Home ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter Energia dla Klimatu, maj 2018

Energia dla Klimatu, maj 2018

Możliwość komentowania Energia dla Klimatu, maj 2018 została wyłączona
0

Motto: „Naród, który nie umie istnieć bez cierpienia, musi sam sobie je zadawać. Stąd płynie także […]uparte kultywowanie energetyki węglowej, zasnuwającej miasta dymem i grożącej nadchodzącą zapaścią cywilizacyjną.”

Maria Janion, historyczka ideiEnergia dla Klimatu, maj 2018Maj rozpoczął się tragedią w kopalni Zofiówka. Wiemy też, że emisje CO2 rosną, a wraz z nimi temperatura. Ten numer „Energii dla klimatu” nie będzie jednak wyłącznie w gamie molowej. Przekażemy też sporo pozytywów, m.in. o rozwoju w branży OZE oraz o trendach transformacyjnych, które artykułowane są też na Europejskim Kongresie Gospodarczym.

W Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”

Problemy PAK KWB przy rozbudowie odkrywki Tomisławice

(źródło: energetyka.wnp.pl )
PAK KWB Konin przegrał sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Warszawie. Sprawa dotyczyła konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla rozbudowy infrastruktury odkrywki Tomisławice. Stroną w sprawie był Greenpeace Polska. 

Odwołanie w sprawie budowy kopalni Złoczew

(źródło: gornictwo.wnp.pl )
2 maja do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Łodzi wpłynęło odwołanie Fundacji  Greenpeace Polska w sprawie decyzji środowiskowej zakładającej wydobycie węgla brunatnego w Złoczewie. Przeciwko budowie kopalni protestują też lokalni mieszkańcy i rolnicy. 

Spływ kajakowy – „Weź oddech!” na Nysie Łużyckiej

Międzynarodowy spływ dla czystego powietrza pod hasłem „Weź oddech!”  za nami! Czysta woda i czyste powietrze nad Nysą Łużycką i regionem Bogatyni – takie cele przyświecały kajakarkom i kajakarzom, którzy 18 maja br. płynęli po naszej granicznej rzece.

Spotkanie w Koninie dotyczące transformacji

(źródło: eko.org.pl )
24 maja br. w Koninie, pod patronatem i z udziałem Marszałka Województwa, odbyło się subregionalne spotkanie poświęcone potencjałom i problemom rozwojowym Wielkopolski Wsch. obejmującej miasto Konin oraz powiaty: kolski, koniński, słupecki i turecki. 

Przychody ze sprzedaży Grupy Kapitałowej ZE PAK spadły o ponad 23 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego, wynik operacyjny spadł kilkudziesięciokrotnie, a grupa zamknęła rok stratą.

Energetyka konwencjonalna – źródła nieodnawialne

Tragedia w kopalni Zofiówka

(źródło: cire.pl )
Wypadkiem w kopalni Zofiówka rozpoczął się maj 2018 r. Do najsilniejszego w blisko 50-letniej historii kopalni Zofiówka wstrząsu górotworu, o sile szacowanej od ok. 3,4 do 3,9 w skali Richtera, doszło 5 maja ok. godz. 11. Pod ziemią pozostało siedmiu górników – w sobotę ratownicy uratowali dwóch. Reszta nie przeżyła.
 

Komentarz redakcji:

Wobec tragedii ludzi i ich rodzin chylimy głowy i współczujemy. Jednak trudno nie myśleć o tym, że wydobywanie węgla  w kopalniach z ponad 1000 m jest nie tylko nieopłacalne i wymaga stałego dotowania z publicznych środków, ale też powoduje wzrost ryzyka, który nieuchronnie prowadzi to tragedii jak ta ostatnia w Zofiówce.


Wzrost cen za uprawnienia do emisji

(źródło: cire.pl )
Ceny za uprawnienia do emisji CO2 znowu wzrosły, co może w przyszłości niekorzystnie wpłynąć na wyniki spółek energetycznych.


Ostrołęka i modele finansowe

(źródło: cire.pl )
Kowalik: Projekt dot. modelu finansowego budowy bloku w Ostrołece wymaga rzetelności

Ropa naftowa tanieje

(źródło: cire.pl )
Ropa naftowa w USA tanieje o ponad 1 proc. i jest wyceniana poniżej 70 dolarów za baryłkę

Audycja w TOK FM – trendy energetyki światowej

(źródło: eko-unia.org.pl )
Gdzie jest Polska w budowie energetyki na miarę XXI w? Zapraszamy do rozmowy red. Ewy Podolskiej oraz Radosława Gawlika z prof Janem Popczykiem, naukowcem i praktykiem zmiany energetycznej i cywilizacyjnej.

Rola gazu

(źródło: elektrowniapulawy.pl )
Gaz paliwem przyszłości – relacja z Puław

ZE PAK ze stratą

(źródło: bankier.pl )
ZE PAK ma stratę za pierwszy kwartał, wszystkie wskaźniki w dół, a ceny uprawnień za emisje CO2 wynoszą już powyżej 14 euro.

Bełchatów

(źródło: cire.pl )
KWB Bełchatów z przedłużoną koncesją na wydobycie z Pola Bełchatów

PGE i akcje Polenergii

(źródło: cire.pl )
PGE Polska Grupa Energetyczna jest zainteresowana zakupem wszystkich akcji notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych grupy energetycznej Polenergia.

Przyszłość Adamowa

(źródło: energetyka.wnp.pl )
Nie czynna elektrownia Adamów przerobiona będzie na gaz?

Polska będzie importować węgiel z Rosji

(źródło: pb.pl )
Z powodu niedostatecznej podaży krajowego węgla Polska zwiększy jego import w 2018 roku. Prawdopodobnie będzie go sprowadzała głównie z Rosji z powodu niższych kosztów transport, pisze S&P Global Platts.

Odnawialne źródła energii (OZE)

Nowe klastry energii

(źródło: cire.pl )
33 ze 115 zgłoszonych pomysłów na klastry energii dostały w środę od Ministerstwa Energii certyfikaty pilotażowego klastra.

Power to gas

(źródło: cire.pl )
Systemy power-to-gas mogą być kluczem do rozwiązania problemu magazynowania energii

Grzegorz Wiśniewski – wciąż czekamy na przełom w sprawie OZE

(źródło: odnawialny.blogspot.com )
Polityka rządu okazała się skuteczna jeśli chodzi o spowolnienie rozwoju OZE, ale jest kontrproduktywna jeśli chodzi o ograniczanie kosztów energii z OZE. W systemie aukcyjnym wspierania (kontraktowania) energii z OZE preferencję mają technologie droższe. 

Energetyka rozproszona coraz rzadziej jest postrzegana jako alternatywa, a coraz częściej jako sposób na realną transformację. 

Uruchomiono wielki projekt PV z rekordowo niską stawką ze energię

(źródło: gramwzielone.pl
W Dubaju uruchomiono elektrownię fotowoltaiczną o mocy 200 MW. Operatorem jest Francuski koncern energetyczny EDF

IRENA: już 10 mln miejsc pracy w sektorze OZE

Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej (IRENA) poinformowała, że w 2017 r. w branży energii odnawialnej na całym świecie powstało ponad 500 000 nowych miejsc pracy, co stanowi wzrost o 5,3 % w stosunku do 2016 r. 

Górnicy w sektorze OZE

(źródło: gramwzielone.pl )
Szef europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej WindEurope, Giles Dickson, zadeklarował program szkoleń dla byłych pracowników przemysłu górniczego w Polsce w celu przygotowania ich do pracy w firmach z sektora odnawialnych źródeł energii.

Nowa aplikacja Google dla PV

(źródło: gramwzielone.pl )
Opracowana przez Google mapa Sunroof pokazuje możliwości umieszczenia instalacji fotowoltaicznych na dachach domów. 

Media społecznościowe zasilane OZE

(źródło: gramwzielone.pl )
Facebook zwiększy wykorzystanie energii odnawialnej dzięki podpisaniu umowy PPA na zakup energii z ogromnego kompleksu wiatrowego, który powstanie w Norwegii.

Veolia inwestuje w polskie ciepło

(źródło: gramwzielone.pl )
W Polsce są dostępne znaczące środki na modernizację sieci ciepłowniczych, m.in. w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska. Dzięki naszemu know-how, a przede wszystkim dobrym projektom, skutecznie potrafimy przedłożyć wnioski i skorzystać z dotacji – mówił prezes Veolia Energia Poznań.

Studia wyższe o specjalizacji OZE

(źródło: wiecejnizenergia.pl )
W Polsce powstaje coraz więcej kierunków o specjalności Odnawialne Źródła Energii.

Klimat

Budżet UE i klimat

(źródło: chronmyklimat.pl )
2 maja 2018 Komisja Europejska opublikowała swój wniosek dotyczący budżetu UE po roku 2020. Działania w dziedzinie klimatu zostały określone jako jeden z głównych priorytetów przyszłego finansowania.

Stężenie CO2 w atmosferze wciąż rośnie

(źródło: cire.pl )
Miesięczne, średnie stężenie dwutlenku węgla po raz pierwszy przekroczyło w kwietniu 410 ppm (części na milion).

Ryzyko inwestycyjne i zmiany klimatu

(źródło: pb.pl )
WISE Europa: Polityka klimatyczna może w najbliższym czasie wpłynąć na wycenę aktywów węglowych oraz innych projektów opartych na paliwach kopalnych. Polskie instytucje finansowe i decydenci nie doceniają ryzyka klimatycznego.

Przełomowy proces w sprawie zmian klimatu

(źródło: cire.pl )
Dziesięć rodzin z większości państw Europy skarży do Sądu UE instytucje Unii Europejskiej za niewystarczającą walkę ze zmianami klimatu i zbyt niską redukcję emisji gazów cieplarnianych. 
Skarżone są trzy akty: unijny system handlu emisjami (ETS), system non-ETS, czyli ograniczenie emisji spoza sektora przemysłu oraz przepisy dotyczące użytkowania gruntów i lasów. 

Polska zwiększa emisje

(źródło: gramwzielone.pl )
Polska – piąty największy emitent CO 2 Unii Europejskiej – w ubiegłym roku zwiększyła swoje emisje o 3,8 proc., a udział naszego kraju w emisjach generowanych ogółem w Unii Europejskiej wyniósł 9,8 proc.

Turystyka znaczącym motorem zmian klimatu

(źródło: cire.pl )
Nowe badania wskazują, że turystyka odpowiada aż za 8 proc. globalnej emisji dwutlenku węgla – trzy razy więcej, niż wynikało z wcześniejszych szacunków – informuje „Nature Climate Change”.

Turyści z Kanady, Szwajcarii, Holandii czy Danii przyczyniają się do znacznie wyższej emisji dwutlenku węgla za granicą, niż we własnych krajach.

Trump nie chce badań dotyczących zmian klimatu

(źródło: cire.pl )
Biały Dom zdecydował o zamknięciu programu NASA dotyczącego monitorowania emisji dwutlenku węgla do atmosfery – poinformował rzecznik prasowy Agencji Steve Cole, potwierdzając informacje magazynu „Science”.

EKG – zmiany dobre dla klimatu

(źródło: cire.pl )
Europejski Kongres Gospodarczy: Politycy i menedżerowie zgadzają się, że wdrażanie zmian w przemyśle energetycznym w Polsce, Europie i na świecie jest koniecznością dla dobra klimatu.

Niska emisja

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie dzieci

(źródło: pri.org )
Przeprowadzone w Chinach badania wykazały znaczące różnice w DNA noworodków urodzonych po zamknięciu elektrowni węglowych w porównaniu z noworodkami urodzonymi w tym samym miejscu, podczas gdy zakład nadal działał i zanieczyszczał otaczające powietrze.

Współautorką badania jest prof. Frederica Perera z Columbia University’s Mailman School of Public Health (ta sama, która w Polsce prowadziła badania krakowskiego smogu wspólnie z prof. Jędrychowskim).

Pozdrawiam i zachęcam do retweetów HEAL

DAS w telewizji

(źródło: tvbogatynia.pl )
TV Bogatynia  na temat stanu powietrza i możliwości przeciwdziałania niskiej emisji pochodzacej z pieców obywateli i kopalni Turów.

Konferencja DAS w Bogatyni

Sposób na ubóstwo energetyczne w Niemczech

(źródło: stromspar-check.de )
Caritas w Niemczech: https://www.stromspar-check.de/polski.html szkoli swoich doradców elektrycznych/cieplnych/wodnych, którzy pomagają ludziom wyjść z ubóstwa. Pokazują darmowy sprzęt energooszczędny np. żarówki LED czy wodooszczędny – max. do 70 Euro + voucher 150 Euro na lodówkę (kampanię wspiera Ministerstwo Środowiska poprzez  https://www.klimaschutz.de  – Krajową Inicjatywę na rzecz Klimatu).
 

Kraków ostrzega – kary za palenie paliwami stałymi

(źródło: krakow.pl )
Krakowski Alarm Smogowy rozpoczął kampanię Żółta kartka, która mówi o karach za łamanie zakazu palenia węglem i drewnem, który wchodzi 1 września 2019. Chodzi o zmobilizowanie ludzi, którzy jeszcze nie wymienili pieców bo nie wierzą, że zakaz będzie egzekwowany.

Płoną magazyny odpadów w Polsce

(źródło: wyborcza.pl )
Koniec maja w wielu polskich miastach i miasteczkach zasnuł toksyczny dym. Płoną miejsca gromadzenia odpadów m.in. w Zgierzu, Trzebini czy koło Mogilna.

Redakcja: Urszula Bugajewska, Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Hanna Schudy

Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26,

Załaduj więcej... ENERGIA DLA KLIMATU. Newsletter

Zobacz również

Energia dla Klimatu kwiecień-maj 2022

„Nieszczęśliwy to kraj, który potrzebuje bohaterów” Bertolt Brecht Kiedy powstawał te…