Home Aktualności Energia dla Klimatu, marzec 2016

Energia dla Klimatu, marzec 2016

0
0

W tym numerze Wiadomości Internetowych m.in.: o kolejnych sukcesach Polskiego Alarmu Smogowego w walce o czyste powietrza, relacji między inwestowaniem w węgiel a dynamiką na giełdzie, o zakusach rządu do wprowadzenia ustawy ograniczającej powstawanie farm wiatrowych, negacjonizmie w dyskusji o zmianach klimatu i nie tylko.  

Koalicja Rozwój Tak Odkrywki Nie

Sukces obywateli – Sąd wykazał błędy przy akceptacji dokumentacji geologicznej dla złoża Oczkowice w południowej Wielkopolsce; Minister rolnictwa nie zgodził się na przeznaczenie gruntów rolniczych pod odkrywki na terenie gmin Skulsk i Ślesin; Marszałek województwa wielkopolskiego, wicewojewoda oraz Koalicja RTON rozmawiają na temat węgla brunatnego. Polecamy Informator „Pod prąd”  

Wieści z Niemiec

Mieszkańcy Łużyc przypominają władzom landowym o standardach demokratycznych oraz o wymogach polityki klimatycznej. Powiązania między polityką a energetyką ty nie tylko polska specjalność. Dowiedz się więcej o sprzeciwie wobec planów nowej kopalni odkrywkowej Jänschwalde-Nord na terenie Łużyc. Polecamy:  

Energetyka konwencjonalna – źródła nieodnawialne

Polityka i wydarzenia

Ostatni moment na naprawę polskiej energetyki

Polecamy wywiad z Andrzejem Kassenbergiem – Rok 2016 i pierwsza część roku 2017 to ostatni moment na dokonanie poważnej reformy polskiej energetyki. Potem będzie coraz bliżej do kolejnych wyborów, a wtedy sprawy polityczne zaczynają mieć priorytet przed wyzwaniami gospodarczymi.  

Koniec ery węgla

Wielka Brytania zamknęła 3 elektrownie na węgiel. To 1/3 mocy produkowanej z węgla. Dla zobrazowania – to tak jakby zamknąć trzy razy ZE PAK albo Bełchatów i Turów w ciągu tygodnia.  

A. Gorszanów: wyraźny spadek zakupów węgla opałowego

Spadła ilość zakupu węgla opałowego. Zdaniem A. Gorszanowa „duży wpływ na zmniejszenie zakupów węgla miał również spadek cen alternatywnych dla węgla paliw (oleju, gazu) jak i działania antywęglowe prowadzone przez różne lobby pod sztandarami tzw. walki z niską emisją.”  

Węgiel w energetyce jest przegrany

Świat odchodzi od stosowania węgla w energetyce, na co wpływ mają czynniki środowiskowo-klimatyczne, ale także fakt, że inne rozwiązania stają się coraz bardziej atrakcyjne cenowo. Węgiel z punktu widzenia energetyki jest przegrany – ocenia w rozmowie z wnp.pl dr Andrzej Kassenberg z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.  

Niska emisja

 

Olej z silnika używany do palenia w piecu

Nawet 60 tys. ton zużytego oleju silnikowego rocznie jest spalane w zwykłych piecach. Większość w warsztatach samochodowych. Choć to szkodliwe dla środowiska oraz nielegalne (spalanie odpadów niebezpiecznych podlega pod kodeks karny – zagrożenie życia lub zdrowia), właściciele i producenci pieców czują się bezkarnie. Może dlatego, że chyba nikt ich nie ściga? Lektura forum, na którym amatorzy tego rodzaju sposobu na ogrzewanie dzieją się swoimi doświadczeniami sprawia, że czytelnik zastanawia się, czy żyje w państwie prawa.  

Śląskie wyda miliard złotych na program likwidacji niskiej emisji

Z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach wynika, że w skali kraju z woj. śląskiego pochodzi ok. 40 proc. niskiej emisji. Jednocześnie region zajmuje drugie miejsce w kraju pod względem produkcji i sprzedaży energii cieplnej (15,9 proc. krajowej sprzedaży energii cieplnej dostarczanej do budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej). Polecamy związane z tym tematem: oszczednosc/  

Metropolia warszawska wspólnie przeciw zanieczyszczeniom powietrza

Warszawa oraz miasta i gminy metropolii warszawskiej zaapelowały do władz Mazowsza o wykorzystanie narzędzi, które daje im ustawa antysmogowa. Dzięki uchwaleniu prawa, na szczeblu województwa, możliwe będzie wprowadzenie ograniczeń lub zakazów eksploatacji instalacji do spalania paliw stałych (węgiel , drewno) w domach. Jest szansa, że do południowej koalicji działań antysmogowych (małopolskie, śląskie, dolnośląskie) dołączy województwo mazowieckie.  

Rabka Zdrój dyskutuje o czystości powietrza

Przewodnicząca rady miasta Maria Górnicka-Orzeł zaapelowała do wszystkich – przestańmy się kłócić o przeszłość. Musimy się skupić na działaniu dla teraźniejszości i przyszłości, dla zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza.  

Czy program KAWKA zostanie zlikwidowany?

Czy w kraju o największym zanieczyszczeniu powietrza w UE czeka nas likwidacja dopłat do wymiany kotłów na węgiel i ocieplenia budynków? W wielu gminach oznaczałoby to koniec walki ze smogiem. „Jeżeli potwierdzą się pogłoski na temat likwidacji tego programu to w ochronie powietrza cofniemy się o dekadę” – podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.  

Burmistrz „uzdrowiska” Rabka Zdrój przeciw Polskiemu Alarmowi Smogowemu

Pani burmistrz Rabki chce powtórzenia badań wskazujących, że jakość powietrza w uzdrowisku, które ma leczyć m.in. choroby płuc, pozostawia bardzo wiele do życzenia. Badania te zostały zrobione przez Polski Alarm Smogowy. Burmistrz podważa też wnioski oparte o dane z badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.   Stacje pomiarowe w Zagłębiu znajdujące się w Dąbrowie Górniczej i w Sosnowcu, regularnie notują przekroczenia dopuszczalnych stanów stężeń. Relacja radiowa:  

Lokalne Partnerstwa Niskoemisyjne

Na zdrowotne koszty zewnętrzne zanieczyszczeń składa się każdego roku: 12 tys. nowych przypadków hospitalizacji, ponad 500 tys. wizyt u specjalistów i aż 14 mln utraconych dni pracy. Łączna wartość zewnętrznych kosztów zdrowotnych złej jakości powietrza w Polsce oceniana jest na 40-120 mld. euro rocznie.  

Kędzierzyn-Koźle chce więcej środków z RPO na walkę ze smogiem

Samorządowcy z Kędzierzyna-Koźla alarmują, że podział środków z UE na walkę ze smogiem, zaproponowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego jest niesprawiedliwy.  

Gazeta polska narzeka na sejmiki PO-PSL, że nie dbają o powietrze

Prawicowa gazeta interesuje się czystym powietrzem.  

NFOŚiGW weryfikuje programy wsparcia

Wśród programów, w których może dojść do zmian w zasadach przyznawania wsparcia, dziennik „Rzeczpospolita” wymienia  między innymi te adresowane do osób prywatnych.   Gazeta pisze o popularnych programach: Prosument oraz Kawka i Ryś.  

Odnawialne źródła energii (OZE)

PiS walczy z wiatrakami. „Znikną wszystkie miejsca pracy”

Prawo i Sprawiedliwość zabiera się za farmy wiatrowe. Nowy projekt ustawy jest już przygotowany, a w nim zapisy, które zdaniem branży wiatrowej, mogą zablokować realizację nowych farm wiatrowych.. Przepisy mogą też zlikwidować kilka tysięcy miejsc pracy. „To klasyczny przykład wylewania dziecka z kąpielą. Zamiast ucywilizować powstawanie farm wiatrowych tak naprawdę blokujemy możliwość budowania w Polsce wiatraków” – uważa Marek Józefiak ze Stowarzyszenia Polska Zielona Sieć  

Inwestycje

 

Trendy inwestycyjne odnawialnych źródeł energii w 2016 r.

Rok 2015 był rekordowy pod względem inwestycji w OZE – globalnie zainwestowano 286 mld dolarów. Kraje rozwijające się zainwestowały w OZE więcej niż kraje rozwinięte (kraje rozwijające się zainwestowały 156 mld dolarów, kraje rozwinięte 130 mld dolarów).W 2015 r. zainstalowano globalnie 134 GW nowej mocy OZE ( dla porównania cała moc energetyki w Polsce to ok. 30 GW)Europejskie inwestycje w OZE zanotowały spadek o 21%, tymczasem inwestycje w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 19%.  

Trendy inwestycyjne – pomoc węglowi się nie opłaca

15 marca Grupa Energa zadeklarowała, że gotowa jest zaangażować 600 mln zł w podwyższenie kapitału Polskiej Grupy Górniczej. Ta decyzja jest jednoznacznie negatywnie odbierana przez otoczenie rynkowe. Akcje Energi staniały już o ponad 11 procent  

Straty na giełdzie

Energa poinformowała, że trudniejsze warunki rynkowe w 2015 r. zadecydowały o spadku wyniku EBITDA o 5 proc. Osiągnął on 2,2 mld zł, podczas gdy zysk netto wyniósł 840 mln zł. Przypomnijmy, że w wyjątkowym 2014 r. zysk netto wynosił 1 mld zł.  

Prof. Jan Popczyk: Czas pożegnać się z energetyką konwencjonalną

„Na pewno budowa jednolitego rynku europejskiego energii elektrycznej (i gazu) nie jest zagrożeniem dla kraju i dla gospodarki. Przeciwnie, jest to wielka szansa dla Polski. Z drugiej strony to wielkie zagrożenie dla utrwalonych korporacyjnych grup interesów. ”  

Efektywność energetyczna

Biznes Alert rozmawia z Prof. Zbigniewem Karaczunem

Dzięki efektywności energetycznej Polska może podwoić bogactwo. „Czasami mam wrażenie, że politycy obawiają się, że jak dziś nie wydobędziemy i nie spalimy polskiego węgla, to ktoś przyjdzie i nam go ukradnie”.  

Klimat

 

Zaprzeczanie zmianom klimatu – denializm jest w cenie

Polecamy zapoznać się z krytyką Marcina Popkiewicza względem denialisty prof. Leszka Marksa. Postawa i strategia Marksa nie jest jednak odosobniona. Na całym świecie mamy do czynienia z dziennikarzami, ale też naukowcami, którzy zajmują się „zaprzeczaniem” zmian klimatu. „Zaprzeczanie” jest towarem a popyt na nie rośnie. Jednocześnie jednak krytyczna analiza tego zjawiska.    

Zabrakło skali kolorystycznej – rekordowo ciepły luty

NASA opublikowała wyniki pomiarów temperatury. Średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczyła średnią z okresu 1951-1980 aż o 1,35°C, bijąc poprzedni rekord ustanowiony w styczniu, aż o bezprecedensowe 0,21°C.  

Ubóstwo energetyczne

Tchórzewski chce zwiększenia zużycia energii – dobra zmiana dla ubóstwa energetycznego

  Minister Tchórzewski chce walczyć z ubóstwem energetycznym poprzez zwiększenie zużycia energii elektrycznej. Jest to jego zdaniem, to najlepszy sposób na rozwiązanie tego problemu. Nie widzimy w tym za wiele logiki. Z ubóstwem można walczyć podnosząc dochody ubogich i /lub promując oraz dostarczając im energooszczędne urządzenia, w tym domy i piece. Ale to powoduje raczej zmniejszenie zużycia energii, kosztów ponoszonych przez użytkowników (ubogich), kosztów klimatycznych i zdrowotnych z emisji z paliw kopalnych       Redakcja:  Radosław Gawlik, Witold Miklaszewski, Zofia Szymańska, Hanna Schudy Wydaje Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl  ]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…