Home Aktualności Pod Prąd lipiec 2021

Pod Prąd lipiec 2021

Możliwość komentowania Pod Prąd lipiec 2021 została wyłączona
0
1. Turów – negocjacje w martwym punkcie
2. Blok w Turowie „planowo” zamknięty, prezes odchodzi
3. Niemcy wschodnie – koncern LEAG szantażuje podatnika
4. 7 sierpnia – Akcja protestacyjne w Niemczech Garzweiler II
5. Opolno 2071 r. – czyli o sile wyobraźni

1 Turów – negocjacje w martwym punkcie

Negocjacje między Czechami i Polską utknęły „na wakacjach”. Społeczeństwo nie ma wglądu w treść ustaleń, wiadomo tylko, że Polska zgodziła się ponieść gigantyczne koszty ochrony przeciw suszy, pyleniu i hałasowi. Polski rząd zapowiadał, że nie zamknie kopalni, ponieważ węgla nieustannie potrzebuje elektrownia. Strona polska negocjuje w sposób twardy, a w Bogatyni trwają starania, aby wykluczyć wpływ kompleksu na warunki środowiskowe po stronie czeskiej. Na razie nie wiadomo, kiedy i jak skończą się rozmowy.
EKO-UNIA i RTON na bieżąco monitorują sytuację na miejscu, donoszą też o innych niż rządowy punkt widzenia, według którego negocjacje mają przebiegać dobrze i raczej zmierzać do końca. „Podobno Polacy mieli wrażenie, że zapłacą za wodę po czeskiej stronie i że wszystko zostanie rozwiązane. Ale to jest dla nas nie do przyjęcia. Zawsze mówiliśmy, że będziemy żądać przestrzegania limitów środowiskowych i będziemy chcieli chronić zasoby wód gruntowych na terenie Czech. Negocjacje są obecnie w toku i nie są łatwe, zwłaszcza że chcemy zapewnić wykonalność projektu umowy w przyszłości” – twierdzi czeski minister.
Kolejne rozmowy polsko-czeskie zaplanowane są na 29 lipca

https://oko.press/morawiecki-rozczarowany-czechami-piaty-tydzien-negocjacji-o-turow/
https://zgorzelec.naszemiasto.pl/eko-unia-twarde-negocjacje-opozniaja-odejscie-od-wegla-a/ar/c1-8366324
https://biznesalert.pl/turow-polska-czechy-energetyka-wegiel/

2 Blok w Turowie „planowo” zamknięty, prezes odchodzi

Nowy duży blok w Turowie blisko 500 MW, za 4,3 mld zł nie ma dobrej prasy. Jeszcze dobrze się nie rozkręcił, a już przestał działać. Jako pierwsza sytuację opisała Gazeta Wyborcza. Mnożą się pytania o przyczynę tego stanu rzeczy. Koncern twierdzi, że wszystko jest pod kontrolą, z innych źródeł wiemy, że wykryto ponad 200 usterek, a co gorsza, że węgiel z Turowa nie jest odpowiedni do spalania w nowym bloku. Sytuację trzeba monitorować, a EKO-UNIA, RTON, Greenpeace i Frank Bold będą sprawdzać dalszy przebieg wypadków.
Co ciekawe z Turowa odchodzą kolejni dyrektorzy – Krzysztof Kuśmierowski, prezes spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zrezygnował ze swojego stanowiska 6 dni po tym, jak zasiadł na stanowisku. Wcześniejsza prezes została odwołana.
https://innpoland.pl/170199,nowy-szef-pge-giek-odchodzi-po-6-dnia-spolka-jest-wlascicielem-turowa
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27266751,twarde-boje-o-turow.html
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27336534,nowy-blok-w-elektrowni-turow-nie-dziala-juz-po-miesiacu-od-otwarcia.html
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27341308,elektrownia-turow-ma-awarie-bo-jest-zle-zaprojektowana-nowy.html
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27351794,blok-w-elektrowni-turow-na-pol-gwizdka-po-otwarciu-nigdy-jeszcze.html^

3. Niemcy wschodnie – koncern LEAG szantażuje podatnika

Koncern EPH z Czech zakupił branżę węgla brunatnego Vattenfall, która teraz nazywa się LEAG. Im bliżej do odejścia od węgla w Niemczech, tym bardziej pewne wydają się podejrzenia, kto zapłaci za rekultywację odkrywek. Okazuje się, że będzie to podatnik niemiecki. Umowy zostały bowiem tak skonstruowane, że inwestor, w przypadku niewypłacalności, przerzuci koszty na podatnika. Te podejrzenia potwierdziła ostatnio gazeta Spiegel.
https://correctiv.org/aktuelles/2021/06/29/kohleausstieg-das-milliardengrab-der-lausitz-folgekosten-des-kohlebergbaus-milliardenausgaben-fuer-steuerzahler/

4. 7 sierpnia – Akcja protestacyjne w Niemczech Garzweiler II

W Polsce słyszymy często dlaczego Czesi i Niemcy nie protestują przeciwko swoim odkrywkom. Tymczasem od lat Niemcy protestują bardzo ostro, a bój wciąż toczy się o wsie w sąsiedztwie odkrywki węgla brunatnego Garzweiler. Wieloletni zwolennik odkrywek w Nadrenii Północnej-Westfalii Armin Laschet jest teraz kandydatem na kanclerza Niemiec . 7 sierpnia odbędzie się duża akcja protestacyjna, kolejna już w sprawie planów koncernu RWE. Akcja ta pokaże zapewne, jakiej polityki potrzebują dzisiaj Niemcy, a szczególnie regiony zagrożone przesiedleniem.
https://www.alle-doerfer-bleiben.de/
Przez cały sierpień obok Garzweiler odbywać się będzie też festiwal Kultura bez węgla
https://kultur-ohne-kohle.de/de

5. Opolno 2071 r. – czyli o sile wyobraźni

Nie potraficie sobie wyobrazić regionu Bogatyni za 50 lat? Już w pierwszy weekend sierpnia 2021, Biuro Usług Postartystycznych, zrzeszające twórców z całej Polski, przygotowuje plener. Wtedy nastąpi też kumulacja wydarzeń, które trwają tam od czerwccca – rezydencje artystyczne ASP i MWW Wrocław. Na początku sierpnia do Opolna Zdroju,  którego część jest nadal w planach zburzenia przez kopalnie Turów, przyjadą artyści nie tylko z ASP Wrocław czy Muzeum Współczesnego Wrocław, jak było do tej pory, ale z całej Polski.. Gospodarzem pleneru wraz z ASP i MWW Wrocław jest Pani Sołtys Opolna-Zdroju oraz Stowarzyszenie na Trójstyku. Teraz dołączy do nich także środowisko artystyczne z Warszawy, Poznania, Krakowa i nie tylko.
https://www.tvbogatynia.pl/wiadomosci/8407,opolno-zdroj-2071?fbclid=IwAR0GCgtkFh4G6k-e8dMTXxyREaUyiiM35UPutZkOOMSlpsgWdTMURDOAPDw^menu Wydawcy: Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej” Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE” Zespół redakcyjny: Radosław Gawlik (red. naczelny) Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…