Home Aktualności Ludzie Monsanto na kluczowych stanowiskach w rządzie USA- protest

Ludzie Monsanto na kluczowych stanowiskach w rządzie USA- protest

0
0

Korzystne dla przemysłu biotechnologicznego przepisy prawa od lat zapewnia proceder nazywany karuzelą stanowisk.  Te same osoby piastują najpierw wysokie funkcje w amerykańskich agencjach rządowych, a potem są werbowane przez korporacje biotechnologiczne. Po jakimś czasie te same osoby są ponownie umieszczane w instytucjach federalnych. 

Właśnie przeciwko takim powiązaniom korporacji Monsanto z amerykańską Agencją ds Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) protestują ostatnio internauci. Petycja w tej sprawie, skierowana do prezydenta Obamy, jest dostępna pod adresem: http://signon.org/sign/tell-obama-to-cease-fda. 10 lutego 2012 było pod nią ponad 400 tysięcy podpisów.

Autorzy petycji domagają się ukrócenia karuzeli stanowisk pomiędzy Monsanto i FDA. W szczególności żądają usunięcia ze stanowiska komisarza ds. żywności w FDA niejakiego Michaela Taylora, byłego wiceprzewodniczącego Monsanto i lobbystę tej firmy.

W petycji czytamy: Taylor jest odpowiedzialny m.in. za dopuszczenie do użytku rBGH, genetycznie modyfikowanego hormonu wzrostu, którym zmusza się krowy do wyższej produkcji mleka. Wiele organizacji medycznych uważa, że takie mleko może być szkodliwe, bo zawiera białko IGF, które ma związek z rozwojem raka. To właśnie Michael Taylor sprawił, że w USA przepisy nie pozwalają znakować takiego mleka, pozbawiając konsumentów prawa wyboru i zapewniając zyski przemysłowi biotechnologicznemu.

Taylor wielokrotnie zmieniał stanowiska pomiędzy instytucjami rządowymi i biznesem. W latach 70-tych był doradcą w wydziale rolnictwa, potem pracował w firmie prawniczej King & Spalding, która w latach 80-tych obsługiwała Monsanto oraz International Food Biotechnology Council. Później powrócił do agend rządowych jako zastępca komisarza ds. polityki FDA, a w latach 90-tych znów wrócił do Monsanto. W lipcu 2009 Taylor ponownie objął wysoką funkcje w FDA.

Jak mówi jeden z autorów petycji – Taylor od lat zarządza tą karuzelą stanowisk między FDA a firmami biotechnologicznymi. Przy jego pomocy dziesiątki osób uprawia taki sam proceder zmieniając regularnie stanowiska pomiędzy agencjami rządowymi a korporacjami, reprezentując zawsze interesy korporacji.

Celem petycji nie jest jedynie usuniecie Taylora z FDA, ale przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem. Chodzi o likwidację  patologicznej sytuacji, w której firmy biotechnologiczne kontrolują prawodawstwo USA zapewniając sobie korzystne dla swoich interesów przepisy. Ten postulat znajduje rosnące poparcie społeczeństwa amerykańskiego.

ZACHĘCAM DO PODPISYWANIA PETYCJI!  Żyjemy w globalnej wiosce i to, jak stanowione jest prawo w USA ma ogromne znaczenie także dla nas. Zwłaszcza, że FDA zajmuje się autoryzacją nowych odmian GMO, którymi USA potem uszczęśliwiają cały świat – czy tego chcemy, czy nie.

Na podstawie:
http://www.rsc.org/chemistryworld/News/2012/February/Michael-Taylor-petition-Monsanto-links-FDA.asp

Schemat powiązań Monsanto i amerykańskich agencji rządowych: http://geke.us/Monsanto.html

źródło: www.radiownet.pl

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…