Home Projekt Wyszechradzki POWSTRZYMAJMY WSPÓLNIE KATASTROFĘ KLIMATYCZNĄ!

POWSTRZYMAJMY WSPÓLNIE KATASTROFĘ KLIMATYCZNĄ!

Możliwość komentowania POWSTRZYMAJMY WSPÓLNIE KATASTROFĘ KLIMATYCZNĄ! została wyłączona
0

Rządy Polski, Czech, Węgier i Słowacji muszą podjąć natychmiastowe działania zmierzające do neutralności klimatycznej w 2050 roku – wzywają obywatele i organizacje pozarządowe.

Organizacje pozarządowe z krajów Grupy Wyszehradzkiej wzywają swoje rządy do działania. Zmiany klimatyczne stanowią coraz większe zagrożenie dla ekosystemów, a ekstremalne zjawiska pogodowe zagrażają naszemu bezpieczeństwu i życiu. Dlatego ekolodzy i obywatele oczekują stanowczych działań od rządów.

– Wpływ zmian klimatu na kraje Grupy Wyszehradzkiej właśnie nas dotyka. Jesteśmy świadkami zjawisk, które już teraz pogarszają jakość życia mieszkańców regionów, przynoszą straty w gospodarce i tworzą bariery dla dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego – mówi Katarzyna Kubiczek ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA.

To właśnie EKO-UNIA, wspólnie z organizacjami pozarządowymi z Czech, Węgier i Słowacji wzywa obywateli do podpisania się pod apelem w celu wsparcia działań na rzecz ochrony klimatu oraz transformacji energetyki i gospodarek w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

– Mamy zaledwie ok. 10 lat, aby radykalnie ograniczyć emisję dwutlenku węgla, a do 2050 roku musimy zapewnić, że gospodarka i społeczeństwa Europy i Świata będą rozwijać się w sposób neutralny pod względem emisji gazów cieplarnianych. Niestety rządy Polski, Czech i Węgier, wbrew zdecydowanej większości krajów UE, zablokowały  uchwalenie przez Unię Europejską celu osiągnięcia w 2050 roku neutralności klimatycznej – komentuje Paweł Pomian, członek zarządu EKO-UNII.

Na tle działań rządów pozytywnym przykładem jest Słowacja, która postanowiła odejść od węgla w energetyce do 2023 roku. Słowacja może być dobrym wzorem dla pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej i powinna być liderem całej grupy mobilizującym kraje w dążeniu do dekarbonizacji Europy. 

2050 roku

Wzywamy obywateli do podpisania się pod apelem w celu wsparcia działań na rzecz ochrony klimatu oraz transformacji energetyki i gospodarek w krajach Grupy Wyszehradzkiej.

Petycja wraz z Twoim podpisem wysłana zostanie do rządów wszystkich czterech krajów

PODPISZ PETYCJE

Załaduj więcej... Projekt Wyszechradzki

Zobacz również

Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem

Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i…