Home Aktualności List Eko-Unii do senackich komisji w sprawie OZE

List Eko-Unii do senackich komisji w sprawie OZE

0
0

Szanowny Panie Senatorze, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA już od 20 lat zajmuje się wspieraniem przyjaznej środowisku energetyki i ochroną klimatu. Jesteśmy członkiem Koalicji Klimatycznej zrzeszającej 23 ważne i aktywne organizacje społeczne w Polsce.

Zwracamy się do Pana, jako naszego reprezentanta w Senacie RP, ponieważ na najbliższym wspólnym posiedzeniu senackich Komisji – Ochrony Środowiska i Gospodarki Narodowej, będziecie Państwo rozpatrywać przyjętą przez Sejm (16.01.2015) ustawę o odnawialnych źródłach energii (OZE).

Dobra ustawa o OZE winna umożliwić rozwój energetyki obywatelskiej, która jest istotnym bodźcem rozwoju – społecznego i gospodarczego – na poziomie regionalnym i lokalnym.

Jeszcze w trakcie pracy nad ustawą w Sejmie zwracaliśmy się – wraz z szeroką grupą organizacji pozarządowych, samorządowych i biznesowych – by w ustawie znalazły się 4 podstawowe zapisy zapewniające wsparcie energetyce obywatelskiej:

 

1. wprowadzenie taryf gwarantowanych dla najmniejszych źródeł prosumenckich (małych źródeł producentów i konsumentów energii),

2. rozszerzenie definicji prosumenta o inne podmioty, np.: spółdzielnie, wspólnoty mieszkaniowe, szkoły,

3. stworzenia warunków do rozwoju produkcji ciepła z rozproszonych, odnawialnych źródeł,

4. wycofanie się z dalszego wspierania wielkoskalowego współspalania biomasy.

 

Niestety, Sejm w głosowaniu przyjął tylko tzw. poprawkę prosumencką. To sukces umiarkowany, ale po raz pierwszy w historii OZE polscy prosumenci będą mogli liczyć na gwarantowane taryfy (FiT) przy zakupie i montażu mikroinstalacji OZE.

Wierzymy, że ten w ustawie wyjątkowy, prospołeczny zapis Państwo, Senatorowie, w pełni zaakceptujecie i zarekomendujecie całemu Senatowi, dając zielone światło obywatelskiej energii.

Także dlatego, co Państwo wiecie najlepiej, jak ważne znaczenie ma ten zapis dla rozwoju polskiej wsi i naszego rolnictwa.

W ten sposób dacie Państwo – członkowie izby nazywanej izbą namysłu i refleksji – wyraz szacunku dla ogromnego społecznego „głodu” nowoczesnych, obywatelskich rozwiązań w „małej energetyce”.

 

                                               z wyrazami poważania,                                  dr Hanna Schudy

                                                                                                          mgr inż. Radosław Gawlik

                                                                                                          mgr Janusz Szymański

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA, www.eko-unia.org.pl, www.eko.org.pl

W wypadku pytań służymy wyjaśnieniami: R. Gawlik – tel. 605-037-417, H. Schudy – tel. 888-235-516 

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Akcja Czysta Odra zbliża się wielkimi krokami!

Zaczynamy 26.04, kończymy 5.05. To już trzeci raz, gdy wspólnie w przeciągu zaledwie 10 dn…