Home Aktualności Komunikat nr 6 Społecznego Komitetu "STOP Odkrywce"

Komunikat nr 6 Społecznego Komitetu "STOP Odkrywce"

0
0
stop_odkrywce

stop_odkrywce1) Społeczny Komitet „STOP Odkrywce” informuje, że w dniu 27 września br. w Galerii Cuprum Arena w Lubinie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy okolicznościowej pt. „Referendum – rok po…”. Wystawę otworzyli wójtowie i burmistrzowie gmin – inicjatorów ubiegłorocznego referendum w towarzystwie uczestników protestów i pikiet jakie towarzyszyły kampanii referendalnej we wrześniu 2009 r. W uroczystości wziął udział poseł do Parlamentu Piotr Borys, który przemawiając do zebranych po raz kolejny potwierdził swoje stanowisko przeciwne budowie odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica” oraz wspólnie z samorządowcami wyraził słowa uznania dla bohaterów wystawy, którzy w przeciwieństwie do rządzących zdali przed rokiem egzamin z demokracji masowo biorąc udział w referendum.

Wystawa będąca hołdem dla wielotysięcznej rzeszy mieszkańców gmin: Lubin, Kunice, Ruja, Miłkowice, Ścinawa i Prochowice – uczestników referendum oraz podziękowaniem dla wspierających ich mieszkańców regionu, cieszy się olbrzymim zainteresowaniem i wkrótce dostępna będzie również dla mieszkańców innych miejscowości subregionu legnickiego.

Wystawa „Referendum – rok po…” zbiegła się w czasie z wydaniem ulotki informacyjnej o tym samym tytule, jaką prezydium Komitetu przesłało w formie druku bezadresowego do mieszkańców regionu.

2) 30 września br. w Gubinie (woj. lubuskie) pod auspicjami stowarzyszenia „Eko- Unia”

z Wrocławia, odbyło się spotkanie robocze przedstawicieli gmin zagrożonych budową odkrywkowych kopalni węgla brunatnego z udziałem przewodniczącej Społecznego Komitetu „STOP Odkrywce” a także członków stowarzyszeń „Nie odkrywce ” z Gubina, „Goplanie” z Kruszwicy, Związku Gmin Zagłębia Miedziowego oraz zaproszonych naukowców i ekspertów z dziedziny prawa.

Jednym z ustaleń zebranych była inicjatywa skoordynowania działań przeciwników wydobycia węgla brunatnego metodą odkrywkową w formie ogólnopolskiej koalicji organizacji i stowarzyszeń prezentujących podobny pogląd na przyszłość rozwoju sektora energetycznego w Polsce.

3) W trakcie spotkania, którego gościem był także przedstawiciel Bürgerinitiative „Klinger Runde” – inicjatywy obywatelskiej przeciwników odkrywkowych kopalni węgla brunatnego

z Forts w Niemczech, omówiono m.in. problemy związane z transgraniczną emisją dwutlenku węgla oraz działania mieszkańców Niemiec zmierzające do wyeliminowania zagrożeń związanych z budową i funkcjonowaniem kopalni odkrywkowych.

Pan Thomas Burchardt członek Bürgerinitiative „Klinger Runde”, a także jej rzecznik przyjął zaproszenie do współpracy ze Społecznym Komitetem „STOP Odkrywce” i stanie się jego członkiem honorowym. Tym samym Komitet zyskuje nowych sojuszników tym razem poza granicami naszego kraju.

4) Członkowie prezydium Komitetu w osobach wójtów i burmistrzów gmin zagrożonych budową kopalni podpisali list otwarty do Prezesa Rady Ministrów, z wezwaniem do odstąpienia od planów jej budowy na terenach gmin gdzie mieszkańcy wypowiedzieli się w referendum przeciw odkrywce. List zostanie upubliczniony z końcem bieżącego miesiąca, bowiem samorządowcy zamierzają zebrać jeszcze podpisy wspierających ich gospodarzy innych gmin regionu.

5) Komitet wyraża nadzieję, że tym razem list otwarty skierowany do najwyższych władz

w państwie odniesie oczekiwany skutek. Liczymy, że mieszkańcy gmin zagrożonych odkrywką po ponad trzech latach życia w niepewności, sprawa ewentualnej budowy kopalni została podniesiona przez lobby energetyczne już w sierpniu 2007 r., usłyszą z ust Premiera, że kopalnia odkrywkowa na złożu „Legnica” nie powstanie a wynik referendum zostanie uszanowany i wdrożony w życie.

Nie czekając na efekt działań samorządowców Komitet prowadzi konsultacje prawne w sprawie ewentualnego wszczęcia procedury pozwów zbiorowych co byłoby ostatecznością nie będącą priorytetem członków Komitetu, ale której w obecnej sytuacji wykluczyć nie można.

Lubin, Kunice, Prochowice, Ścinawa, Ruja, Miłkowice 6.10.2010 r.

Przewodnicząca Społecznego Komitetu

„STOP Odkrywce”

Irena Rogowska

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Akcja Czysta Odra zbliża się wielkimi krokami!

Zaczynamy 26.04, kończymy 5.05. To już trzeci raz, gdy wspólnie w przeciągu zaledwie 10 dn…