Home Aktualności Obywatelskie badanie zanieczyszczeń powietrza

Obywatelskie badanie zanieczyszczeń powietrza

0
0
DAS

Dolnośląski Alarm Smogowy uruchamia niezależny monitoring powietrza! Strzeżcie się truciciele! Namierzymy was wszędzie!

Społeczna Inicjatywa Dolnośląski Alarm Smogowy rozpoczęła pierwsze w Polsce obywatelskie badanie zanieczyszczeń powietrza za pomocą profesjonalnej aparatury: pyłomierzy*. Nasze pomiary rozpoczęliśmy w kurortach dolnośląskich – Karpaczu i Szklarskiej Porębie, w  czasie ferii szkolnych w dniach 23-25 stycznia. W miejscach pomiaru stacjonarnego stężenia całodobowe pyłów PM10, m.in. na skutek korzystnych warunków pogodowych (brak inwersji), mieściły się w normach dobowych (poniżej 50  µg/m3). Jednak stężenia chwilowe spowodowane powszechnym w tych kurortach opalaniem pieców kiepskimi gatunkami węgla pokazywały ponad 300 µg/m3 (np. w  Dolnym Karpaczu). Na naszym profilu prezentujemy filmiki z wizyty: https://www.facebook.com/DolnoslaskiAlarmSmogowy Pomiary DAS we Wrocławiu zbiegły się w czasie ze wstrzymaniem prezentacji danych spowodowanych modernizacją systemu automatycznych stacji  pomiarowych Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowiska. Stacji, które – przypomnijmy, nie są zlokalizowane w centrum miast (gdzie dochodzi do największych przekroczeń zapylenia powietrza), brakuje ich też w dolnośląskich kurortach i uzdrowiskach. Pomiarów pyłu zawieszonego PM10 nie wykonuje się automatycznie w żadnym z 11 dolnośląskich uzdrowisk. Informacji takiej nie ma też w miejscowościach turystycznych jak Karpacz, Lądek Zdrój, czy Szklarska Poręba. Brak automatycznych stacji pomiarowych to duży problem – choć pewnie nie dla wszystkich. Co by się bowiem stało, gdyby turyści lub kuracjusze dowiedzieli się, że jadąc na ferie w góry oddychają gorszym powietrzem, niż u siebie w mieście?

* * *

W najbliższy piątek (30.01.2015) pojedzie rowerowa Antysmogowa Masa Krytyczna (18:00, pl. Bema), która zwróci uwagę, na to, iż rowerzyści, czy biegacze narażeni są na inhalację zanieczyszczeń powietrza w mieście.  Dzięki Masie Krytycznej oraz prezentacji wyników z naszego pyłomierza chcemy podnieść świadomość mieszkańców w temacie problemu zatrutego powietrza. Jak pokazało nasze badanie opinii publicznej, tylko 7% Wrocławian uważa spalanie węgla w domowych piecach za główny czynnik zanieczyszczenia powietrza  – choć raporty naukowców jednoznacznie wskazują tu na wiodącą rolę węgla. Także tylko co piąty wrocławianin uważa się za dobrze poinformowanego na temat aktualnego stanu jakości powietrza w mieście. Jednocześnie większość Wrocławian (62%) deklaruje, ze chciałaby mieć dostęp do tego typu informacji. Wrocław musi postawić na sensowny i szeroko zakrojony program likwidacji nie posiadających żadnych norm emisyjnych pieców na paliwa stałe (węgiel i drewno). Dziś te kilkadziesiąt tysięcy źródeł emisji powoduje, że każdy mieszkaniec Wrocławia (od noworodka do stulatka) wdycha zanieczyszczenia odpowiadające wypaleniu tysiąca papierosów w ciągu roku. Dla porównania, mieszkańcy takich europejskich metropolii, jak Wiedeń czy Londyn, „wypalają” odpowiednio sto sześćdziesiąt i dwadzieścia pięć papierosów rocznie.

 Dolnośląski Alarm Smogowy. Społeczna Inicjatywa na rzecz czystego powietrza

(*) Pyłomierz – profesjonalne urządzenie służące do pomiaru pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, zainstalowane obecnie w Śródmieściu (w EkoCentrum Wrocław) Kontakt: Tel: 609 97 66 76 poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl„>poczta@dolnoslaskialarmsmogowy.pl http://dolnoslaskialarmsmogowy.pl/]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla

W dniu 27 maja odbyła się debata przedwyborcza o transformacji energetycznej. Udział …