Home Aktualności Polowanie na gęsi nad Zalewem Mietkowskim

Polowanie na gęsi nad Zalewem Mietkowskim

Możliwość komentowania Polowanie na gęsi nad Zalewem Mietkowskim została wyłączona
0
Polowanie na gęsi myśliwi zalew mietkowski

Co najmniej 46 gęsi północnych (Anser spp.) straciło życie nad Zalewem Mietkowskim! Tyle udało nam się naliczyć pływających w wodzie bezpośrednio pod zaporą zbiornika 27 grudnia 2022, a to może być tylko wierzchołek góry lodowej.

Martwych ptaków było prawdopodobnie więcej, jednak pośród unoszących się w wodzie śmieci i dużej ilości gęsich piór, liczenie ptasich ciał było ciężkie.

Jedną gęś udało się wyciągnąć z wody, drugą znaleziono martwą na brzegu. Obie zginęły postrzelone śrutem, na co wskazywały charakterystycznie przestrzelone skrzydła i po postrzałowe uszkodzenia piór. Ptaki były w dobrej kondycji, co sugeruje że najpewniej nie umarły w wyniku chorób. W wolu jednego z ptaków wciąż znajdowała się kukurydza, co znaczy, że kilka godzin przed śmiercią ptak żerował na okolicznych polach i zginął krótko po przylocie na zbiornik.

Pozostałych 44 gęsi nie można było obejrzeć z bliska, ale wszystko układa się w jedną całość. W okolicy znalezienia martwych ptaków leżały łuski po śrucie, a zaporze chodziła nielotna gęś tundrowa z uszkodzonym skrzydłem… Wydaje się oczywistym, że te ptaki zginęły jako „przyłów” na okołoświątecznym polowaniu.

Pośród martwych gęsi unosiły się również ciała łyski i kormorana. Okoliczności w jakich je zostały znalezione, wskazują na to, że one również mogły być ofiarami polowania.

Sprawa została zgłoszona do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. Pracownicy inspektoratu mają ustalić czy wszystkie ptaki zginęły w wyniku polowań czy też efektem tak dużej ilości martwych ptaków może być również ptasia grypa.

Zbiornik Mietkowski jest obszarem Natura 2000, gdzie jednym z przedmiotów ochrony są wielotysięczne koncentracje zimujących i migrujących gęsi. Niezależnie od tego czy inspektorat potwierdzi, że wszystkie ptaki zginęły w wyniku polowania czy też okaże się, że przyczyna śmierci części ptaków jest inna, nasuwa się pytanie dlaczego na terenie zbiornika Mietkowskiego, prawo w ogóle zezwala na strzelanie do ptaków?


Projekt „EkoObywatel – wsparcie interwencji i zmian systemowych” jest realizowany przez Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA z dotacji Programu Aktywni Obywatele Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Setki ton porzuconych śmieci w wakacyjnych kurortach. Raport EKO-UNII

Każdego roku w gminach turystycznych zbiera się tony śmieci z nielegalnych wysypisk, a kos…