Dokument przygotowany w 2007 roku przez partnerstwo dla bałtyku w ramach projektu “Bałtyk jest w Polsce”
“… Bałtyk jest wyjatkowym morzem w skali swiata, jednym z najmłodszych mórz na Ziemi.Obecnie wykształcony ekosystem ma zaledwie 3000 lat. Bałtyk jest morzem płytkim. Ma stosunkowo niewielką objetość. Woda w Bałtyku jest przecietnie 3 razy słodsza niż w oceanach, gdyż bardzo duże są dopływy z rzek. Stosukowo małe jest zróznicowanie gatunkowe fauny i flory…”
Publikacja do pobrania >>
“Zieloni kosynierzy” Doświadczenia z projektu rewitalizacji łąk cennych przyrodniczo w województwie dolnoślaskim.
Ze wstępu:
“Od wielu lat obserwujemy w Europie zanikanie obszarów łąkowych. Nierozerwalnie związane z łąkami gatunki roślin, owadów i ptaków są zagrożone. Maleją ich populacje, a niekiedy całkowicie wymierają wraz
z likwidacją naturalnych siedlisk. Proces ten można i należy powstrzymać lub przynajmniej ograniczyć jego zasięg.
W tym duchu powstał projekt “Zieloni Kosynierzy – rewitalizacja łąk i pastwisk na terenie Dolnego Śląska”. Opracowały go i zrealizowały dwie wrocławskie organizacje pozarządowe: Stowarzyszenie Ekologiczne Eko–Unia oraz Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju. Niniejsza publikacja przedstawia założenia i efekty tego projektu oraz doświadczenia związane z jego realizacją”
Publikacja do pobrania >>
Osoby zainteresowane papierową wersją broszury Zieloni Kosynierzy prosimy o kontakt z biurem info-ekounia@eko.org.pl
Broszura o programach rolnośrodowiskowych, które premiują finansowo przyjazne dla zdrowia, wody i gleby działania rolników.
“Mamy problem z brudną wodą!
Człowiek zanieczyszcza gleby i wody m.in. proszkami do prania, ściekami komunalnymi oraz nawozami. Pisząc “wody” myślimy o wodach powierzchniowych: jeziorach i rzekach oraz o Bałtyku, do którego spływają zanieczyszczenia z całego kraju poprzez Wisłę i Odrę.
…Na terenach zlewni Bałtyku mieszka 80 mln ludzi. Z całego tego obszaru z wodami rzek niesione są zanieczyszczenia, m.in. azot i fosfor. Skutkiem jest eutrofizacja morskich wód (proces nadmiernego użyźnienia ). Następuje przyrost masy glonów, coraz częściej zdarzają się zakwity toksycznych gatunków sinic. Giną glony pożyteczne, ważne dla rozrodu ryb, np. morszczyn. Wszystko to przyczynia się do zaniku cennych siedlisk, zmniejszenia dotychczasowych zasobów rybnych Bałtyku. Równowaga ekosystemu jest trwale zakłócona.”
Publikacja do pobrania >>
Broszura “Wybieram zdrowie”
Tematy: piramida żywienia, jak odczytywać etykiety na produktach żywnościowych ,eko-znaki (margerytka,eko, błekitny aniol, łabędź, bio, rolnictwo ekologiczne, sprawiedliwy handel), wydatkowanie energii podczas wybranych form aktywnosci ruchowej, piramida ruchu.