Home Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE Pod Prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak – Odkrywki Nie ­­­– 10/2018

Pod Prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak – Odkrywki Nie ­­­– 10/2018

Możliwość komentowania Pod Prąd – Informator Koalicji Rozwój Tak – Odkrywki Nie ­­­– 10/2018 została wyłączona
0
  1. Czy to koniec dialogu? – Ministerstwo Energii oderwane od rzeczywistości
  2. Podsumowanie konferencji i „konsultacji” Polityka Surowcowa Państwa
  3. Przyzwyczajeni do węgla – Bełchatów i Bogatynia
  4. Węgla na kolejne 350 lat nie zabraknie
  5. Raport IPCC – wciąż jest szansa na zatrzymanie bardzo niebezpiecznych zmian klimatu
  6. Protesty w Niemczech – Hambacher forst stał się symbolem
  7. Ende Gelande znowu blokuje
  8. Protest w Poznaniu – plan zagospodarowania przestrzennego Wielkopolski do kosza!
  9. Wyjątkowa audycja w TOK FM, a w niej Marcin Popkiewicz w nowej roli
  10. Gratulacje powyborcze

1. Czy to koniec dialogu? – Ministerstwo Energii oderwane od rzeczywistości

Kiedy przed wrześniową konferencją w Warszawie, w  trakcie zgromadzenia publicznego  przed Ministerstwem Energii,  przekazaliśmy apel Koalicji  „RT-ON” do Ministra Tchórzewskiego w sprawie zaprzestania planów budowy nowych odkrywek, nie mieliśmy może zbyt wygórowanych oczekiwań, ale odpowiedź, jaka przyszła na piśmie z  podpisem Grzegorza Tobiszowskiego zdecydowanie zwaliła z nóg  –  relacjonuje Prezes Fundacji R”T-ON”, adresat pisma.

Wzywaliśmy do dialogu i na niego liczyliśmy.  Dostaliśmy jednak świadectwo tego, że nie tylko żadnej  rozmowy długo nie będzie, ale że kierujący Ministerstwem żyją w świecie kompletnie oderwanym od rzeczywistości. Minister Tobiszowski  nie żyje wyłącznie w węglowym świecie, on  żyje-jeśli brać na poważnie to co pisze – w świecie toksycznej iluzji.

Cyt. z pisma:  ” Minister Energii wyraża pogląd, że Polska powinna wykorzystywać w ekonomicznie uzasadniony sposób posiadane zasoby węgla i wydobywać surowiec …Wpisuje się w to  podejmowanie działań nad utrzymaniem wydobycia węgla brunatnego, w tym uruchamianie nowych odkrywek.”  i dalej    ” Mądrością, ale i obowiązkiem stron (lokalne społeczeństwo i kierujący kopalniami) jest takie zaprojektowanie kierunków zagospodarowania, aby po kopalni nie pozostał teren zdegradowany, określany mianem „krajobrazu księżycowego”, lecz nowe, atrakcyjne formy krajobrazowe. … Mogą to być jeziora ze sztucznymi torami wodnymi i obiektami sportowo-rekreacyjnymi, wyciągi narciarskie, a nawet kryte całoroczne nartostrady, autodromy i hipodromy” . Dodaje też,  że  kopalnie  węgla brunatnego po rekultywacji  oddają tereny wyższej jakości biologicznej i ekonomicznej!  Przypomnijmy, że plany nowych odkrywek  snute są w kontekście zmian klimatu, gdzie wody będzie jak na lekarstwo i ewentualna budowa odkrywek przyczyni  się do odwadniania. Skąd będzie zatem pochodziła woda na zalewanie wyrobiska?

Widać że wieloletnie działania edukacyjne nie przyniosły rezultatów. Tylko sprzeciw społeczny, stała presja  może jeszcze coś zmienić w kwestii tego, jak rządzący zaplanują energetyczną przyszłość naszego kraju – z odkrywkami, spalaniem węgla i zatrutym środowiskiem  czy bez.

2. Podsumowanie konferencji i „konsultacji” Polityka Surowcowa Państwa (PSP)

17.10.2018 liczna (łącznie kilkunastoosobowa) reprezentacja Koalicji “Rozwój TAK- Odkrywki NIE” wzięła udział w konferencji kończącej cykl regionalnych konsultacji projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP). Na sali znaleźli się też związkowcy z PAK SA. Oprócz organizatora Ministra Mariusz Oriona Jędryska głos zabierał m.in. Minister Krzysztof   Tchórzewski  a samą konferencje otworzył Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

Warto przypomnieć, że – jako Koalicja RTON- byliśmy obecni niemal na wszystkich spotkaniach regionalnych konsultacji min. w Krakowie, Katowicach, Toruniu, Łodzi, Wrocławiu, Poznaniu. Nie mogło zabraknąć nas także w Warszawie. W każdym z tych miejsc dawaliśmy świadectwo naszego sprzeciwu wobec planów eksploatacji złóż węgla brunatnego. Szczególnie mocno wybrzmiał głos mieszkańców gmin zagrożonych odkrywkami z Wielkopolski (złoża: Dęby Szlacheckie, Oczkowice, Ościsłowo) – wspieranych przez samorządy i organizacje pozarządowe –  w Toruniu ,Wrocławiu (pani Wanda Radowska wśród prelegentów) oraz Poznaniu, gdzie sprawa odkrywek zdominowała całkowicie konferencję.

Podczas wszystkich tych spotkań, byliśmy jedyną zorganizowaną grupą, która  kwestionowała projekt polityki w tym  plany budowy nowych odkrywek w Polsce i  tzw. ochrony złóż. O głos trzeba było zabiegać, gdyż w wielu przypadkach dyskusja  była ograniczona lub spychana na koniec spotkania. Także na podsumowaniu w Warszawie program nie przewidywał dyskusji.

Godny odnotowania był głos jednego z poznańskich dziennikarzy, który w panelu dotyczącym udziału problematyki PSP w mediach, nie pytany choć być może sprowokowany naszą nie dającą się ukryć obecnością – powiedział , iż bardzo poważnym problemem są w Wielkopolsce odkrywki węgla brunatnego. Spotykają się one ze zorganizowanym oporem społecznym wspieranym przez samorządy oraz polityków opcji rządzącej. Protestów  nie należy lekceważyć bowiem stoją za nimi np. analizy naukowe ludzi z tytułami profesorskimi , a nie tylko cyt. „nawiedzeni ekolodzy”. Dlatego potrzebny jest dialog ze społecznościami lokalnymi.

Krytyczne uwagi do projektu PSP, na bazie opinii dr Michała Wilczyńskiego, Fundacja “RT-ON” przesłała na ręce Ministra Środowiska 15.10.18 . Wcześniej tj. w czerwcu br. w Poznaniu podobne uwagi (z  inspiracji „RT-ON”) przekazali samorządowcy z płd.  Wielkopolski. Jak podał Wiceminister Mariusz Orion Jędrysek, Polityka Surowcowa Państwa ma zostać przyjęta przez Radę Ministrów w maju 2019 r. po wcześniejszej analizie uwag złożonych w toku konsultacji, które maja być opracowane do końca br.

3. Przyzwyczajeni do węgla – Bełchatów i Bogatynia

Co mają wspólnego Bogatynia i Bełchatów oprócz PGE i kopalni? Brak planów co po odkrywce węgla brunatnego oraz elektrowni. Węglowy monopol wciąż się trzyma, ale już dzisiaj myśl o tym, że może się to skończyć przyprawia o ból głowy i wypieranie problemów.

Bełchatów jest sztucznym miastem, które przez lata nie zrobiło nic, aby zdywersyfikować zatrudnienie i przyciągnąć inwestorów nie związanych z energetyką.
Bełchatów przespał szansę, Bogatynia też nie chce słuchać o tym, co będzie „po”.

Polecamy artykuł:

4. Węgla na kolejne 350 lat nie zabraknie

Zapraszamy do zapoznania się z fragmentem dokumentu Projekt Polityki Ekologicznej Państwa,

“Udokumentowane geologiczne zasoby bilansowe węgla brunatnego w Polsce według stanu na 31 grudnia 2012 r. wyniosły 22 583,83 mln ton, przy czym całość zasobów jest wykorzystywana na cele energetyczne . Największe obecnie eksploatowane złoże węgla „Bełchatów” (Bełchatów – Pole „Bełchatów” oraz Bełchatów – Pole „Szczerców”) pokrywa ponad 62% krajowego wydobycia, a pozostałą część zapotrzebowania pokrywają złoża Turów koło Bogatyni oraz złoża rejonu konińskiego: Pątnów i Adamów.
Wydobycie węgla brunatnego wyniosło w 2012 r. 64 297 tys. ton i przy niezmienionym zapotrzebowaniu zasoby te wystarczą na prawie 350 lat”

Od redakcji:
350 lat  to oczywiście zmanipulowana i oszukańcza informacja. Manipuluje się niewiedza ludzi i rozróżniania zasobów bilansowych i zasobów przemysłowych (wielokrotnie zwracał na to uwagę  były wiceminister i Główny Geolog Kraju – Michał Wilczyński) lub  możliwych do udostępnienia, biorąc pod uwagę szereg ograniczeń. Te ostatnie są na kilkanaście lat. I aby palić węgiel brunatny, trzeba budować nowe odkrywki. Stad presja na Ościsłowo, Złoczew i powiększenie Turowa o 3,5 tys ha…

Dodajmy, że dokument został zaprezentowany chwilę po ukazaniu się raportu IPCC, który stwierdza, że spalanie węgla musi zostać  zredukowane o połowę do 2o30 r  i do zera w 2050, jeżeli chcemy zachować świat w jakim żyjemy.
Czy to kolejny „odlot” węglowych specjalistów?
Ostatnio Parlament Europejski zadeklarował konieczność redukcji emisji UE  w wysokości 55% w 2030r. Czyli scenariusz, że Polska wychodzi z UE i pali dalej węgiel, to właśnie to, co mają nam do zaproponowania panowie Orion- Jędrysek, Tchórzewski, Tobiszowski?

5. Raport IPCC – wciąż jest szansa na zatrzymanie bardzo niebezpiecznych zmian klimatu

Raport IPCC nie pozostawia złudzeń – w pierwszej kolejności ludzkość musi poważnie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych z energetyki (dwutlenek węgla) oraz z rolnictwa i masowej hodowli zwierząt (metan). Autorzy raportu mówią o potrzebie radykalnych przemian niemal w każdej dziedzinie życia społecznego, aby zatrzymać wzrost średniej temperatury Ziemi na poziomie 1,5 stopnia C (od czasu rozpoczęcia ery przemysłowej wzrosła już o 1 stopnia C)

Więcej:

6. Protesty w Niemczech – Hambacher Forst stał się symbolem

50 000 osób na proteście pod Hambacher Forst, 20 000 pracowników RWE za dobrym „klimatem” węglowym, tzw. komisja węglowa z wizytą w NRW i wreszcie Ende Gelände w dobrym nastroju mimo armatek wodnych. Sytuacja w Niemczech jest napięta, ale to ruch proklimatyczny wydaje się być w ofensywie.

Zdjęcia z telewizji WDR

7. Ende Gelande znowu blokuje

6000 osób blokowało pod koniec października wydobycie i transport węgla z kopalni odkrywkowej Hambach.

Zobacz zdjęcia:

8. Protest w Poznaniu – plan zagospodarowania przestrzennego Wielkopolski do kosza!

12 października 2018 r. pod Urzędem Marszałkowskim odbyła się spontaniczna pikieta przeciwko proponowanej formie Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Wielkopolskiego. W jego ramach planuje się objąć szczególną ochroną 3 złoża pokładów węgla brunatnego: Ościsłowo, Dęby Szlacheckie i Piaski, które należą do prywatnego inwestora, jakim jest ZE–PAK. Koalicję reprezentował tam pan Jozóf Drzazgowski (Stowarzysznie „Eko Przyjzierze”).

Więcej:
http://www.rozbrat.org/informacje/poznan/4641-pikieta-nie-dla-odkrywek-w-wielkopolsce

9. Wyjątkowa audycja w TOK FM, a w niej Marcin Popkiewicz w nowej roli

Marcina Popkiewicza przedstawiać nie trzeba, ale jego ostatnia funkcja może mile zaskoczyć wielu – Marcin został  doradcą rządu ds.  zmian klimatu  i transformacji energetycznej

Tytuł: Ochrona klimatu i odejście od paliw kopalnych to  racja stanu Polski!
Najważniejsze wyzwanie, przed którym stoi Polska i inne kraje świata
„Europa może osiągnąć zerową emisję gazów cieplarnianych netto przed 2050 r. Jest to nie tylko możliwe z technicznego i ekonomicznego punktu widzenia, ale też bardziej korzystne dla gospodarek i społeczeństw.”

Link do audycji:

10. Gratulacje powyborcze

W imieniu całego zespołu redakcyjnego „Pod prąd” gratulujemy wszystkim zaangażowanym w ruch antyodkrywkowy kandydatom, którzy wygrali wybory samorządowe. Dziękujemy też tym, którzy choć bez sukcesu,  ubiegali się o miejsca w samorządach  propagując przy tym nasze idee.          
Życzymy wszystkim  powodzenia w dalszej walce o przyszłość naszych małych ojczyzn bez odkrywek!

Wydawcy:

Stowarzyszenie “Nie kopalni odkrywkowej”
Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA
Fundacja “Rozwój TAK – Odkrywki NIE”
Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek
Hanna Schudy
Tomasz Waśniewski

Załaduj więcej... Pod Prąd - Informator Koalicji Rozwój TAK - Odkrywki NIE

Zobacz również

Pod prąd maj-czerwiec 2022

1Kurioza – Awaria bloku w Turowie i kara dla budowniczego bloku w Turowie2Rzeka Mied…