Home Aktualności Polski rząd chce wydłużyć okres pozwalający na sprowadzanie do kraju pasz GMO.

Polski rząd chce wydłużyć okres pozwalający na sprowadzanie do kraju pasz GMO.

0
0
kuku

kukuJak informuje TVP Info, „według obecnych przepisów wraz z końcem roku miałby wejść w życie zakaz ich importu. Według rządu wprowadzenie embarga pogorszyłoby konkurencyjność polskich rolników.

Jeszcze tylko przez niecałe 12 miesięcy Polska będzie mogła importować transgeniczne pasze. Potem – po 4 latach vacatio legis – wchodzi w życie zakaz. To co cieszy ekologów i przeciwników genetycznie zmodyfikowanych organizmów jest nie lada kłopotem dla przedsiębiorców z branży żywnościowej. Konsekwencje takiego embarga będą bowiem bardzo poważne twierdzi przemysł spożywczy, który domaga się jego uchylenia. 

– W przeciwnym razie grozi nam gwałtowny wzrost kosztów produkcji i cen żywności oraz import mięso wyprodukowane w oparciu o pasze modyfikowane, bo inne kraje takiego zakazu nie wprowadzają – mówi Adam Tański szef Izby Zbożowo-Paszowej.

Kupno na światowym rynku wysokobiałkowych pasz, które nie zawierają organizmów genetycznie zmodyfikowanych graniczy z cudem. A nawet jeżeli to się uda dochodzi do tego jeszcze kwestia ceny. 

– Soja niemodyfikowana jest droższa o 15-20 proc. zależy od, którego kraju ściągamy – przekonuje Józef Śliwa z Polskiego Związku Producentów Pasz.

Sprawa jest tym bardziej kontrowersyjna, że ministerstwo rolnictwa jeszcze w 2008 roku zamówiło badania na temat szkodliwości stosowania pasz GMO w żywieniu zwierząt. Wyniki prac przeprowadzonych w Instytucie Zootechniki w Krakowie oraz Instytucie Weterynaryjnym w Puławach nie potwierdziły żadnych obaw. 

– Organizmy genetycznie zmodyfikowane, czyli soja i kukurydza nie miały wpływu na zdrowie zwierząt i jakość mięsa – mówi Józef Śliwa.

Ale i tak najważniejsza jest ekonomia. Wprowadzenie embarga znacznie pogorszyłoby konkurencyjność polskich rolników na Wspólnym Rynku. Stąd już niedługo spodziewana jest decyzja o przesunięciu terminu obowiązywania zakazu. 

– Będziemy prawdopodobnie wnioskowali o przedłużenie tego memorandum na zakaz stosowania pasz GMO, ale jednocześnie rozpoczynamy europejską debatę na rzecz Europy wolnej od GMO – deklaruje minister rolnictwa Marek Sawicki.

Pasze białkowe zawierające komponenty GMO są wszechobecne. Polska co roku sprowadza 2 miliony ton tego towaru. Głównie śrutę sojową z Ameryki Południowej. W styczniu i lutym w Sejmie planowana jest duża konferencja naukowa, na której naukowcy zaprezentują najnowsze wyniki badań na temat organizmów genetycznie zmodyfikowanych.”

Źródło: Witold Katner, Redakcja Rolna TVP, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…