Home Aktualności Konwencja wyborcza rządu przy kopalni Turów [komentarz]

Konwencja wyborcza rządu przy kopalni Turów [komentarz]

Możliwość komentowania Konwencja wyborcza rządu przy kopalni Turów [komentarz] została wyłączona
0

W sobotę, 24 czerwca 2023, tuż obok kopalni odkrywkowej Turów odbywa się konwencja wyborcza PiS. — Rząd polski nie ma planów transformacji Turowa, nie ma nic do zaoferowania mieszkańcom regionu bogatyńsko-zgorzeleckiego, a narrację strachu przed transformacją energetyczną i postępem technologicznym politycy prawicy wykorzystują otwarcie w swojej kampanii wyborczej — oceniają ekolodzy ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Jeśli polityka wobec węgla się nie zmieni, mieszkańców Zagłębia Turoszowskiego czeka bezrobocie, a cały region zapaść gospodarcza.

Spółka PGE do dzisiaj nie przedstawiła harmonogramu wygaszania wydobycia w kopalni Turów, planu transformacji oraz rekultywacji. W teorii wydobycie w Bogatyni ma trwać aż do 2044 r. Jednak nawet w państwowej Polityce Energetycznej widać wyraźnie, że udział w miksie energetycznym węgla brunatnego drastycznie spadnie. Ponadto w sprawozdaniu niefinansowym grupy PGE za rok 2021 na wykresie pokazującym drogę PGE do neutralności klimatycznej wyraźnie widać, że spółka Zagłębie Turoszowskie po prostu opuści inwestując w zieloną energię m.in. na Bałtyku. Zaklinanie rzeczywistości blokuje jednak dostęp do środków z Unii Europejskiej na sprawiedliwą transformację dla mieszkańców i mieszkanek regionu oraz jest przyczyną konfliktów z Czechami i Niemcami.

— Spotykającym się w Bogatyni na konwencji władzom PiS chcę powiedzieć, że patriotyzm wobec regionu bogatyńsko-zgorzeleckiego to nie anachroniczne upieranie się przy węglu. Upór rządu i PGE oraz brak scenariuszy wyłączania starych bloków elektrowni robi z kompleksu Turów ‘Ostrołękę Bis’. My podatnicy straciliśmy już pieniądze w postaci pozbawienia nas co najmniej miliarda złotych z funduszy sprawiedliwej transformacji oraz pół miliarda złotych kar za niestosowanie się do wyroków. Prawdziwy patriotyzm i troska o ludzi w tym regionie powinien polegać na skoku cywilizacyjnym z wykorzystaniem zielonej energii, która przynosi ludziom, firmom i gminom obniżkę kosztów energii oraz trwałe i przyszłościowe miejsca pracy — mówi Radosław Gawlik, prezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

W ocenie ekologów, polski rząd wykorzystuje temat Turowa do budowania narracji strachu, nienawiści i podziałów. Działania mają przynieść cenne głosy wyborcze i ratować wizerunek obozu prawicy, nie zaś realnie naprawić trudną sytuację regionu.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…