Home Aktualności Kolej Dużych Prędkości zniszczy cenną przyrodę

Kolej Dużych Prędkości zniszczy cenną przyrodę

Możliwość komentowania Kolej Dużych Prędkości zniszczy cenną przyrodę została wyłączona
0
Kolej Dużych Prędkości zniszczy cenną przyrodę

Nie ustają protesty w sprawie Kolei Dużych Prędkości, która ma połączyć ze sobą największe miasta w Polsce. Na Dolnym Śląsku przeciwko inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego protestowali już mieszkańcy Czernicy, Jelcza-Laskowic i Siechnic.

Mają zastrzeżenia do planów przebiegu tras i pytają o celowość flagowego projektu rządu Prawa i Sprawiedliwości. Niezależni od CPK eksperci podzielają obawy obywateli.

Radosław Gawlik, ekolog, inżynier ekonomiki transportu i były poseł na Sejm RP, przekonuje, że eksperci nie przeprowadzili dokładnej analizy ekonomicznej i ekologicznej inwestycji. Według niego szybkie pociągi CPK mogą nie okazać się tak ekologiczną alternatywą dla samolotów, jak przekonuje pomysłodawca.

– Kolej Dużych Prędkości ma być rozwiązaniem ekologicznym, a jednocześnie silnie zaingeruje w przyrodę. Co więcej, projektanci nie sprawdzili, czy ta według wielu przewymiarowana inwestycja rzeczywiście zmniejszy przyrost emisji i w ostatecznym rozrachunku pozostawi po sobie mniejszy ślad węglowy niż transport lotniczy. Lepiej nie liczyć, bo jeszcze się okaże, że wynik będzie niekorzystny dla CPK – mówi Gawlik w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Pod koniec kwietnia zarząd CPK zaprezentował trzy plany poprowadzenia linii kolejowej przez teren podwrocławskich gmin. Wariant 51. przebiega obok wschodniej obwodnicy Wrocławia, starorzecza Oławy i jezior Panieńskiego i Dziewiczego, a wariant 53. poprowadzono przez sam środek Świętej Katarzyny. W obu opcjach szybka kolej pojawi się na terenie chronionego obszaru Natura 2000 – Grądów Odrzańskich i lasu między Chrząstawą a Miłoszycami. Wariant 52. również przebiega przez obszary Natura 2000, a konkretnie Grądy w Dolinie Odry i Grądy Odrzańskie, oraz rezerwat Łacha Jelcz.

– Na progu katastrofy środowiskowej i klimatycznej nie możemy się tak rozpychać i czynić sobie przyrody poddanej. Tak wyglądała budowa i myślenie w starym stylu. Pomysł na gigantomańskie CPK to dewastacja przyrody w całym kraju – ostrzega ekolog.

Przeczytaj cały artykuł w Gazecie Wyborczej

Więcej podobnych działań znajdziesz na stronie projektu „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych”.


Projekt „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych” jest realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z dotacji Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…