzeka Świder
 • Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA – Morze Bałtyckie
 • mieszkańcy Szczyrku – rzeka Żylica
 • mieszkańcy Wrocławia – rzeka Odra
 • Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Iny i Głowienicy  – rzeka Ina i Gowienica
 • Stepnicka Organizacja Turystyczna – Zalew Szczeciński

W Polsce BIG JUMP koordynowany jest przez Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą akcji European Rivers Network.

BIG JUMP 2016
Więcej informacji o poprzednim BIG JUMP 2016
Zobacz miejsca poprzednich akcji BIG JUMP na interaktywnej mapie Polski

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Radosław Gawlik nagrodzony Zielonym Orłem Rzeczpospolitej

„Rzeczpospolita” przyznała po raz kolejne Zielone Orły, a wśród nagrodzonych w kategorii „…