Zapraszamy na pierwsze w 2024 r. spotkanie z cyklu „Oblicza katastrofy”, które poświęcone będzie największym manipulacjom i dezinformacjom dotyczącym kwestii kryzysu klimatycznego, zrewidowaniu najważniejszych fake newsów, z jakimi obecnie się spotykamy oraz próbie odpowiedzi m.in. na pytania, kogo słuchać, komu ufać i skąd czerpać rzetelne informacje.
O ile większość z nas zgadza się co do tego, że na naszej planecie mamy do czynienia ze znaczącym zmniejszeniem się pokrywy lodowej na biegunach, kurczeniem się zasobów naturalnych czy postępującym niszczeniem lasów, o tyle twierdzenia o rzekomym wyginięciu ludzkości z powodu gorąca czy apokalipsie klimatycznej są dla wielu osób już mało prawdopodobne bądź tak odległe w czasie, że nie ma sensu zajmować się tym problemem w tej chwili. Kto ma tu rację? Jak odnaleźć się w gąszczu informacji, przez które przedzieramy się każdego dnia i jak radzić sobie z wszechobecną dezinformacją? Naszymi przewodnikami w tym temacie będą prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego i dziennikarz naukowy Tomasz Borejza, a spotkanie poprowadzi Paweł Pomian ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.
Punktem zaś wyjścia do rozmowy będzie książka Tomasza Borejzy „Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski” (Wydawnictwo Znak Horyzont).
Czas: środa 31 stycznia 2024, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Spotkanie będzie transmitowane online na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
Wstęp wolny!
Nagranie ze spotkania:
Uczestnicy spotkania:
Tomasz Borejza – polski dziennikarz naukowy i publicysta. Z wykształcenia jest socjologiem, ukończył kolegium MISH na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zawodowo związany jest z tygodnikiem „Przegląd”, a także portalem onet.pl i HelloZdrowie.pl. Wcześniej pisał dla „Cooltury”, „Polityki” i „Przekroju”. Jest redaktorem w SmogLab.pl, założył Krowoderska.pl i jest członkiem Europejskiej Federacji Dziennikarzy Naukowych. Borejza specjalizuje się w tematyce związanej z nauką, ekologią i energetyką.
Prof. dr hab. Piotr Skubała – profesor nauk biologicznych, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski w Katowicach, ekolog, akarolog (zajmuje się ekologią roztoczy). Etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody, aktywista klimatyczny. „Ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli, członek Zespołu Ekspertów ds. kwestii etycznych w Narodowym Centrum Nauki, członek sieci eksperckiej Team Europe Direct (Komisja Europejska), członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland. Organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej (od 2012). Autor licznych wykładów, warsztatów, kursów na macierzystej Uczelni, innych uczelniach w kraju i zagranicą, dla różnych instytucji. Współpracuje z mediami lokalnymi, krajowymi i zagranicznymi w charakterze eksperta w zakresie ekologii i ochrony środowiska, kryzysu klimatycznego, popularyzatora nauki. Przedstawiając się podkreśla, że jest Ziemianinem, reprezentantem ssaków łożyskowych, jednym z milionów gatunków zamieszkujących wspaniałą Ziemię, szczyci się tytułem największego humanisty wśród przyrodoznawców, przyznanym przez ICBEH UŚ.
Paweł Pomian – ekolog, dziennikarz, działacz społeczny. Ukończył kierunki: ochrona środowiska, komunikacja wizerunkowa oraz publikowanie cyfrowe i sieciowe na Uniwersytecie Wrocławskim. Redaktor naczelny magazynu Opowiedziany Inwestor, członek zarządu w Stowarzyszeniu Ekologicznym EKO-UNIA, w którym zajmuje się komunikacją medialną oraz koordynacją projektów z obszarów transformacji energetycznej, interwencji, ochrony bioróżnorodności i ekosystemów wodnych. Był przewodniczącym wrocławskich Zielonych oraz radnym osiedlowym we Wrocławiu. Jest członkiem ogólnopolskiej Koalicji Ratujmy Rzeki. Inicjował wiele kampanii społecznych i środowiskowych, m.in. w obronie Parku Grabiszyńskiego i walki ze smogiem w Dolnośląskim Alarmie Smogowym.
O książce „Odwołać katastrofę”:
To zbiór wywiadów z dziewięciorgiem najlepszych polskich specjalistów zajmujących się m.in. żywnością, klimatem i wodą, na temat przekraczania granic wytrzymałości naszej planety i przyszłości, która nasz czeka. Czy rzeczywiście grozi nam katastrofa? Co ona możne oznaczać dla Polski? I czy możemy, coś zrobić, by ją „odwołać”? To szczepionka na dezinformację i manipulację, której tak często pada ofiarą zjawisko kryzysu klimatycznego.
O Obliczach katastrofy:
Cykl spotkań i dyskusji wokół najbardziej palących problemów związanych z katastrofą ekologiczną. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Zaproszeni pisarze, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze środowiska rozmawiają m.in. na temat wyczerpujących się zasobów wody pitnej i konfliktów o wodę, zawłaszczania ziemi, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji czy wykluczenia społecznego i komunikacyjnego.
Cykl Oblicza katastrofy jest objęty honorowym patronatem Prezydenta Wrocławia Jacka Sutryka.
Współorganizatorem spotkania jest SmogLab.
Spis Treści
Granica I. Wielkie wymieranie
Owady znikają. Bez nich nie przetrwamy
Rozmowa z prof. Piotrem Skubałą
Granica II. Żywność
Jeżeli całkowicie uprzemysłowimy wytwarzanie żywności,
to w końcu zaczniemy umierać z głodu
Rozmowa z prof. Pauliną Kramarz
Granica III. Woda
Zniszczyliśmy mokradła
Rozmowa z prof. Wiktorem Kotowskim
Granica IV. Zmiana klimatu
Nie lubię czynić zła, kiedy nie jest to konieczne
Rozmowa z Marcinem Popkiewiczem
Granica V. Punkty krytyczne
To się nie ma prawa zdarzyć – myślimy – bo jeszcze nigdy się nie zdarzyło
Rozmowa z prof. Szymonem Malinowskim
Granica VI. Morza i oceany
Za trzydzieści lat w Bałtyku może nie być śledzi
Rozmowa z prof. Jackiem Piskozubem
Granica VII. Powietrze
To jak w piosence Metalliki. Coś, czego nie powinno być
Rozmowa z Jakubem Jędrakiem
Granica VIII. Śmieci
Ekonomia ma alternatywę dla tego, co jest teraz
Rozmowa z dr. Maciejem Grodzickim
Granica IX. Ozon
My teraz wymyślamy przyszłość. Stać nas na bycie ambitnymi
Rozmowa z prof. Ewą Bińczyk
***
Książkę „Odwołać katastrofę” można zamówić m. in. na Allegro oraz w Bonito, Empiku i sklepie Wydawnictwa Znak. E-book znajdziecie na przykład na Woblinku.