1 . Energetyka elektroprosumencka lepsza dla Bogatyni niż Turów i korporacycjne OZE.
Kopalnia i elektrownia Turow nie mają przyszlosci! Wiedza na temat możliwości rozwoju systemu energetycznego oraz przyzwyczajenia do centralizowanego modelu energetyki konwencjonalnej, hamuje wyobraźnię co do przyszłości regionu Bogatyni. Polska nie radzi sobie z rozwojem energetyki prosumenckiej, ponieważ nie rozwijała możliwości sieci elektroenergetycznej, na które powinny iść pieniądze ze sprzedaży uprawnień do emisji z ETS. Głos ekspercki jest tu bardzo istotny, ponieważ pokazuje możliwości rozwoju i ślepe uliczki.
Naukowcy z Politechniki Śląskiej policzyli korzyści i straty dla różnych modeli transformacji kompleksu Turów. Najbardziej opłacalny według naukowców jest model elektroprosumencki (obywatelski). Jest on aż 6-krotnie bardziej efektywny w stosunku do energii pierwotnej, chemicznej w paliwach kopalnych (też energetyki jądrowej) oraz zapewnia również w przybliżeniu 3-krotnie wyższą efektywność energetyczną w stosunku do rynków końcowych energii kopalnej: elektrycznej, paliw transportowych i ciepła.
Taki model jest też bardziej korzystny dla gmin, ale aby do tego doszło muszą nastąpić zmiany ustaw. W przypadku modelu korporacyjnego podatki są odprowadzane tam, gdzie zarejestrowany jest koncern energetyczny. W przypadku modelu elektroprosumenckiego nastąpi zmiana systemu podatkowego – przychody trafiają do gmin i powiatów, które realizują transformację obywatelską.
http://eko.org.pl/index_news.php?dzial=2&kat=20&art=2537
https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,27743439,naukowcy-kopalnia-i-elektrownia-turow-nie-maja-przyszlosci.html^
2. Czy kopalnia działa czy jest zamknięta? Związki walczą o Turów
„Zróbcie zdjęcie kartki, że kopalnia zamknięta i wyślijcie do Komisji” – tak zwolennicy kompleksu Turów proponują przekonać KE, że w Turowie wszystko jest w porządku. Każdego dnia kara rośnie o kolejne 2 mln zł.
Komisja Europejska zwróciła się do polskiego rządu o pilne dostarczenie dowodu na zaprzestania działalności wydobywczej węgla brunatnego w kopalni Turów.
Związki zawodowe włączyły się do walki o Turów przed siedzibą TSUE w Luxemburgu. Naszym zdaniem winnego ich problemów należy szukać w Warszawie w siedzibie premiera.
https://www.onet.pl/informacje/onetwroclaw/turow-komisja-europejska-pyta-czy-kopalnia-stanela/e00h6rc,79cfc278
https://www.money.pl/gospodarka/kopalnia-turow-do-zamkniecia-zwiazkowcy-ruszaja-do-luksemburga-rozwazaja-tez-blokade-a4-6685898363636224a.html^
3. Węgiel w Turowie, czyli zaplanowana awaria
Problemy w Turowie cały czas się piętrzą. W październiku nowy blok elektrowni znowu przestał działać, podobno z powodu „planowanych” robót naprawczych. Przypomnijmy, że blok był zamknięty już kilka razy po jego otwarciu latem tego roku.
„Rzeczniczka prasowa PGE Małgorzata Babska w odpowiedzi na pytania dziennikarzy przekazała: „Wszystkie przeprowadzane przez generalnego wykonawcę prace mają na celu dalszą, stabilną pracę nowej jednostki wytwórczej w Turowie”. Nowy termin zakończenia prac wyznaczono na 28 października”
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10522900/nowy-blok-elektrowni-turow-nie-pracuje-sa-nowe-terminy-ponownego-uruchomienia.html^m
4. Wymowny apel delegacji RT-ON do towarzystw ubezpieczeniowych – nie wspierajcie węgla!
Rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny w Glasgow. Jesteśmy dumni, że członkowie RT-ON wezwali wcześniej uczestników konferencji reasekuracyjnej w Baden-Baden (17.10.2021) do wykluczenia węgla ze wszystkich reasekuracji, do zaprzestania ubezpieczania wszystkich nowych projektów związanych z ropą naftową i gazem oraz do stopniowego wycofywania istniejących ubezpieczeń od ropy i gazu, zgodnie z celem 1,5 C określonym w Porozumieniu Paryskim.
– Największe światowe firmy reasekuracyjne: Swiss Re, Munich Re, Hannover Re, SCOR, MAPFRE oraz brytyjski rynek ubezpieczeniowy Lloyd’s of London nadal reasekurują węgiel poprzez takie firmy jak polskie PZU i bułgarskie OZK. Wszyscy reasekuratorzy muszą zamknąć tę lukę i przestać wspierania węgiel, i to już teraz – komentuje Kuba Gogolewski, z Fundacji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”.
Podczas konferencji delegację RT-ON wspierała polska grupa aktwistek „Rodzice dla Klimatu”.
https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/603-aktywisci-klimatyczni-na-konferencji-ubezpieczeniowej-w-baden-baden-wzywaja-do-zaprzestania-ubezpieczania-paliw-kopalnych
https://krytykapolityczna.pl/swiat/firmy-ubezpieczeniowe-sponsoruja-wegiel-czy-licza-sie-dla-was-tylko-zyski/?fbclid=IwAR1hYfNwywmeSYmtH-AEgDgOUciJfn4K5iQSNSTu0YjqGMKKdqfVaBb5YKQ
5. Rząd martwi się o samorządy Gubina i Brodów – chodzi o wpływ na wody niemieckiej odkrywki przy granicy z Polską
– Samorządowcy i mieszkańcy Gubin i Brody mają rację, domagając się
rekompensat, naprawienia szkód od właścicieli kopalni (obecnie to czeski
prywatny koncern EPH) podobnie jak chcą tego mieszkańcy Libereckiego
kraju od spółki PGE – komentuje Tomasz Waśniewski Prezes Fundacji
„Rozwój TAK – Odkrywki NIE”. – Kontrola Ministerstwa Kimatu i Środowiska
jeśli potwierdzi informacje o negatywnym oddziaływaniu kopalni
Jänschwalde na przygraniczne gminy, potwierdzi tym samym negatywne
oddziaływanie polskich odkrywek jak Turów, Bełchatów, Konin i każdej
innej gdziekolwiek na świecie. Ich oddziaływanie, co powtarzamy od ponad
dekady, jest zawsze takie samo, a różni je jedynie skala szkód.
https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/605-gminy-gubin-i-brody-alarmuja-polozona-po-niemieckiej-stronie-granicy-odkrywka-jaenschwalde-zabiera-nam-wode
„Działające na pograniczu samorządy i organizacje ekologiczne deklarują pełne wsparcie dla działań rządu przy przygotowaniu środowiskowego raportu.”
Rząd skontroluje oddziaływania niemieckich kopalń na tereny przygraniczne (tvp.pl)
https://biznesalert.pl/schudy-odkrywki-zabieraja-wode-czyli-czego-dowie-sie-polski-rzad-z-analizy-dotyczacej-kopalni-janschwalde-przy-niemieckiej-granicy/^
6. Tak dla ochrony wody, nie dla przywilejów węgla! Petycja złożona w Ministerstwie Infrastruktury
Nie zgadzamy się na masowy pobór i marnowanie wody przez kopalnie i elektrownie węglowe, nie zgadzamy się na specjalne przywileje dla sektora węglowego – czytamy w petycji jaką wraz z ponad 3 tysiącami podpisów przekazali w Warszawie (14,10.21) przedstawiciele RT-ON i Akcji Demokracja Ministrowi Infrastruktury Andrzejowi Adamczykowi. Domagamy się zmian w Prawie wodnym – szybkiego wprowadzenia opłat za wykorzystywanie wody do chłodzenia elektrowni węglowych oraz za pobór wód w ramach odwodnień górniczych oraz niezwłocznego ustanowienia harmonogramu zamykania kopalń i elektrowni węglowych.
https://rozwojtak-odkrywkinie.pl/wiadomosci/item/601-ponad-3300-osob-zada-od-ministra-adamczyka-lepszej-ochrony-wody
Wydawcy: Stowarzyszenie „Nie kopalni odkrywkowej” Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA Fundacja „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”
Zespół redakcyjny:
Radosław Gawlik (red. naczelny)
Anna Dziadek Hanna Schudy Tomasz Waśniewski