Home Aktualności Komunikat po spotkaniu Przewodniczącej Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak – Odkrywki Nie" z delegacją mieszkańców gmin z Wielkopolski

Komunikat po spotkaniu Przewodniczącej Ogólnopolskiej Koalicji "Rozwój Tak – Odkrywki Nie" z delegacją mieszkańców gmin z Wielkopolski

0
0

12 marca 2012 w Lubinie – Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin – Przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”  spotkała się z delegacją mieszkańców gmin: Krobia i Miejska Górka – animatorów społecznego protestu przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego w płd. Wielkopolsce. Delegacji przewodziła pani Sylwia Maćkowiak przewodnicząca Stowarzyszenia „Nasz Dom” z Krobii.

28.02.2012 r.  Stowarzyszenie „Nasz Dom” postanowiło przystąpić do Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie”  – podpisując jej deklarację programową.

  Goście z Wielkopolski podobnie jak mieszkańcy woj. dolnośląskiego, lubuskiego i łódzkiego nie zgadzają się na forsowanie wbrew woli społecznej archaicznej metody wydobycia węgla brunatnego jaką jest odkrywka. Nie chcą by przyszłość polskiej energetyki oparta była jedynie o spalanie paliw kopalnych – z natury przecież nieodnawialnych. Jako doświadczeni rolnicy mają głęboką świadomość ogromu nieodwracalnych szkód jakie dla środowiska przynosi odkrywka. Uczestnicy spotkania z ubolewaniem przyjęli fakt, że władze państwowe prawdopodobnie pod naciskiem lobby energetyczno-węglowego, w żaden sposób nie chcą uwzględnić społecznego sprzeciwu wobec odkrywek, nie podejmują dialogu, ignorują obywatelski werdykt jakim był wynik ważnych i wiążących referendów z 2009 r. Z niepokojem odnieśli się do informacji, że Polska jako jedyny kraj UE zablokowała właśnie porozumienie w sprawie obniżania emisji CO2 po 2020 r. Nasz kraj odrzucił proponowany przez duńską prezydencję w UE projekt, który przewidywał ustalenie celów redukcji emisji o 40 proc. w 2030 r., 60 proc. w 2040 r. i 80 proc. w 2050 roku. Ten ostatni finalny cel został już przyjęty w ubiegłym roku przez wszystkich (!) przywódców UE.

  Przewodnicząca Koalicji powiedziała, „…Skala protestu wobec odkrywek wskazuje, że nie jest to li tylko problem lokalny – przybiera on bowiem wymiar fundamentalnego sporu o przyszłość rozwoju polskiej gospodarki. Teraz właśnie decyduje się czy ugrzęźniemy na lata w okowach tradycyjnej, brudnej i nieodnawialnej energetyki czy też dokonamy szybkiej transformacji w kierunku nowoczesnej, czystej gospodarki opartej o zasoby odnawialne.”

  Uczestnicy spotkania zgodzili się, że tylko wspólne, oddolne działania połączonych środowisk samorządowców i organizacji pozarządowych mogą przyspieszyć pożądane zmiany cywilizacyjne, a rządzących powstrzymać od błędnych decyzji. Decyzji, których skutkiem może być degradacja środowiska, dramat wysiedleń, upadek ekonomiczny gmin objętych ochroną złóż węgla brunatnego. Nie jest zatem przypadkiem, że kolejne tysiące obywateli naszego kraju protestują  przeciwko planom budowy nowych kopalni węgla brunatnego – ale czy przypadkiem jest, że ich głos nie jest brany pod uwagę? Jakie zrządzenie losu powoduje lawinę aktów legislacyjnych, które prostą drogą zmierzają do budowy nowych kopalni węgla brunatnego?

  Przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji postanowiła przyjąć zaproszenie i weźmie udział w zebraniu przeciwników odkrywek z gmin Krobia i Miejska Górka, jakie wkrótce się tam obędzie, wspierając tym samym słuszny protest mieszkańców w obronie swoich domów i miejsc pracy.

                                                                                                Społeczny Rzecznik Koalicji

                                                                                                Janusz Łucki  /kom. 604 78 47 68/

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…