Raporty zostały przygotowane przez ekspertów i praktyków branży energetycznej, m.in. prof. dr hab. inż. Jan Popczyka – jednego z twórców transformacji energetycznej w Polsce. Na briefingu opowiemy o gigantycznych kosztach i braku rentowności inwestycji, o problemach regulacyjnych przedsięwzięcia, o utraconych szansach na prawdziwy rozwój społeczno-gospodarczy regionu i energetyki opartej na efektywności energetycznej i OZE. To wreszcie jasny sygnał dla akcjonariuszy spółek Energa i Enea, że inwestycja w elektrownię Ostrołęka C jest nieracjonalna biznesowo.
Raport pn. “Analiza ryzyk i utraconych szans związanych z budową bloku Ostrołęka C (klasy 1000 MW)” Jana Popczyka i Krzysztofa Bodzka z Politechniki Śląskiej
Raport pn. “Ostrołęka C, historia projektu, czyli dlaczego projekt powinien przejść do historii” Michała Hetmańskiego i Filipa Piaseckiego z Fundacji Instrat.
Najważniejsze wnioski płynące z raportów.
1. Realne koszty budowy Ostrołęki C są znacząco niedoszacowane, np. koszty instalacji oczyszczania spalin są zaniżone o ponad pół miliarda złotych.
2. Rynek mocy dla Ostrołęki C nie daje gwarancji finansowania. Doświadczenia brytyjskie wskazują, że głównym beneficjentem mechanizmów mocowych są istniejące jednostki, które wypierają nowe, duże inwestycje.
3. Elektrownia Ostrołęka C blokuje możliwości inwestycji w regionie ostrołęckim w źródła OZE i powiązane usługi energetyczne.
4.Alternatywne inwestycje w rozproszone źródła odnawialne pozwoliłaby na zatrudnienie o ponad 45% więcej osób w stosunku do liczby osób zatrudnionych łącznie przy obsłudze nowego bloku i wydobyciu na jego potrzeby węgla. Jeżeli węgiel będzie importowany – zatrudnienie związane z energetyką odnawialną będzie aż o 1200% wyższe.
5. Ceny energii elektrycznej wyprodukowanej w elektrowni Ostrołęka C będą wyższe od cen uzyskanych ze źródeł OZE. Z biegiem czasu będą nadal się zmieniać na jej niekorzyść wraz z rozwojem źródeł OZE i wzrostem kosztów uprawnień do emisji dwutlenku węgla.
“Elektrownia Ostrołęka C jest całkowicie nieracjonalna w świetle globalnej transformacji energetyki. To także zaprzepaszczenie szansy na prawdziwy rozwój regionu” – mówi prof. Jan Popczyk z Politechniki Śląskiej.
Zapraszamy serdecznie w imieniu swoim i autorów raportów.
Osoby kontaktowe:
Radosław Ślusarczyk, Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, tel. 660 538 329; e-mail: suchy@pracownia.org.pl
Robert Wawręty, Towarzystwo na rzecz Ziemi, tel. 508 585 130, e-mail: robert@tnz.most.org.pl