Waży się los wód mineralnych w Muszynie i Piwnicznej.
Pracownicy naukowi krakowskiej AGH, prof. Andrzej Szczepański i prof. Józef Chowaniec, wydali negatywną opinię na temat projektu poszukiwań gazu łupkowego w dolinie Popradu, która obfituje w wody mineralne (Muszyna, Piwniczna.)
Swoją opinię argumentują tym, że nawet mało inwazyjne badania metodą sejsmiczną wzbudzanie drgań podłoża skalnego może doprowadzić do zniszczenia źródeł wód mineralnych, uruchomienia osuwisk i pękania budynków.
W ostatniej chwili odwołano zaplanowane na zeszły wtorek spotkanie w Ministerstwie Środowiska dotyczącego pozwolenia na poszukiwanie gazu łupkowego w dolinie Popradu. Spotkanie zostało przełożone na dziś. Od rozmów geologów z inwestorem może zależeć los wniosku koncesyjnego na poszukiwanie złóż gazu łupkowego.
Jan Golba, burmistrz Muszyny, na której terenie inwestor chce szukać gazu, potraktował poważnie ostrzeżenia naukowców i wyraża niezadowolenie z faktu, że pominięto władze Muszyny jako stronę w postępowaniu w sprawie koncesji, jednak zapowiada niezgodę na pracę wydobywcze. Niestety w sprawie samych poszukiwań władze miejscowości mają jedynie głos opiniodawczy.
Istnieją przykłady z Polski i zagranicy, które potwierdzają krytykę naukowców i obawy burmistrzów. W tym roku w Rogowie drgania sejsmiczne doprowadziły do zanieczyszczenia wód gruntowych i popękania ścian domów na etapie poszukiwań. Geofizyka Toruń prowadząca prace dla koncernu Chevron nie przyznała się do winy. Stwierdziła, że „nie ma dowodów, iż woda wcześniej była czysta”.
Wydobycie gazu łupkowego zostało zakazane w wielu regionach świata, od amerykańskich stanów Pensylwania i Nowy Jork, przez Francję po RPA. Zakazy motywowano katastrofalnym wpływem na zasoby wodne. Jak się szacuje, Polska ma największe zasoby łupków w Europie.
Źródło: Gazeta Krakowska
—
Pozdrowienia,
Radosław Gawlik