Home Aktualności Chrońmy nasz klimat lokalnie

Chrońmy nasz klimat lokalnie

0
0
beam21

beam21W 2010 rusza projektu BEAM21, który obejmie 60 gmin w całej Europie. Projekt ma pomóc władzom lokalnym w zwiększeniu udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym oraz przyczynić się do redukcji emisji dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń powietrza przyczyniających się do zmian klimatycznych na Ziemi.

Szczyt Klimatyczny ONZ w Kopenhadze nie zakończył się przyjęciem istotnych zobowiązań. Strony zaakceptowały jedynie polityczne porozumienie, deklarując potrzebę ustabilizowania wzrostu temperatury atmosfery na poziomie 2oC w perspektywie 2050 r. Jednak ta deklaracja nie wyznacza konkretnych celów i nie określa programu ich osiągnięcia.

Zbudowanie globalnego systemu, gdy w grę wchodzą odmienne interesy, racje wielu kultur i przywiązanie do stylu życia, jest bardzo trudne. Lecz nawet przyjęcie konkretnych zobowiązań nie gwarantuje ich skutecznej egzekucji.

Nie bacząc na efekty burzliwego Szczytu Klimatycznego w Kopenhadze, w Polsce ruszyła realizacja projektu BEAM21, którego celem jest wzmocnienie zaangażowania samorządów lokalnych w ochronę klimatu. Bez względu na działania w wymiarze globalnym, o dobro wspólne można dbać podejmując działania na poziomie lokalnym. To właśnie samorządy i administracja na poziomie gminy stały się główną siłą w działaniach na rzecz ochrony klimatu. Bo władze i społeczność lokalna dysponują ogromnym i niewykorzystanym potencjałem służącym redukcji emisji. Więc zamiast ekscytować się ambitnymi i mało realnymi rozwiązaniami w skali globalnej lepiej skupić się na inicjatywach lokalnych służących globalnemu celowi.

Projekt BEAM21 wychodzi naprzeciw takiemu podejściu, ponieważ miasta i gminy pełnią kluczową rolę w procesie redukcji emisji CO2. Wspieranie ich działań na rzecz ochrony klimatu jest głównym zadaniem projektu BEAM21, do którego przystąpiło ponad 60 miast i gmin w całej Europie. Wśród nich znalazły się polskie miasta: Warszawa, Sulejówek, Tomaszów Mazowiecki, Lubaczów, Krzeszowice oraz Małkinia Górna.

Przez najbliższy rok razem z 14 partnerami z całej Europy pracować będziemy nad przygotowaniem systemu szkoleń dla pracowników administracji samorządowej i radnych.

W Polsce w realizację projektu zaangażowane są trzy organizacje pozarządowe: Pierwsza Warszawska Agenda 21, Centrum Środowiska i Rozwoju oraz Instytut na rzecz Ekorozwoju.

Więcej informacji na temat projektu BEAM21 znajdą Państwo na naszej stronie internetowej: http://www.agenda21.waw.pl/ w zakładce BEAM21.

 

Magdalena Głogowska                                                                                   Jolanta Pawlak

Wiceprezes                                                                                       Sekretarz Zarządu

 

Pierwsza Warszawska Agenda 21

tel.: 512 437 405, 695 596 033

 

 

 

 

Warszawa, 28 grudnia 2009r.

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia jądrowa najdroższa. Eksperci wskazali tańszą alternatywę dla Choczewa

W piątek, 26 kwietnia 2024 r., w 38. rocznicę katastrofy w Czarnobylu – najwięks…