Home Aktualności NIE dla wycinki wrocławskich lasów!

NIE dla wycinki wrocławskich lasów!

Możliwość komentowania NIE dla wycinki wrocławskich lasów! została wyłączona
0
Nadleśnictwo Miękinia Wrocław

Dziś wraz z mieszkańcami i aktywistami protestowaliśmy pod siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych we Wrocławiu w obronie cennych i starych drzewostanów we wrocławskich lasach. Leśnicy zamierzają ciąć je bez względu na ich wartość.

Na proteście zorganizowanym przez Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu było kilkadziesiąt osób. Były też syreny, tektury i skandowaliśmy hasła: Nasze lasy, nie dla kasy, Leśniku – kochaj, nie rżnij, Chcemy mieć stare drzewa, To nasz las, Zabierajcie swoje piły, STOP – wycince naszych lasów, itp.

Przypomnijmy, że w lesie Nowa Karczma na Praczach Odrzańskich, w którym leśnicy już wyznaczyli drzewa do wycinki pod topór mają pójść między innymi stare dęby o obwodzie 2-2.8 m, jesiony 2.4-2.9 m, lipy po 2 metry, graby ok. 1,5 metra, a także drzewa dziuplaste. W tym wydzieleniu są miejsca występowania rzadkich gatunków bezkręgowców, takich jak kozioróg dębosz i pachnica dębowa czy rzadkich ptaków, takich jak dzięcioł średni czy muchołówka białoszyja.

Lasy te są również chronione unijnym prawem Natura 2000. Nadleśnictwo Miękinia, które zarządza tymi lasami planuje też ciąć lasy w Ratyniu – to również Natura 2000 – i cenne przyrodniczo obszary oraz przy grobli Prackiej (ujście Bystrzycy) tuż obok Pracz Odrzańskich – to miejsce wyjątkowe – jak mówią przyrodnicy – lasy nadrzeczne o charakterze naturowym. Wszystkie te lasy są ważnymi miejscami dla społeczności lokalnych, gdzie mieszkańcy spacerują, odpoczywają i regenerują zdrowie.

Wycinanie takich lasów w dobie kryzysu klimatycznego i zaniku bioróżnorodności jest niedopuszczalne. To zbrodnia na przyrodzie i katastrofa dla mieszkanek i mieszkańców Wrocławia. Są to lasy, które działają jak klimatyzatory i adaptują miasto do zmiany klimatu, obniżając w nim temperaturę, a jednocześnie retencjonują jakże ostatnio deficytowy zasób, jakim jest woda. Niestety po wycince takie lasy już nigdy się nie odrodzą – mówił Paweł Kisiel z Wrocławskiej Przyrody i Koalicji WOK.

Koalicja WOK zrzeszająca 26 wrocławskich organizacji przyrodniczych i klimatycznych domaga się m.in. natychmiastowego odwołania przetargu na prowadzenie wycinki w lesie w Nowej Karczmie na Praczach Odrzańskich. Uznaniu lasów na Praczach Odrzańskich za lasy referencyjne w których nie można przeprowadzać wycinek, wyrażenia pozytywnej opinii w sprawie powstania zespołu przyrodniczo-krajobrazowego w tych lasach czy przeprowadzenia w Nadleśnictwie Miękinia procesu wyznaczania i konsultacji lasów społecznych.

Petycję z takimi postulatami wręczyliśmy Tadeuszowi Łozowskiemu, dyrektorowi RDLP we Wrocławiu. Czekamy na odpowiedź dyrekcji RDLP i pilnujemy naszych lasów.


Projekt „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych” jest realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z dotacji Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Kandydaci do europarlamentu dyskutowali o zielonej energii, kosztach budowy atomu i odchodzeniu od węgla

W dniu 27 maja odbyła się debata przedwyborcza o transformacji energetycznej. Udział …