Home ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.

Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r.

Możliwość komentowania Energia dla Klimatu listopad/grudzień 2020 r. została wyłączona
0

„Ten przerost emocji nad rzeczywistością musi zastanawiać w sytuacji, kiedy do dyspozycji mamy własne państwo i kiedy Europa stanowi polityczny układ sił, który moglibyśmy traktować jako pole uzyskiwania własnych korzyści”.

Prof. Marek A. Cichocki, w kontekście zapowiadanego weta

„Każdy prawdziwy Polak , nie zaślepiony przez pruską i rojalistyczną kabałę, jest przekonany, że naszą Ojczyznę może uratować tylko Rosja, bo inaczej nasz naród zostanie zniewolony”.

Konfederacja Targowicka, Stanisław Szczęsny Potocki

Grudzień aż się prosi o podsumowania, choć 2020 r. wolimy raczej zapomnieć. Od marca jesteśmy w kryzysie i zamknięciu. Obecna fala zakażeń to poniekąd efekt wiary, że „damy radę”. Liczyliśmy przy okazji, że lockdown przyniesie, mimo wszystko, coś dobrego, że np. ograniczy emisje gazów cieplarnianych, wycinkę lasów, że społeczeństwa zjednoczą się w walce ze wspólnym wrogiem. Niestety. Polska stawia na izolacjonizm. Do tego zima odsłania stary problem – zanieczyszczenie powietrza w Polsce jest najwyższe w Europie. Na ile to koreluje z fatalnymi wynikami liczby zgonów z powodu covid? Tego nie wiemy, ale wcześniejsze badania sugerowały, że między jakością powietrza a zgonami na covid jest  związek. W skali globalnej też nie widać progresu, np. wycinka największego brazylijskiego lasu deszczowego na Ziemi znów poważnie przyspiesza, a Polska będzie przed TSUE skarżona za złą ochronę las&oac ute;w. Z analizy „Climate Transparency Report 2020” wynika do tego, że najbogatsze kraje grupy G20 nadal hojnie wspierają przemysł energochłonny systematycznie podgrzewający średnią temperaturę na Ziemi. Z kolei inny raport Climate Change Performance Index plasuje Polskę na 48 miejscu pod względem efektywności polityki klimatycznej. Pozytywne jest za to, że ludzie, zwykli obywatele, nie pozostają bierni na niszczenie naszego środowiska oraz standardów demokratycznych. Także w Niemczech – kraju przemysłu samochodowego – trwa np. protest wokół budowy autostrady A 49. Działacze różnych organizacji środowiskowych rozpoczęli w Dannenröder Wald strajk okupacyjny, już porównywany do obrony lasu Hambacherforst. W Polsce zaczyna się dyskusja wobec przeprowadzenia autostrady S16 przez Biebrzański Park Narodo wy. Już czekam na dyskusję w telewizji na ten temat.

Polska – tu chciałoby się rozpocząć od zalet – też nie pozostaje bierna. Protesty na ulicach trwają. Politycy tym czasem nadal opowiadają bajeczki o węglu w Polsce do 2049 r.. Pomóc w nowym, odnawialnym rozwoju koncernów energetycznych mają wydzielone przedsiębiorwstwa węglowe skonsolidowane do Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE). Coraz częściej słychać też opowieści o energetyce jądrowej w Polsce, chociaż od lat wydano już na planowanie setki milionów, a nie ma nawet wbitej  łopaty. Niestety zapaść systemu energetycznego może mieć miejsce już niedługo. Dowód? – w ostatnich latach mieliśmy największy import energii elektrycznej, węgla i gazu w historii. Hurtowe ceny energii elektrycznej w Polsce są najwyższe w UE! Powodem jest pogarszająca się konkurencyjność krajowej energetyki, do tego emitujemy najwięcej CO2 na MWh w całej UE. Jeżeli dodamy jeszcze, że mamy – znowu &nd ash; najgorszą jakość powietrza w Europie, to opowieść o naszej niezależności energetycznej zaczyna przypominać już nie żart, ale zamach na zdrowie, życie, i na pewno na portfele obywateli. To nie czas na oburzanie się i na wołanie o pomstę do nieba. I to chyba będzie lekcja 2020 r. Oburzenie już było i nikt już tego nie chce słuchać – teraz czas na czyny, chociażby najdrobniejsze.

W 2021 r. będą zamykane kopalnie, kolejne projekty kopalń i nowych elektrowni legną w gruzach, pojawi się za to zapewne wielu rycerzy na białym koniu z logo OZE. Będą nam „wciskać” spalanie biomasy, olbrzymie, korporacyjne farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, będą to nazywać energetyką obywatelską i rozproszoną, będą też chętnie sięgać po pieniądze unijne na rozwój. O ile oczywiście te środki będą. Liberum veto rozumiane jest w Polsce nadal jako przywilej „szlachty”, bo demokracja stała się w Polsce chyba znowu demokracją szlachecką. „Król”, jakiś gwarant zwierzchni, konstytucja czy UE są znowu regularnie profanowane. Podobno historia lubi się powtarzać. Ale żeby na koniec nie zostały tylko narzekania warto dodać, że w tym roku na święta ryby będą miały więcej powietrza. Nie będzie można nosić czy przewozić żywych karpi w torebkach foliowych. Zostanie to uznane za znęcanie się nad zwie rzętami. Wesołych Świąt dla wszystkich. A przede wszystkim odporności.

Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja

Odkrywki

Listopadowy Pod prąd a w nim – Orły rzeczpospolitej dla Fundacji Rozwój Tak-Odkrywki

Nie, nowości z Turowa, sprawiedliwa transformacja, plany w sprawie odkrywki Złoczew, Utworzenie spółki NABE i nie tylko.

Ostrzeżenie dla ubezpieczycieli
(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)

Czwarty ranking towarzystw ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych przygotowany przez międzynarodową koalicję Insure Our Future  (do niedawna Unfriend Coal) pokazuje, że ubezpieczenie projektów węglowych jest trudniejsze i droższe.

W którą stronę pójdzie Turów i Bogatynia?
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Zamknięcie kopalni i elektrowni Turów w ciągu najbliższych lat jest nieuniknione. Już dziś spada ilość produkowanej energii, a wraz z tym negatywne oddziaływanie na środowisko. Obecnie elektrownia działa z mocą ok. 400 MW, podczas gdy jej możliwości to 1,5 GW.

Komentarz redakcji:

Epatowanie informacją, że Turów dostarcza 8 % energii do KSE, to dawna historia. 400 MW mocy idzie w dużej mierze na utrzymanie obiektów elektrowni i koplani, nadzwyżka jest bardzo skromna, to może 1-2 % potrzeb polskiego systemu energetycznego. Prawda jest brutalna, bez tych obiektów system się nie zawali…

EKO-UNIA inspiruje dialog o sprawiedliwej transformacji
(źródło: eko-unia.org.pl)

Stowarzyszenie Eko-Unia wraz z Prezydentem Bolesławca rozmawiali online: „Jak fundusze unijne mogą przyspieszyć sprawiedliwą transformację energetyczną na Dolnym Śląsku?”

Duże zmiany w ZE PAK
(źródło: ri.zepak.com.pl)

W Radzie nadzorczej ZE PAK jest obecnie Piotr Woźny (wcześniej NFOŚ), Henryk Sobierajski oraz Zygmunt Solorz

Najważniejsze, co ustalono to oficjalna rezygnacja z budowy Ościsłowa – wycofanie z postępowań itd. Dot. odkrywki Dęby Szlacheckie, Piaski.

Wciąż zostały jeszcze odkrywki Tomisławie, Jóźwin II B.

Transformacja wielkopolski wschodniej
(źródło: sprawiedliwa-transformacja.pl)

Przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców oraz organizacji społecznych wzięli udział w inauguracyjnym spotkaniu Forum Partnerstwa Wielkopolski Wschodniej, które przez najbliższe dwa lata będzie pełnić rolę społecznej rady konsultacyjnej w procesie odchodzenia od węgla i sprawiedliwej transformacji tego regionu.

Energetyka konwencjonalna

Umowa społeczna z górnikami – łatwo nie będzie
(źródło: energia.rp.pl)

We wrześniu rząd obiecał górnikom umowę społeczną, której szczegóły mają być podane do 15 grudnia. Związkowcy chcieliby rządowych gwarancji, że znajdą się pieniądze na pokrywanie strat kopalń – nawet 2 mld zł rocznie. Tymczasem dotacje są uzależnione od zgody Komisji Europejskiej, a o to będzie szalenie trudno. Nastroje uspokaja abp Skworc.

Niewygodna prawda polskiej „suwerenności”
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Co godzinę polskie górnictwo generuje 500 tys. zł strat. Tymczasem nie wiadomo czy PGG dostanie pożyczkę ratunkową z Polskiego Funduszu Rozwoju, nie ma nawet śladu porozumienia z Komisją Europejską w sprawie pomocy dla zamykanych kopalń, a rząd prowadzi jałowe dyskusje ze związkowcami.

Ustawa dla finansowania nierentownych kopalń
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Sytuacja rynku surowców energetycznych, mniejsze zapotrzebowanie na produkowaną z węgla energię, polityka klimatyczna Unii Europejskiej oraz globalna recesja gospodarcza spowodowana pandemią koronawirusa – to wszystko sprawia, że rząd szykuje ustawę o możliwości wsparcia upadającej branży. –

Plany kopalni Imielin „zmiażdżone” przez GDOŚ
(źródło: greenpeace.org)

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) uchyliła w całości wydaną w niższej instancji decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla kamiennego Imielin-Północ. To dobra wiadomość dla klimatu i środowiska, a także dla mieszkańców, którzy wspierani przez Greenpeace oraz prawników z Fundacji Frank Bold, od lat sprzeciwiają się kontrowersyjnej inwestycji

JSW dołuje, ale nadzieję daje koks
(źródło: wnp.pl)

Jastrzębska Spółka Węglowa zanotowała po trzech kwartałach 2020 roku 1088,6 mln zł skonsolidowanej straty netto wobec 704,4 mln zysku w analogicznym okresie ubiegłego roku Niższe o prawie jedną czwartą były również przychody.  JSW jednak powinna skorzystać na globalnym odbiciu węgla koksowego. Musi jednak zadbać o konkurencyjność.

Czy gaz będzie eko?
(źródło: energetyka24.com)

Polska liczy, że gaz zostanie uznany jako „paliwo” przejściowe w transformacji. Wiele wskazuje, że elektrownie zasilane gazem ziemnym nie zostaną sklasyfikowane jako „zrównoważone” lub „transformacyjne” inwestycje w Europie, chyba że spełnią limity emisji, które są tak niskie, że żadna z nich nie jest obecnie w stanie spełnić – wynika z projektu przepisów UE

Zgazowanie węgla? Do szuflady
(źródło: wnp.pl)

Prace nad rozwojem bloku na zgazowanie węgla zostały zamrożone przez stronę polską. Powodem jest m.in. opłacalność takiego rozwiązania w realiach polityki klimatycznej UE. Ponadto istotne są też plany wydzielenia aktywów węglowych z państwowych grup energetycznych.

Czechy – odejście od węgla 2038 r
(źródło: cire.pl)

To trochę późno, ale i tak ponad 10 lat szybciej niż plany polskie. W Czechach w sektorach górnictwa węgla kamiennego i brunatnego pracuje 18 tys. ludzi, co oznacza trzecie miejsce w Europie po Polsce i Niemczech. W kraju działa 10 elektrowni węglowych. Czeski rząd zrezygnował ostatnio ze sprzeciwu wobec planu podniesienia przez UE do 55 proc. celu redukcji emisji CO2 na 2030 r.

Nie doceniamy przyszłych cen emisji gazów cieplarnianych
(źródło: biznes.pap.pl)

Raport: „Wydaje się, że rynek w tej chwili dyskontuje w cenach uprawnień EUA przyszłe czynniki fundamentalne, które w dłuższej perspektywie mogą przynieść znaczące ograniczenie podaży

uprawnień EUA na rynku (brak możliwości pożyczania uprawnień EUA z następnego roku, podwyższenie celu redukcyjnego UE) oraz sytuację na rynkach akcji wspieranych przez różnego rodzaju pakiety stymulujące gospodarki (w USA i Europie)”

Emisja metanu z kopalni głębinowych
(źródło: biznesalert.pl)

Największym emitentem metanu kopalnianego w Polsce, a także w całej Europie, jest kopalnia głębinowa JSW Budryk. W 2018 roku wyemitowała ona 93 kilotony metanu, co odpowiada 8 milionom ton CO2. Wycieki metanu zwiększają ślad klimatyczny węgla z Budryka w całym cyklu życia ponad dwukrotnie – o 107 procent

Chiny nie chcą wspierać inwestycji węglowych za granicą
(źródło: energetyka24.com)

Chińskie Ministerstwo Środowiska proponuje rozprawienie się z zaangażowaniem państwa w budowę elektrowni węglowych za granicą – czytamy w raporcie, którego współautorem są międzynarodowe grupy ekologiczne.

Klimat

Światowe emisje nie spadają, nie spada też wiara pokładana w UE
(źródło: ec.europa.eu)

W ubiegłym roku unijne emisje gazów cieplarnianych spadły do najniższego poziomu od trzech dekad. Wiceprzewodniczący wykonawczy KE Frans Timmermans: „Unia Europejska dowodzi, że możliwe jest ograniczanie emisji przy jednoczesnym rozwoju gospodarki. Transformacja jest możliwa, jeżeli podtrzymamy nasze zaangażowanie i wykorzystamy możliwości jakie stwarza odbudowa gospodarcza, aby przekształcić naszą gospodarkę w bardziej ekologiczną i odporną, a także aby zapewnić wszystkim zdrową i zrównoważoną przyszłość”.

Czerwony Krzyż: zmiana klimatu większym zagrożeniem niż Covid-19
(źródło: teraz-srodowisko.pl)

Zmiana klimatu jest wciąż realnym zagrożeniem. Pandemia koronawirusa pokazała tylko, że rządy są w stanie podjąć bezprecedensowe i radykalne kroki w ramach walki z globalnym zagrożeniem. Czy jest szansa, że tę samą energię i odwagę państwa powinny zastosować w obliczu zmian klimatu, które w dłuższym okresie stanowią większe zagrożenie dla ludzkości”?

Odstajemy od UE w zakresie polityki klimatycznej
(źródło: ccpi.org)

Polska polityka klimatyczna na tle innych krajów zajmuje 48 miejsce. Tak są gorsi od nas, ale raczej spoza Unii – Chiny, Australia czy USA. W porównaniu z innymi państwami UE – zdecydowanie odstajemy.

Stan wyjątkowy na Nowej Zelandii
(źródło: polsatnews.pl)

To bardzo daleko, chociaż ostatnie rządy w tym kraju wielu są bardzo bliskie. Premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern ogłosiła w środę w kraju klimatyczny stan wyjątkowy i zapowiedziała, że do 2025 r. sektor publiczny osiągnie neutralność węglową. Nowa Zelandia stała się 33. krajem, który zdecydował się na taki krok.

Nadzieje na pochłanianie (CCS) spada
(źródło: cire.pl)

Jak wynika z raportu Global CCS Institute, światowa zdolność do wychwytywania i składowania CO2 wzrosły o jedną trzecią w stosunku do ubiegłego roku, ale tempo jest zbyt wolne, aby osiągnąć cele klimatyczne.

Znowu najgorętszy rok
(źródło: national-geographic.pl)

Obecny rok ma bardzo duże szanse wylądować w pierwszej trójce najgorętszych lat w historii, a Organizacja Narodów Zjednoczonych ostrzega, że jesteśmy na skraju katastrofy klimatycznej.

Szkoła nie uczy o zmianie klimatu
(źródło: naukaoklimacie.pl)

Analiza podręczników pozwala stwierdzić, że szkoła nie tylko nie uczy o zmianie klimatu na odpowiednim poziomie, ale wręcz relatywizuje problem poprzez zastosowanie w podręcznikach środków stylistycznych czy retorycznych.

Polska przed TSUE w sprawie lasów
(źródło: oko.press)

Komisja Europejska: Polska niewystarczająco chroni lasy. Będzie kolejny proces przed TSUE

Rodzicielstwo w dobie kryzysu?
(źródło: smoglab.pl)

W czasopiśmie naukowym “Climatic Change” opublikowane zostały wyniki interdyscyplinarnych badań, dotyczących rezygnacji z rodzicielstwa ze względu na postępujący kryzys klimatyczny. Badacze Singapuru przeprowadzili ankiety i wywiady wśród ponad 600 osób, które zadeklarowały, że nie będą rodzicami.

Lockdown nie ratuje klimatu – potrzeba myślenia długofalowego
(źródło: euractiv.pl)

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) oceniła, że poziom emisji do atmosfery CO2 rósł mimo przemysłowo-transportowego spowolnienia wywołanego pandemią koronawirusa. „Lockdown to nie jest metoda na walkę ze zmianami klimatycznymi” – poinformował sekretarz generalny tej organizacji.

OZE

Newsletter TEPP

A w nim gorący temat – recykling urządzeń OZE, modele dla przyszłość rozwoju OZE, plany utworzenia „odnawialnych” gigantów poprzez wydzielenie węgla do NABE czy unijna strategia ds. energetyki wiatrowej

OZE w czasie zarazy
(źródło: energetyka24.com)

To chyba jeden z niewielu sektorów, który nie ucierpiał w wyniku pandemii. Zainteresowanie inwestorów i deweloperów projektami farm fotowoltaicznych przybiera na sile – wynika z opracowania Instytut Energetyki Odnawialnej. Według prognoz Instytutu, tegoroczna aukcja OZE będzie konkurencyjna.

Mój prąd się kończy
(źródło: energetyka24.com)

Program Mój Prąd, oferujący dotacje do kwoty 5 tysięcy złotych na instalacje fotowoltaiczne, zadziałał jak dźwignia inwestycyjna i wywołał ogromne zainteresowanie technologiami odnawialnymi. Przedsięwzięcie przyczyniło się do gigantycznego wzrostu mocy w tej technologii – we wrześniu polskie moce PV przekroczyły 2,6 GW. W skali miesiąca oznaczało to rokroczny wzrost o 166%. Niestety środki z programu się kończą.

Zmiana technologii wytwarzania energii – zmiana cywilizacyjna
(źródło: tvn24.pl)

W 2025 roku ze źródeł odnawialnych będzie produkowane więcej energii niż z węgla – przewiduje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Oznacza to, że OZE będą największym źródłem energii elektrycznej na świecie.

Rozbudowa sieci i digitalizacja sektora energetycznego szansą dla OZE
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Aby OZE było powszechne i obywatelskie potrzebna jest rozbudowa inteligentnych sieci. Elementem, uznawanej już za nieuchronną, transformacji energetycznej jest digitalizacja całego sektora. Przełom nadchodzi  znacznie szybciej, niż to jeszcze niedawno przewidywano.

Efektywność energetyczna – podstawą transformacji
(źródło: odpowiedzialny-inwestor.pl)

Komisja Europejska przyjęła unijną strategię pod nazwą „fala renowacji”. Dzięki termomodernizacjom, które zakłada, wzrośnie efektywność energetyczna i będzie możliwe zniwelowanie emisji gazów cieplarnianych o ponad 60% w stosunku do 2015 r. Efektywność energetyczna powinna stanowić priorytet wśród działań samorządowców – mówi burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego

Niska emisja

Weto i powietrze
(źródło: wyborcza.biz)

Przez weto Polska może nie otrzymać miliardów z Unii Europejskiej na walkę ze smogiem. Bez tych pieniędzy nie mamy szans na poprawę jakości powietrza.

Coraz mniej czasu na wymianę kopciuchów
(źródło: businessinsider.com.pl)

Wrocław za kilka lat ma być wolny od pieców węglowych. Tylko w tym roku wymieniono 1800 kopciuchów, a kolejny ma być kluczowy w walce ze smogiem.

Największy problem w walce ze smogiem mają duże miasta, gdzie zasoby starych mieszkań są największe.

Covid i smog
(źródło: radiorodzina.pl)

Wraz z zimnymi nocami powraca temat smogu, który szczególnie odczuwamy w porze jesienno-zimowej. Okazuje się, że smog sprzyja zachorowalności na Covid-19 i przyczynia się do cięższego przebiegu choroby – podkreśla Krzysztof Smolnicki z Fundacji Ekorozwoju i Dolnośląskiego Alarmu Smogowego

Umieramy!
(źródło: oko.press)

W Polsce umiera przedwcześnie 49700 osób rocznie przez zanieczyszczone powietrze. W ciągu dwóch ostatnich lat liczba ta niestety wzrosła o około 3000. W innych krajach UE sytuacja ulega poprawie. Polska jest w czołówce pod względem złej jakości powietrza. Raport NIK obnaża fikcję

Emigracja smogowa?
(źródło: smoglab.pl)

Smog może być bardziej dotkliwy w skutkach zdrowotnych niż COVID-19 patrząc w perspektywie długoterminowej – takiego zdania jest aż 52% osób, które wzięły udział w badaniu PwC poprzedzającym start 3. edycji edukacyjnego programu “Biznes kontra smog”. 75% respondentów oczekuje od swoich pracodawców aktywnego zaangażowania w walkę o czyste powietrze, a 61% z powodu złego stanu powietrza rozważało lub rozważa zmianę miejsca zamieszkania i pracy.  

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

Otrzymałeś(aś) ten e-mail, ponieważ jesteś członkiem/sympatykiem Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”  Aby wypisać się z listy, wyślij wiadomość na adres: wiadomosci@eko-unia.org.pl.

Załaduj więcej... ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter

Zobacz również

Energia dla Klimatu kwiecień-maj 2022

„Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów” Bertolt Brecht Kiedy powstawał te…