„Mamy awarię świata”
Ewa Lipska
„Trwa akcja ratunkowa – budujemy TEPP TRANSFORMACJĘ ENERGETYCZNĄ PONAD PODZIAŁAMI”
Radosław Gawlik
W lutym think tank Agora Energiewende przedstawił dobrą wiadomość – w miksie energetycznym UE jest już 32.3 % OZE. Wciąż stosunkowo dużo energii produkowane jest z energetyki nuklearnej, gdzie prym wiedzie Francja, dużo atomu jest też w Anglii i w Niemczech. Na drugim miejscu plasuje się gaz. Trendy są korzystne – z roku na rok ubywa energetyki opartej na węglu, atomie, a przybywa energii ze słońca i wiatru. Polska na tle innych krajów UE nie tylko zwiększyła zużycie energii, ale też nie poczyniła postępu w produkcji energii w OZE, zwiększyła za to import energii oraz zużycie węgla kamiennego. To złe znaki. Rosnące ceny uprawnień do emisji, a przy tym brak rozwoju w OZE sprawiają, że prąd nie tylko będzie drożał, ale może go też zabraknąć. Zabraknąć też może towarzystw ubezpieczeniowych, które będą chciały zajmować się czarnym i brunantym paliwem – one też już wiedzą, że węgiel oznacza problemy. Towarzystwom jak WARTA przypominali o tym 1 marca przeciwnicy odkrywek. Ubezpieczyciele myślą bowiem kategoriami ekonomicznymi i aż prosi się zapytać, kto ubezpiecza przekop Mierzei Wiślanej, czyli projekt który nijak się spina ekonomicznie, za to będzie z pewnością ekologiczną katastrofą, której skutki mogą załamać niejednego ubezpieczyciela – nie wspominając o mieszkańcach czerpiących zyski z turystyki. Sytuacja smogowa nie zachwycała, ale coś się ruszyło ponownie w zapowiedziach – będzie mniej kopciuchów i może władze w końcu obniżą progi alarmowania o warunkach niebezpiecznych dla zdrowia. Coraz więcej osób się też aktywizuje z pomocą alarmów smogowych. DAS odwiedził. Nową Rudę, która może się poszczycić tytułem smogowej stolicy Polski
W lutym we Wrocławiu odbyło się też spotkanie z Ewą Lipską, poetką, która w swoim najnowszym tomie „Pamięć operacyjna” porusza, nie pierwszy raz, trudne tematy dotyczące człowieka i jego domu czyli środowiska. W czasach ekspertyz i wieszczonej apokalipsy, moment na zatrzymanie się z poezją wskazany.
Petycja Zatrzymajmy przekop Mierzei Wiślanej
- https://bit.ly/2UmRHzk
- https://wiadomosci.onet.pl/kraj/pomorze-spor-ws-przekopu-mierzei-wislanej-kto-i-dlaczego-tutaj-histeryzuje/k6n7csh
- http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24473692,bruksela-chce-spotkania-w-sprawie-mierzei-wislanej-pisze-do.html#nowaZajawkaGlownaMT#S.DT-K.C-P.1-B.1-L.1.duzy
- http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24472474,spotkania-z-poetka-ewa-lipska-i-reportazysta-wojciechem-tochmanem.html
Energetyka Konwencjonalna
Ile będzie kosztować prąd?
(źródło: polskieradio24.pl)
Przygotowywana nowela ustawy o cenach prądu nie rozwiązuje problemów odbiorców przemysłowych oraz małych i średnich przedsiębiorstw. Baca-Pogorzelska: Cały czas płacą więcej. Dopiero w drugim półroczu będą mogli przejść na niższe stawki. Część spraw będzie zapewne kończyła się w sądach
Koniec wolnego rynku w energetyce
(źródło: gramwzielone.pl)
URE ma wiele powodów do narzekania. Prezes twierdzi, że czeka nas energetyka centralnie sterowana – To jest koniec słowa rynek. To jest koniec funkcjonowania i ogromnych wysiłków włożonych przez branżę energetyczną, polityków, aby urealnić świat, aby rynek funkcjonował w sposób naturalny, aby tam, gdzie są powody, aby cena masła, mąki, cukru, benzyny, ciepła czy energii elektrycznej wzrosła, aby nie wzrastało to w sposób spekulacyjny. Od tego są powołane specjalne urzędy – mówił Maciej Bando z URE
Głębokie problemy kopalni
(źródło: gornictwo.wnp.pl)
Kopalnie w Polsce są jednymi z najgłębszych na świecie, czasami jest to ponad kilometr w dół. Utrzymując nadal energetykę węglową zwiększamy nie tylko wydobycie, ale i głębokość, co wiąże się z kosztami oraz z (nie)bezpieczeństwem dla ludzi.
Były minister Janusz Steinhoff – kończy się era węgla
(źródło: energetyka.wnp.pl)
W Polsce będziemy co roku produkować coraz mniej węgla kamiennego. Obecnie roczne krajowe wydobycie to blisko 60 mln ton, do czego dochodzi import – blisko 20 mln ton.
” Musimy mieć świadomość, że odchodzimy od mocnego górnictwa węgla kamiennego, wydobycie węgla w Polsce jest coraz mniej opłacalne. Warunki górniczo-geologiczne w kopalniach górnośląskich są takie, a nie inne – generują wysokie koszty. Trzeba te koszty oczywiście obniżać – dodał Janusz Steinhoff.
Komentarz:
Wreszcie mój kolega z Sejmu kontraktowego 1989-1991 z Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa Janusz Steinhoff- geolog i ekolog się obudził. Niech namawia pilnie biznes do aktywnej budowy alternatywnych rynków prosumenckich OZE
Radosław Gawlik
Elektrownia Ostrołęka nie może ruszyć z miejsca
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Elektrownia Ostrołęka wciąż nie ma zamkniętego finansowania, potrzebna jest zmiana pozwolenia na budowę, a w dodatku nie ma jeszcze umowy na kluczową inwestycję – infrastrukturę kolejową niezbędną dla dostaw węgla.
Węgiel się psuje
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Elektrownie węglowe to blisko 70 proc. mocy polskiego systemu elektroenergetycznego. Jednak, jak wynika z opublikowanego dzisiaj raportu Forum Energii, przeanalizowanego przez portal WysokieNapiecie.pl, spośród 90 pracujących jeszcze bloków węglowych aż 70 przekroczyło już zakładany czas eksploatacji. Sprzyja to awariom, a w przyszłości może powodować poważne problemy z dostawą energii elektrycznej
Węglowe Kozienice – próżna moc?
(źrodło: serwisy.gazetaprawna.pl)
B11 to blok węglowy o mocy 1075 MW w Kozienicach. Kosztował 5 mld zł i od końca grudnia 2017 r. zwiększył zainstalowaną moc zakładu o ok. 30 proc. Moc okazuje się jednak próżna, gdyż wypiera on dwa starsze bloki po 500 MW, a konkretnie sprawia, że mocy jest więcej niż możliwości jej odbioru. Wszystko dlatego, że sieci wysokiego napięcia, które wyprowadzają energię elektryczną z instalacji, mają za małą przepustowość dla pełnej mocy elektrowni.
Atomowa firma ostro „nawala” we Francji – będzie budować w Polsce?
(źródło: rmf24.pl)
Supernowoczena – i co z tego, kiedy tak skomplikowana, że wymyka się spod kontroli. A ta jest ważna, szczególnie w przypadku energetyki atomowej. Problemy we Francji zaczynają się od kwestii technicznych jak np. kruszejący beton, poprzez termin realizacji aż do kosztów. Cale przedsięwzięcie ma w sumie kosztować nie trzy miliardy euro – jak pierwotnie przewidywano – lecz co najmniej 11 miliardów euro.
Od redakcji:
Tekst dedykujemy zwolennikom energetyki atomowej w Polsce.
Odkrywki
Zaczyna się decydująca bitwa o Złoczew
(źródło: nettg.pl)
Węgla w Bełchatowie jak na lekarstwo. Także w Turowie niedługo wyschnie brunatne „błoto”. Nie mieści się to w głowie PGE, gdyż zanim zadbano o węgiel, wybudowano bloki energetyczne. W ciągu ostatnich lat powstają lub powstały nowe moce energetyczne w Turowie oraz w Bełchatowie. W Turowie nie ma koncesji na odkrywkę, w Złoczewie nawet decyzji czy dziura powstanie.
W tym kontekście dość dramatyczna wydaje się wypowiedź znanego „brunatnego lobbysty” prof. Kasztelewicza, który zwraca uwagę na ogromne zapotrzebowanie polskiej energetyki na węgiel brunatny.
– Ta kopalnia (Bełchatów) z roku na rok przekracza plany wydobywcze. W ubiegłym roku wydobycie w niej przekroczyło 44 mln t. Prawdopodobnie jest to rekord świata, jeśli chodzi o wydobycie węgla brunatnego w ostatnich latach. Hambach – największa kopalnia węgla brunatnego w Niemczech – w tym czasie wydobyła ok. 40 mln t. To pokazuje jak duże jest zapotrzebowanie na tzw „tanią energię”. Niestety przy takiej eksploatacji złóż z pola Bełchatów i Szczerców następuje skracanie życia kopalni. Kilka lat temu projektowało się, że koniec wydobycia w tych rejonach, to będą lata 2035-2038. Jeśli plan, co roku będzie przekraczany o kilka milionów ton, to nastąpi to szybciej. Myślę, że dojdzie do tego w okresie 2030-2033 – mówi prof. Kasztelewicz, który wyjaśnia jakie zasoby kryje złoże Złoczew, i co ono może dać kopalni i elektrowni oraz regionowi.
Niestety dla profesora, to nie jego wyobrażenia zadecydują o opłacalności i sensowności elektrowni. Prawa do emisji CO2 drożeją, a Bełchatów jest wyjątkowo „pazerny” – to największy emitent CO2 w Europie i drugi na świecie. Ta elektrownia spala ponad 1 tonę węgla na sekundę i emituje aż 100 tys. ton CO2 dziennie!
Bełchatów – raport czystości
Raport: wkrótce więcej rtęci i ołowiu z elektrowni Bełchatów
(źródło: pl.clientearth.org)
Z opublikowanego raportu badającego jakość złóż węgla w okolicach Bełchatowa wynika, że po 2021 roku największa na świecie elektrownia na węgiel brunatny będzie zmuszona przejść na gorszej jakości surowiec z odkrywki Szczerców. Oznacza to zwiększenie emisji rtęci i innych metali ciężkich
Mieszkańcy nie chcą nowych odkrywek i apelują do ubezpieczycieli
(źródło: rozwojtak-odkrywkinie.pl)
1 marca odbył się duży protest pod siedzibą towarzystwa ubezpieczeniowego Warta
“.. Wzywamy władze państwowe, w tym kierownictwo Ministerstwa Energi z Ministrem Krzysztofem Tchórzewskim i Wiceministrem Grzegorzem Tobiszowskim do podjęcie działań, których wynikiem będzie trwałe odstąpienie od projektów budowy nowych kopalni. Reprezentanci społeczności: Wielkopolski, Kujaw, regionu Złoczewa (węgiel brunatny) oraz Lubelszczyzny (węgiel kamienny) wspólnie apelują o natychmiastową zmianę kierunku rozwoju polskiej energetyki i radykalne zmniejszenie udziału węgla w produkcji energii. Pierwszym krokiem musi być zamknięcie możliwości budowy nowych kopalni, szczególnie tam gdzie plany eksploatacji złóż węgla napotykają na wieloletni opór społeczny. (!) ” Cyt. z apelu uczestników Zgromadzeń Publicznych w Warszawie jaki został przekazany ME .
Vienna odchodzi od węgla
(źródło: mailchi.mp)
Vienna Insurance Group (VIG) ogłosił politykę, która wyklucza od już ubezpieczanie nowych kopalni (zarówno węgla kamiennego jak i brunatnego) oraz elektrowni węglowych jak również ubezpieczanie nowych klientów węglowych, którzy ponad 50% dochodów generują z węgla lub produkują powyżej 50% energii z węgla (czyli np. ZE PAKu czy Prairie Mining).
Konsultacje społeczne w Bogatyni – nadzieje na węgiel mimo zbliżającego się końca
(źródło: eko.org.pl)
Władze i rada gminy Bogatynia nie mają planu B dla węglowego monopolu. Mimo że optymistyczny – choć bardzo mało prawdopodobny – proces wydobycia węgla zakończy się najpóźniej za 25 lat, nie ma wizji co się stanie z miastem po tym okresie.
- http://eko.org.pl/n_2225
- https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/84451/Jak-dlugo-ma-dzialac-kopalnia-Turow-POSLUCHAJ
Niemcy sprzeciwiają się dalszym przesiedleniom – protest 23 marca
(źródło: eko-unia.org.pl)
Po ustaleniach tzw. Komisji Węglowej, wciąż nie wiadomo, jaki los czeka wiele miejscowości, które miały zostać przesiedlone dla celów wydobycia węgla brunatnego.
Pod prąd luty
Informator z bieżącymi wydarzeniami wokół węgla brunatnego
Klimat
Młodzi ludzie protestują
(źródło: wprost.pl)
Do strajku, w którym biorą udział tysiące ludzi, dołącza młodzież z kolejnych miast i krajów. W Polsce strajk planowany jest na 15 marca
- https://www.wprost.pl/zycie/10196263/15-marca-na-wagary-polscy-uczniowie-dolaczaja-do-strajkow-klimatycznych.html
- https://smoglab.pl/strajk-dla-klimatu-brytyjska-mlodziez-dolacza-do-strajku-klimatycznego-mlodzi-ludzie-widza-co-sie-dzieje/
Ciężarówki i CO2
(źródło: eko.org.pl)
Producenci europejskich samochodów ciężarowych będą musieli zmniejszyć emisję CO2 sprzedawanych pojazdów niemal o jedną trzecią do roku 2030. To najważniejszy rezultat zakończonego dzisiaj etapu negocjacji dotyczących pierwszych w historii Unii norm emisji CO2 pojazdów ciężarowych.
Dobry klimat i rzeki
(źródło: chronmyklimat.pl)
W imieniu organizatorów, tj. Komisji Europejskiej, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć, mam zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w konferencji „Powódź i susza – jak chronić ludzi w zgodzie z przyrodą“.
WROCŁAW, 21-22 MARCA 2019, UNIWESYTET EKONOMICZNY we Wrocławiu
Instytut na Rzecz Ekorozwoju komentuje Politykę energetyczną Polski do 2040
W kilku odcinkach specjaliści opowiadają o komponentach polityki energetycznej kraju z uwzględnieniem wpływu na klimat i rozwoju OZE
OZE
OZE w UE do góry
(źródło: agora-energiewende.de)
Agora Energiewende przedstawiła raport – w miksie energetycznym UE jest już 32.3 %
Magazyny energii
(źródło: gramwzielone.pl)
Niemiecka energetyka staje przed koniecznością rozbudowy swoich linii przesyłowych, aby przygotować się na dalszy wzrost produkcji energii odnawialnej. Inwestycje w nowe sieci są jednak czasochłonne i napotykają na bariery formalne oraz protesty społeczne.
Nie będzie realizacji celów OZE do 2020 w Polsce
(źródło: gramwzielone.pl)
Ministerstwo Energii dopiero niedawno przyznało, że krajowego celu OZE na rok 2020 możemy nie wypełnić. Według Najwyższej Izby Kontroli, zaniedbania w tym obszarze mogą oznaczać dla naszego kraju koszty liczone w miliardach złotych.
W międzyczasie słychać też głosy, że PiS będzie musiał zmienić prawo dotyczące lokalizacji wiatraków. Inaczej trzeba będzie importować energię z OZE np. z Niemiec
Od redakcji:
I wpadliśmy w sidła. Don Kichot pod wodzą Anny Zalewskiej – obecnie odpowiedzialnej za szukujące się w szkolnictwie strajki, – wywołał ruch oburzenia i pokonał wiatraki. Zwycięstwo symboliczne, bo prąd z wiatraków kupimy od Niemców
Energia plus nadzieją?
Plany są obiecujące i dobrze, aby się ziściły. W końcu pojawia się termin „prosument” w planach energetyki. Czy będzie łatwo przyłączyć się do sieci, czy będzie opłacało się Kowalskiej, czy węglowy kraj dostrzeże w końcu słońce?
Najważniejsze zmiany w ustawie o OZE
(źródło: wysokienapiecie.pl)
Ministerstwo Energii przygotowało kolejną nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Jakie czekają nas zmiany pisze „Wysokie napięcie”
Wiatr to energia
(źródło: biznesalert.pl)
Okazuje się, że energia wiatrowa się po prostu się opłaca. Nie musi być cyklonów czy silnych wiatrów
Niska emisja
Słabe Czyste Powietrze
(źródło: wyborcza.pl)
Po pięciu miesiącach działania Programu Czyste Powietrze podpisano 147 umów na ocieplenie domów i wymianę starych kotłów. Oznacza to, że do tej pory zrealizowano niecałe pół promila rocznego celu. Rządowy plan mówił o 4 milionach rozliczonych wniosków w ciągu dziesięciu lat (ok. 400 000 w ciągu roku).
Koniec ery kopciuchów
(źródło: centrumprasowe.pap.pl)
To początek końca ery kopciuchów na rynku. Doskonale widać, jak małymi krokami przybliżamy się do celu. Jeszcze dwa lata temu sprzedaż kopciuchów wynosiła ok. 160 tys., teraz według opinii z rynku jest to nie więcej niż 40 tysięcy. Wydanie, nawet tego niedoskonałego rozporządzenia w 2017, wywołało istotną zmianę.
Od redakcji;
Co to za sukces? Od 1 lipca 2018 nie miało być ani JEDNEGO kopciucha na rynku. Polak potrafi kombinować, a rząd słabiej przyjąć dobre przepisy i je…WYEGZEKWOWAĆ ;(
Uwaga: Nadal nie jest rozwiązany problem złomowania- istnieje czarny rynek kopciuchów po wymianie na proekologiczne sposoby ogrzewania!
NIK i DAS w Nowej Rudzie, bunt czarnych masek – Nowa Ruda wstaje do walki
(źródło: nowaruda.info)
18 lutego mieszkańcy węglowego zagłębia oraz Dolnośląski Alarm Smogowy zorganizowali happening. Podnoszenie świadomości i aktywizacja lokalnej społeczności – udało się
- http://nowaruda.info/10864.htm
- https://muzyczneradio.pl/index.php/articles/nowa-ruda-z-szansa-na-potezne-narzedzie-w-walce-ze-smogiem-foto.html?fbclid=IwAR3qBKy0fcxoQYbUVuEClTsU-22ed12FjEQcScUGnpqADpbpD7LIOckqizE
- https://walbrzych.dlawas.info/wiadomosci/bunt-czarnych-masek-nie-chca-sie-dusic-foto/cid,19716,a
- https://www.tvsudecka.pl/wiadomosci/66230,nowa-ruda-zasluguje-na-miano-polskiej-stolicy-smog
- https://www.walbrzych24.com/artykul/17157/nowa-ruda-stolica-smogu
- http://dkl24.pl/pl/a/5529/smog-wdziera-sie-wszedzie.html
- https://dziennik.walbrzych.pl/dolnoslaski-alarm-smogowy-ostrzega-umieralnosc-z-powodu-smogu-dramatycznie-wzrasta/
Alarm Smogowy – luksusowa sprawa
(źródło: polskatimes.pl)
W Polsce próg alarmu smogowego wynosi średniodobowo 300 µg pyłu PM10 na metr sześcienny powietrza. To poziom, który nieczęsto zdarza się nawet w mocno zanieczyszczonych, azjatyckich metropoliach. Jest to też poziom kilkukrotnie wyższy niż w innych krajach Europy. Na przykład w Paryżu – który jest często podawany jako wzór – o zagrożeniu informuje się od 50 µg/m3, a alarm ogłasza po przekroczeniu 80 ug/m3.
Elektrownia Turów sprzedaje nadal zakazany uchwałami antysmogowymi węgiel brunatny
(źródło: wroclaw.tvp.pl)
Piotr Woźny, Pełnomocnik Rządu ds. Programu Czyste Powietrze, z wizytą we Wrocławiu na zaproszenie DAS. zaczął od przypomnienia listu PGE, w którym padła deklaracja, że spółka jest organizacją odpowiedzialną społecznie. Podkreślił, że oprócz obowiązującego prawa mamy też akty prawa lokalnego i normy społeczne. Sejmik jednoznacznie zakazał spalania węgla brunatnego i należy to poważnie potraktować. PGE informuje, że nie ma zakazu oferowania i informuje o tym nabywców. Woźny podsumował to – To nie jest satysfakcjonująca odpowiedź, liczę na wprowadzenia klauzul w umowach, które będą zniechęcać do kupowania węgla brunatnego przez nabywców indywidualnych spalających węgiel w przydomowych kotłach
- https://wroclaw.tvp.pl/41588507/wegiel-brunatny-nie-dla-kowalskiego-ekolodzy-apeluja-do-kopalni-turow
- https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/85073/Wegiel-brunatny-wciaz-w-sprzedazy-aktywisci-interweniuja
Smog niszczy nasze życie i zdrowie
(źródło: oko.press)
Coraz więcej chorych w krótkim czasie – zanieczyszczenie powietrza zbiera żniwa
Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski, Paweł Pomian
Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji
“Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław