Szanowni Państwo, za kilka tygodni Katowice staną się na kilkanaście dni miejscem najważniejszych globalnych dyskusji i negocjacji klimatycznych. 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) zgromadzi tysiące gości z całego świata, których zadaniem będzie wypracowanie zasad wdrożenia Porozumienia paryskiego i wyznaczenie kierunków polityki klimatycznej na następne dekady.
Wyniki najnowszych badań potwierdzają, że działalność człowieka ma negatywny wpływ na klimat i że jest on o wiele większy, niż dotychczas sądzono. Zdaniem większości naukowców postępujący wzrost średniej temperatury Ziemi prowadzi do powstawania i nasilenia się ekstremalnych zjawisk pogodowych.
Według Ekspertów IPCC – Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change) – autorów opublikowanego niedawno raportu dotyczącego zmian klimatycznych – powstrzymanie katastrofalnych w skutkach zmian jest możliwe przy założeniu, że uda się ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o około 45% na przestrzeni nadchodzących 12 lat.
Pomimo, że głównymi emitentami dwutlenku węgla są energetyka, rolnictwo, transport i przemysł, skuteczne powstrzymanie zmian klimatycznych będzie uzależnione od działań we wszystkich obszarach aktywności ludzkiej, także w obrębie naszych gospodarstw domowych. W związku z tym niezbędne jest podnoszenie świadomości ekologicznej, zmiana postaw i zachowań społecznych.
Nie czekajmy aż będzie za późno na powstrzymanie negatywnych zmian klimatycznych! Zacznijmy działać razem już teraz!
Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo-Handlowa wraz z Konsulatem Generalnym Niemiec we Wrocławiu oraz we współpracy ze Stowarzyszeniem BoMiasto, Porozumieniem Koalicja Klimatyczna, Instytutem Rozwoju Terytorialnego, Komisją Rektorską ds. Społecznej Odpowiedzialności (Green Team) Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz Stowarzyszeniem Ekologicznym EKO-UNIA zapraszają serdecznie na warsztaty w formie przygotowanej przez ekspertów gry negocjacyjnej, podczas której goście spotkania wcielą się w role uczestników Szczytu Klimatycznego i wezmą udział w symulowanych obradach mających na celu obniżenie emisji CO2 o połowę w określonym czasie.
Warsztaty poprzedzone zostaną prezentacją wyników badań opublikowanych w najnowszym raporcie IPCC oraz dyskusją o wpływie zmian klimatycznych na zdrowie i życie człowieka. Pokażemy również dobre praktyki firm, które kierując się tzw. nową filozofią biznesu wdrażają najnowsze technologie służące ochronie klimatu oraz opowiemy o tym z czego składają się i jak działają szczyty klimatyczne.
Do zobaczenia na warsztatach !
Zespół Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, konieczna jest jednak wcześniejsza rejestracja i otrzymanie potwierdzenia uczestnictwa.
Więcej informacji oraz program znajdą Państwo tutaj.