Home Aktualności Petycja w sprawie odkrywki węgla brunatnego ponownie w Parlamencie Europejskim w Brukseli

Petycja w sprawie odkrywki węgla brunatnego ponownie w Parlamencie Europejskim w Brukseli

0
0

W najbliższy czwartek, 12 lipca 2012 r.  na posiedzeniu Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego  rozpatrywana będzie petycja nr 46/2010, którą w imieniu mieszkańców gmin zagrożonych planami  budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego złożyła Wójt Gminy Lubin Irena Rogowska.

Petycja, dotycząca nieuznania i niewdrożenia przez Rząd RP wyników referendum z dnia 27.09.2009 r. w sprawie budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego, na terenie sześciu gmin województwa dolnośląskiego w Polsce oraz łamania prawa wspólnotowego w dziedzinie środowiska naturalnego, trafiła do Komisji Petycji PE wraz z sześcioma tysiącami podpisów w styczniu 2010 r.  W tym samym roku została przez Komisję uznana za zasadną zaś w 2011 r  dwukrotnie (w styczniu i czerwcu) w obecności  petycjonariuszy stawała  na porządku obrad.  

 W najbliższym posiedzeniu Komisji weźmie udział delegacja samorządowców z regionu legnickiego oraz  Gubina i Brodów (woj. lubuskie) gdzie w 2009 r. również  odbyły się referenda w tej samej sprawie, które podobnie jak w woj. dolnośląskim nie zostały uszanowane przez władze państwowe.

 Przedstawiciele Społecznego Komitetu „Stop Odkrywce” oraz Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” wsparci przez Poseł do Parlamentu Europejskiego Lidię Geringer de Oedenberg zamierzają przedstawić członkom Komisji Petycji aktualną sytuację oraz przyczyny i przebieg narastającego obywatelskiego protestu przeciw planom budowy nowych kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową.  Mieszkańcy zagrożonych odkrywką terenów mają nadzieję, że ich  głos niedawno po raz kolejny wyartykułowany podczas II Ogólnopolskiej Konferencji „Rozwój Tak – Odkrywki Nie” – Odnawialna przyszłość polskiej energetyki, którą 23 kwietnia br. zorganizowali w Sejmie RP, zostanie tym razem wysłuchany i wzięty pod uwagę.

 W przyjętym wówczas apelu do Parlamentarzystów, Premiera i  Prezydenta  RP czytamy: „..Apelujemy o zmianę kierunku rozwoju polskiej energetyki, który w żadnym razie nie powinien polegać na budowie nowych kopalni odkrywkowych. Niczym nie uzasadnione forsowanie archaicznych metod wydobycia węgla brunatnego, w tak  rażący sposób ignorujące społeczny werdykt  uznajemy za nieodpowiedzialne i szkodliwe.  Nie godzimy się by obywatelski sprzeciw wobec istniejących i planowanych kopalni węgla brunatnego, obejmujący swym zasięgiem niemal połowę kraju był ignorowany i przemilczany przez najwyższe władze państwowe ! Już  najwyższy czas by rzeczywistym, a nie pozorowanym priorytetem dla władz, stanowiącym prawdziwą alternatywę wobec nieefektywnych, niszczących środowisko technologii węglowych zostały odnawialne źródła energii..”

Obrady Komisji Petycji można będzie śledzić w Internecie od godz 15.00 pod adresem: http://www.europarl.europa.eu/activities/committees/homeCom.do?language=EN&;body=TRAN

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…