Home Aktualności Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" została nominowana do prestiżowej serbskiej nagrody "Charter award for civil bravery – Dragoljub Stosic 2012

Ogólnopolska Koalicja "Rozwój TAK – Odkrywki NIE" została nominowana do prestiżowej serbskiej nagrody "Charter award for civil bravery – Dragoljub Stosic 2012

0
0

Predrag Savić prezydent serbskiej organizacji pozarządowej „House of Justice – Strasbourg” (Kuća Pravde – Strazbur) z Belgradu, gość honorowy Konferencji okolicznościowej, która odbyła się we wrześniu w Lubinie w trzecią rocznicę referendów z 2009 r. poinformował, że Ogólnopolska Koalicja przeciwników budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową, została nominowana do prestiżowej nagrody „Charter award for civil bravery – Dragoljub Stosic 2012″. (Повеље за грађанску храброст  ” Драгољуб Стошић” – Nagroda – Karta cywilnej odwagi)

– Jest to szczególne wyróżnienie, gdyż po raz pierwszy zdarza się, że ktoś, kto nie posiada stałego miejsca zamieszkania w Serbii jest nominowany do tej nagrody. Wasza długotrwała walka w obronie ekologicznych i społecznych praw obywatelskich jest powodem, dla którego zdecydowaliśmy się nominować Was w tym roku – napisał Predrag Savić w specjalnym liście przesłanym na ręce Ireny Rogowskiej, Przewodniczącej Koalicji.

Jak się dowiadujemy nominację dla Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki Nie” przyjęto jednomyślnie. Poparta ona została przez Milovana Jovanovića, przewodniczącego Jury, szanowanego serbskiego dziennikarza, redaktora i właściciela kilku stacji telewizyjnych a także Ludviga Nola, przewodniczącego Związków Zawodowych oraz prezydenta „House of Justice – Strasbourg”.

– Jesteśmy mile zaskoczeni ale też mocno zbudowani faktem nominacji – powiedziała Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin. – Mamy teraz wielką satysfakcję, że nasze wspólne wieloletnie wysiłki w obronie praw tysięcy obywateli, którzy w referendach opowiedzieli się przeciw planom budowy odkrywek znalazły uznanie w oczach ludzi już dotkniętych potwornymi skutkami działania gigantycznej odkrywki „Kolubara” w Serbii. Determinacja, upór i właśnie odwaga cywilna w walce ze wspieranym przez polskie władze państwowe lobby energetyczno-węglowym staje się  jak widać inspiracją dla obywateli innych państw.

Uroczystość wręczania nagród planowana jest w połowie grudnia. Informacja na temat działalności Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, obywatelskiego protestu przeciw odkrywkom oraz nominowania do nagrody odbiła się szerokim echem w serbskich mediach.

Ogólnopolska Koalicja na rzecz powstrzymania planów budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową oraz przeprowadzenia Polski z ery kopalnej do ery odnawialnej – „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” – to unikalna inicjatywa obywatelska skupiająca samorządy, organizacje pozarządowe i stowarzyszenia mieszkańców zagrożonych planami budowy lub skutkami działania odkrywkowych kopalni węgla brunatnego z województw: dolnośląskiego, lubuskiego wielkopolskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego. W jej skład wchodzą m.in. Społeczny Komitet „STOP Odkrywce”, Stowarzyszenie Ekologiczne „EKO-UNIA” z Wrocławia, Stowarzyszenie „Nie Kopalni Odkrywkowej” z Gubina, Stowarzyszenie „Nasz Dom” z Krobi, Stowarzyszenie „Przyjezierze” ze Strzelna, Fundacja Greenpeace Polska z Warszawy, EPS (Ekologický právní servis) z Czech, CEE Bankwatch Network/Polish Green Network z Warszawy, Centrum Zrównoważonego Rozwoju z Łodzi oraz wójtowie i burmistrzowie zagrożonych budową kopalni odkrywkowych dolnośląskich gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice oraz gmin Gubin, Brody (woj. lubuskie), a także Zgierz, Ozorków i Piątek (woj. łódzkie). Deklarację programową Koalicji w maju 2011 r. podpisała Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidia Geringer de Oedenberg, która aktywnie wspiera działania koalicjantów na forum europejskim. W ostatnich dniach deklarację Koalicji podpisali aktywiści antyodkrywkowi i obrońcy praw człowieka z Serbii – Predrag Savić i Zeljko Stojkovic. Pod auspicjami Koalicji odbyły się dwie Ogólnopolskie Konferencje przeciwników odkrywek pt. „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”- jedna we wrześniu 2011 r. w Lubinie, druga w kwietniu br. w Warszawie (sala Kolumnowa Sejmu RP).

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…