Home Aktualności Energia dla Klimatu, styczeń 2022

Energia dla Klimatu, styczeń 2022

Możliwość komentowania Energia dla Klimatu, styczeń 2022 została wyłączona
0
Odkrywki
Energetyka konwencjonalna
Klimat
OZE
Niska emisja

„Bezpieczeństwo osiągniesz nie wznoszeniem ogrodzeń, ale otwieraniem bram”

Przysłowie fińskie

Czy będzie wojna na Ukrainie? Do czego doprowadzi budowa muru w Puszczy Białowieskiej? Czy poradzimy sobie z kolejną falą pandemii? Nie tylko tym żyje świat. Przed nami igrzyska olimpijskie w Chinach. Prawa człowieka to nie jedyny problem tego miejsca – szczególnie w kontekście igrzysk. Mieszkańcy Pekinu od lat borykają się z wysoce zanieczyszczonym powietrzem. Pod koniec stycznia lokalne władze ogłosiły, że smog najprawdopodobniej będzie odczuwalny również podczas zawodów.  Sport pocieszy kibiców z całego świata, reszta będzie pewnie śledzić ile dzisiaj kosztuje ropa, gaz i węgiel. Kiedy przeciętny Polak boryka się z drożyzną, a może i brakiem pracy, ruszają wypłaty 120-tysięcznych odpraw dla odchodzących z pracy, zasilanych wcześniej regularnie trzynastkami, czternastkami, piętnastkami…- górników. Rząd obiecuje też wsparcie do 2049 r. dla upadających kopalń, chociaż wiemy, że UE nie kon iecznie musi się z tym zgodzić. Na linii rząd-górnicy iskrzy, za to winnym ma być system ETS, który podobno doprowadza polskie górnictwo do ruiny. Przy tej okazji rząd straszy wyłączeniami prądu. To dość perwersyjny trik. W Kazachstanie, chwilę po krwawych zamieszkach, rzeczywiście zabrakło prądu – blackout wstrzymał pracę lotnisk, szpitali oraz usług komunalnych. Nie działały oczyszczalnie ścieków oraz komunikacja miejska, a także wystąpiły problemy z dostępem do Internetu. Właśnie takie obrazy przemawiają do wyobraźni, więc jeżeli chcemy bezpieczeństwa, musimy wspierać węgiel – czy społeczeństwo naprawdę w to wierzy?

Mniej śmiesznie jest na Ukrainie i tam też bezpieczeństwo wiąże się mocno z paliwami czy energią. Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock  rozmawiała w sprawie rozładowania napięć między sąsiadami.  Miała podobno postraszyć Rosję Nord Streamem – że jak Putin rozpocznie wojnę , to Niemcy przestaną czerpać gaz z Rosji. Niemiecka koalicja rządowa jest mocno krytykowana w kraju za uleganie Rosji. Czas pokaże kto rzeczywiście wspiera Ukrainę.  

Komisja Europejska z kolei zaskakuje – atom i gaz mają być nagle paliwami zielonymi. Wielu to zszokowało, gdyż coraz więcej się mówi o braku kontroli nad emisjami metanu. Świat się ogrzewa. W najnowszej ocenie rocznej, Copernicus Climate Change Service potwierdził, że rok 2021 dołączył do trwającej nieprzerwanie od 2015 r. najcieplejszych 7 lat w historii pomiarów temperatury Ziemi.

Jednocześnie specjaliści z C3S alarmują o gwałtownym wzroście rekordowego stężenia metanu w atmosferze. W takiej sytuacji czas najwyższy budować elektroprosumencką odporność energetyczną – pomoże to nie tylko w przeciwdziałaniu zmianie klimatu, ale też będzie sprzyjać bezpieczeństwu energetycznemu na poziomie lokalnym (prezentacja z Konserwatorim Inteligentna Energetyka poniżej).

Informowanie i edukacja wciąż są zatem na wagę złota. W Polsce Komitet Naukowy Koalicji Klimatycznej apeluje do szefów resortów edukacji oraz klimatu i środowiska o przyspieszenie działań nad uzupełnieniem podstawy programowej nauczania w szkołach i o edukację na temat zmiany i ochrony klimatu, która będzie oparta na danych naukowych i prowadzona w ramach obowiązujących przedmiotów. Naukowcy we wspólnym liście do ministrów Anny Moskwy i Przemysława Czarnka podkreślają znaczenie rzetelnej edukacji klimatycznej w walce z kryzysem klimatycznym. Edukacją przyrodniczą mają ochotę się zajmować najwyraźniej koncerny energetyczne, Lasy Państwowe i myśliwi. Ci ostatni chcieli nawet wylicytować małe „polowanko” na aukcji WOŚP’u. Równie absurdalny okazał się kalendarz z okładką pełną drewna na eksport czemu mają się przyglądać dzieci. Dzieci myśliwych czy leśników na wycinkach może i korzystają, ale dzieci stolarzy już chyba mniej. Według danych GUS za 2021 rok wartość eksportu drewna wynosiła blisko 1,5 mld zł (cały eksport w tym czasie to 125,2 mld zł). Polskie drewno osiąga rekordowe ceny . Dla części producentów wyrobów z tego surowca oznacza to brak surowca i … konieczność szukania tańszych lub droższych, innych dostawców. Mówi się już w branży o kryzysie. No chyba, że ktoś opracuje sposób na wykorzystanie drewna drzew owocowych w produkcji szaf. Sadownicy twierdzą bowiem, że zmiany klimatu coraz gorzej odbijają się na polskich sadach. Szkoda, żeby drzewo z jabłonki się zmarnowało

Odkrywki

Doniesienia odkrywkowe z Polski i Niemiec oraz o pierwszej w 2022 konferencji w Zgorzelcu na temat wykorzystania kultury Górnych Łużyc w transformacji regionu organizowanej przez lokalne NGO i EKO-UNIĘ. Zapraszamy do Pod prąd XII.21/I.22:

Nie ma porozumienia z Czechami, kara do TSUE rośnie
(źródło: www.rp.pl)

Minister Anna Hubaczkova, zakłada rekompensatę dla Pragi w wysokości 50 mln euro za szkody spowodowane w wyniku działalność kopalni. Polska oferuje 40 mln euro. Rząd polski negocjuje 10 miesiąc i… „oszczędza” a jastrzębie z PiS i Solidarnej Polski wciąż twierdzą, że nie zapłacą kary do budżetu UE za lekceważenie postanowienia TSUE. Dzisiaj ( 31.01) już ok 67 mln euro tj 310 mln zł

Energetyka konwencjonalna

Wojna o gaz
(źródło: energetyka24.com)

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zagroziła Rosji ostrą reakcją w przypadku ataku na Ukrainę. „W przypadku nowej agresji mamy do dyspozycji szerokie spektrum odpowiedzi, w tym Nord Stream 2” – powiedziała w czwartek w Bundestagu Baerbock podczas debaty o konflikcie ukraińskim .


Napięta sytuacja na Ukrainie. W tle bezpieczeństwo energetyczne i nie tylko
(źródło: energetyka24.com)

Ukraina wysłała żołnierzy, by patrolowali tzw. Strefę Wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni jądrowej, w której w 1986 roku doszło do katastrofy.

Mit: Gaz ziemny „pomostem” do czystej energii
(źródło: cire.pl)

Coraz rzadziej mówi się, że potrzebujemy gazu, aby przejść do czystej energii w przyszłości. Teoria głosi, że ponieważ gaz jest wciąż czystszy niż jego kopalniani koledzy, może pomóc uzupełnić niedobór energii spowodowany nadchodzącym wycofaniem się z energetyki węglowej. Gaz wiąże się z emisjami nie tylko CO2, ale też metanu. Teorii tej uległa ostatnio nawet Komisja Europejska m.in. po lobbingu „ponad podziałami” Prawie 80 europosłów z sześciu grup politycznych, z inicjatywy Jerzy Buzka (PO) i Bogdana Rzońcy (PiS), napisało do Komisji Europejskiej list, w którym apelują, aby w ramach tzw. taksonomii (czyli zrównoważonego finansowania) możliwe było finansowanie odchodzenia od węgla na rzecz m.in. gazu jako paliwa przejściowego.

Krytyka w sprawie wsparcia dla atomu i gazu

Rząd wraca z pomocą publiczną dla górnictwa
(źródło: biznesalert.pl)

Posłowie koalicji ponownie chcą przyznać nierentownym kopalniom 30 mld zł dopłat z naszych podatków. Uchwaloną pomoc publiczną może jednak zablokować Bruksela.

Jak uniknąć szoku – WISE radzi
(źródło: biznesalert.pl)

Głównym tematem raportu jest zaplanowanie działań wokół restrukturyzacji górnictwa w taki sposób, aby uniknąć poważnego szoku gospodarczego i społecznego na Śląsku.

Ile płacimy za import surowców energetycznych?
(źródło: gramwzielone.pl)

Mieszkańcy Polski zapłacili za import paliw w ostatnich 20 latach ponad 1,16 biliona złotych, w tym:


Komentarz Redakcji:

Lobbing europosłów PiS i PO ? na rzecz gazu w taksonomii to „opcja moskiewska”. Obiektywnie wspieranie dalszego uzależnienie gospodarki Polski i jej mieszkańców od drożejącego importu gazu, w większości od  Putina. Nikt nam z PiS i PO nie chce odpowiedzieć na pytanie dlaczego polskie słońce, wiatr i biogaz z polskich odpadów rolniczych jest gorszy od importowanego gazu z Rosji, Emiratów czy USA?

Spółki Skarbu Państwa chcą się modernizować?
(źródło: forsal.pl)

PGE chce pozyskać z emisji akcji 3,2 mld zł, a Enea ok. 700 mln zł. Uzasadniają ten ruch koniecznością przyspieszenia modernizacji, ale rynek uznaje go za dowód problemów.

Uzależnienie od węgla niekorzystne dla inwestorów.
(źródło: 300gospodarka.pl)

Climate Strategies Poland Jeśli ślad węglowy firm z Polski nie zacznie się kurczyć, lada chwila polscy dostawcy stracą konkurencyjność na rynku europejskim, a nasz kraj – atrakcyjność dla inwestorów.


Komentarz redakcji:

Węgiel i spółki węglowe „dołują”. Brakuje środków, bo instytucje finansowe wycofują się z węgla i… gazu – paliw kopalnych. Pora sobie to uświadomić w Rządzie Zjednoczonej Prawicy RP. Rząd gra przeciw konkurencyjności gospodarki. Zamiast budować coraz większe monopole należy dawać możliwość własnego działania a nie ssania środków podatników polskich! To będzie prawdziwy patriotyzm, nie nepotyzm.

Klimat

Co dalej z Fit 55% – debata
(źródło: euractiv.pl)

„W tym kształcie to absolutnie nie ma o tym mowy. W tym kształcie ten program oznaczałby bardzo duże obłożenie dodatkowymi opłatami osoby biedniejsze, osoby średnio zamożne, polskich przedsiębiorców” – twierdzi polski rząd. Zapraszamy do zapoznania się z debatą, w której udział wzięli przedstawiciele rządu, komisji europejskiej oraz naukowcy. Warto!


Zielony Plan Odbudowy

Partia Zieloni zaprezentowała program zielonej odbudowy: gospodarczy, społeczny i środowiskowo-klimatyczny. Zapowiedziano m.in. przeznaczenie 3% PKB na badania i rozwój zielonych technologii, wprowadzenie zielonych obligacji, obniżkę VAT na produkty i usługi zmniejszające emisję, czy utworzenie Zielonej strefy odnowy gospodarczej w regionach węglowych. Zieloni zapowiadają także przestawienie polskiego systemu energetycznego na OZE do 2040 r.Korolec do Sasina – płyta ETS się zdarła
(źródło: rp.pl)

Panie premierze, nie stać nas na taką politykę energetyczną. Nie stać nas na dalsze blokowanie rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie. Dla przypomnienia, była to jedna z pierwszych gospodarczych decyzji tego rządu, jeszcze w 2016, czyli niesławna zasada 10H. Przez te wrogie inwestycjom przepisy zahamowaliśmy rozwój tej branży, a przecież o ile mniej uprawnień do emisji potrzebowałaby polska energetyka, gdybyśmy nie stracili ostatnich pięciu lat?


Komentarz redakcji:

Dziś produkcja  energetyki z wiatru jest ok 2 razy tańsza niż z węgla. Wiatrownie  na lądzie a szczególnie na morzu –  tzw offshore- mają podobny resurs roczny (czas produkcję energii w ciągu roku) jak elektrownie węglowe.


Temperatura rośnie a metanu w atmosferze coraz więcej
(źródło: euractiv.pl)

Rekordy temperatury pokrywają się z coraz większym stężeniem metanu w atmosferze. „Dowody są niepodważalne. Temperatura oceanów jest obecnie wyższa, niż kiedykolwiek w przeszłości” – wynika z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym „Advances in Atmospheric Sciences”.

Jak klimat wpływa na polskie jabłka
(źródło: koalicjaklimatyczna.org)

Coraz częstsze i dłuższe susze, późne przymrozki spowodowane łagodnymi zimami i wczesne rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego oraz wzrost częstości huraganowych wiatrów i opadów gradu to tylko niektóre skutki zmiany klimatu, z którymi zmagają się polscy sadownicy. Najnowszy raport Koalicji Klimatycznej nie pozostawia złudzeń, iż potrzebne są pilne działania mitygacyjne i adaptacyjne do zmiany klimatu w rolnictwie. Sadownicy wskazują m.in. na potrzebę dostępu do odpowiedniej edukacji i wsparcia ze strony władz państwowych i samorządowych.

Polska nie działa na rzecz redukcji emisji metanu
(źródło: clientearth.pl)

Metan jest gazem cieplarnianym oddziałującym na klimat silniej niż dwutlenek węgla. Ma on o 86 razy większą zdolność do pochłaniania promieniowania cieplnego niż CO2. Podczas listopadowego COP26 w Glasgow, z inicjatywy USA i UE, podpisano porozumienie Global Methane Pledge, do którego dołączyły 103 państwa. Polska nie podpisała tego porozumienia.

OZE

Jak tam strategia wodorowa?
(źródło: portalsamorzadowy.pl)

Biorąc pod uwagę m.in. analizę kosztów i korzyści, niepewność w kwestii terminu wybudowania stacji wodorowej i konieczność spełnienia warunków w Ustawie o elektromobilności, podjęliśmy decyzję o wykorzystaniu dofinansowania do zakupu wyłącznie taboru elektrycznego – wyjaśnił prezydent Marek Wojtkowski.

Konserwatorim Inteligentna Energetyka i lokalna odporności energetycznej

Odporność i autonomia to nie tylko problemy społeczne. To także kwestia bezpieczeństwa energetycznego. W czasie pandemii oraz zmiany klimatu coraz ważniejsze jest budowanie lokalnego, bezpiecznego źródła energii, które nie prowadzi do pogłębiania kryzysu ekologicznego. Zapraszamy do zapoznania się z problemem odporności energetycznej na poziomie lokalnej w ramach Konserwatorim Inteligentna Energetyka.

Zapraszamy do audycji Energii dla Klimatu poświęconej najnowszym trendom energetyki odnawialnej w Polsce.

Raport PSEW – szanse dla energetyki wiatrowej
(źródło: psew.pl)

Odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej przyniesie Polsce olbrzymie korzyści. Liberalizacja ustawy odległościowej to miliardowe przyrosty PKB, inwestycje w polski łańcuch dostaw, milionowe wpływy do kasy samorządów oraz rozwój polskich przedsiębiorstw i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy.


Prawie milion prosumentów w Polsce
(źródło: cire.pl)

Nie ma jeszcze oficjalnych danych, ale na koniec 2021 roku w Polsce prawdopodobnie funkcjonowało już 800 tys. prosumentów – poinformował w środę w Sejmie wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

Niemiecki przemysł chemiczny przechodzi na OZE
(źródło: energetyka24.com)

Ceny gazu i energii są coraz większym obciążeniem dla przemysłu. W 2021 roku produkcja artykułów chemiczno-farmaceutycznych w Niemczech zwiększyła się o 4,5%. Znacznie wzrosły także obroty, które wyniosły 220 miliardów euro. W zakładach należących do tej branży zatrudnionych było w zeszłym roku 466 500 pracowników.

Niemiecki wiatr powieje dla polskich firm?
(źródło: wysokienapiecie.pl)

Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej, ma nadzieję, że prace nad nowelizacją ustawy odległościowej zakończą się – zgodnie z aktualnymi zapowiedziami rządu – do końca pierwszego kwartału 2022 r.

„Zarówno w przypadku lądowej, jak i morskiej energetyki wiatrowej nie możemy zamykać się w łańcuchu dostaw tylko dla jednego kraju. Pokazuje to przykład producentów łopat czy wież wiatrowych, którzy mimo negatywnych konsekwencji ustawy 10H znajdowali rynki zbytu nim udało się uruchomić w Polsce nowe inwestycje dzięki aukcjom OZE”.

„Polska należy do Unii Europejskiej, dlatego krajowe firmy powinny starać się rozwijać także w innych państwach UE. Dzięki temu będą miały także większy potencjał do realizacji inwestycji w Polsce”.

Polska sprzedaje energię Szwecji? Nie tylko!
(źródlo: euractiv.pl)

Polska importuje i eksportuje energię – to bardzo ważne, kiedy w sieci jest OZE. W razie nadwyżek albo niedoborów można kupić energię od sąsiada.

Niska emisja

Oszczędności na czystym powietrzu
(źródło: sciencedirect.com)

Na przykładzie francuskiego miasta Grenoble zespół badaczy wyliczył dwa scenariusze:


Program Czyste Powietrze 2022. Od 25 stycznia nawet 69 tys. zł dotacji
(źródło: muratorplus.pl)

Program Czyste powietrze ma być atrakcyjny także dla najuboższych. Czy to prawda?


Sport w smogu
(źródło: national-geographic.pl)

Już w lutym Pekin stanie się sportową stolicą świata. Niestety jakość powietrza w mieście nadal pozostawia wiele do życzenia.


Afera w Warszawie – bez zakazu dla paliw stałych
(źródło: wgospodarce.pl)

Warszawa może spalać paliwa stałe – Radni odrzucili uchwałę w sprawie wprowadzenia zakazu spalania węgla i drewna w domowych piecach od jesieni 2023 r – poinformowało w czwartek Miasto Jest Nasze. Według Jarosława Szostakowskiego z klubu KO nie chodziło o niechęć do ekologii, a o kwestie formalne.

^menu

Redakcja:

Radosław Gawlik, Hanna Schudy, Witold Miklaszewski
Wydaje: Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA przy współpracy przedstawicieli Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, ul. Białoskórnicza 26, 50-134 Wrocław

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…