List Doroty Prugar-Wasilewskiej:
Pisze w sprawie wspólnej chyba dla nas wszystkich, a mianowicie alternatyw dla węgla. Z racji tego, że nasze Stowarzyszenie z samej już nazwy neguje wydobywanie węgla metodą odkrywkową na potrzeby energetyki, często zadaje się nam pytanie co w zamian ?
Osobiście uważam, że powinniśmy jako naród iść w kierunku energetyki rozproszonej i skupiać się bardziej lokalnie na problemie i lokalnie w zależności od warunków w jakich się znajdujemy pozyskiwać tą energię. Chodzi tu wykorzystanie wiatru, słońca, wody, biogazowni itp. Wracając do tematu, nasze szanowne lobby węglowe ciągle podkreśla , że to są mało stabilne nośniki energii.
Ostatnio dużo szukałam w pismach i w internecie. Natrafiłam na dwie metody, które są jak dla mnie dobrą alternatywą, ale chcę, żeby Państwo wyrazili w tym temacie swoje zdanie (nawet gdy już to Państwo znają to i tak proszę o ocenę ) bo chciałabym to zamieścić w następnym biuletynie.
1. Chodzi mi o wysokotemperaturową energię cieplną z głębokich pokładów formacji skalnych. Jej suche pozyskiwanie, za pomocą wgłębnych wymienników ciepła typu harvestors, nie niszczy niskotemperaturowych pokładów wód geotermalnych. Ta technologia, to nie jest ta nasza tradycyjna geotermalna, a koszt takiego jednego odwiertu porównywalny do kosztu jednej turbiny wiatrowej.
Twórca tej technologii jest profesor Polak z USA Bohdan ŻAKIEWICZ, w zaszłym roku nominowany do dwóch nagród Nobla. W Polsce miał jakieś problemy, ciądali do po sądach, później chyba został uznany za niewinnego, prawdopodobnie lobby węglowe maczało w tym palce.
Wolne Media >>
Mena 400 >>
2. Wykorzystanie wodoru w elektrowniach przemysłowych. Taką elektrownię otwarto ostatnio w Wenecji.
To wszystko co się w Polsce dzieje z planowanymi odkrywkami, zarówno odgórne decyzje jak i straszenie ludzi wizją braku prądu, wynika tylko i wyłącznie z obawy przed utratą grubych portfeli. Jako naród musimy wskazać, że są inne metody ponieważ cała reszta ludzi, nie ma zielonego pojęcia o co w tym wszystkim chodzi i żądają od nas poświęcenia w imię dobra narodowego.
Nasz węgiel leżał miliony lat i czy w ten mało ekonomiczny i szkodliwy sposób musimy się go pozbyć ? i oddać w ręce zachłannych i chciwych ludzi bez zasad poszanowania innych ludzi i przyrody. Proszę poczytać o innych metodach jego wykorzystywania i chyba bardziej opłacalnej z punktu widzenia ekonomii.
Eurogospodarka >>