Home Aktualności Francja w przededniu rezygnacji z energetyki jądrowej?

Francja w przededniu rezygnacji z energetyki jądrowej?

0
0

Wiele wskazuje na to, że Francja podąży śladami Niemiec i zrezygnuje z energetyki jądrowej. cire.pl >>

 

Na ten rewolucyjny krok wskazuje porozumienie zawarte pomiędzy tamtejszą Partią Socjalistyczną (PS) i zielonymi (EELV). Ma to tym poważniejsze znaczenie, że kandydat socjalistów wskazywany jest na lidera wyborów prezydenckich mających mieć miejsce w pierwszej połowie przyszłego roku. 
Francję czekają w przyszłym roku wybory prezydenckie i parlamentarne. Prezydenckie na przełomie kwietnia i maja, a parlamentarne w czerwcu. Preludium do tych wyborów okazuje się być ogłoszone 15 listopada porozumienie pomiędzy Partią Socjalistyczną i EELV dotyczące wielu zagadnień, a w tym również kwestii przyszłości energetyki jądrowej we Francji. Pierwszy punkt porozumienia dotyczy redukcji o jedną trzecią do 2025 r. mocy francuskich elektrowni jądrowych. Oznaczałoby to wyłączenie do 2025 r. 24 z 58 pracujących w tym kraju reaktorów. Pierwsza, niemalże natychmiast zamknięta zostałaby posiadająca dwa reaktory elektrownia w Fessenheim (1 800 MW). Zgodnie z porozumieniem we Francji nie zostanie wybudowana już żadna nowa elektrownia jądrowa, za wyjątkiem stanowiącej przedmiot rozbieżności powstającego już obiektu w Flamannville. Podczas gdy PS chce dokończenia i uruchomienia tej elektrowni, Zieloni chcieliby natychmiastowej dyskusji nad wstrzymaniem realizacji tego projektu. Obie partie nie są również zgodne co do przyszłości kwestii związanych z odpadami radioaktywnymi. Wątpliwości nie budzi natomiast wycofanie się w planów budowy elektrowni jądrowej w Penly.
Pomimo istniejących rozbieżności, ewentualne wprowadzenie w życie zapowiadanych zmian oznaczałoby rewolucję we francuskiej energetyce. Przypomnijmy, że obecnie 74 proc. energii elektrycznej we Francji, czyli 408 TWh wytwarzane jest właśnie w elektrowniach jądrowych, a sektor ten przez lata cieszył się ogromnym zaangażowaniem ze strony państwa. Prowadzone obecnie sondaże dotyczące wyborów prezydenckich wskazują na przewagę kandydata socjalistów François Hollande nad swoim głównym rywalem, urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozy.

 

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Kobiece role w męskim świecie, czyli kobiety w transformacji regionu zgorzeleckiego

Aktywizacja zawodowa kobiet, równość płci w transformacji energetycznej oraz przekonanie, …