Home Aktualności Prezes EKO-UNII Radosław Gawlik CZŁOWIEKIEM ROKU 2010 POLSKIEJ EKOLOGII

Prezes EKO-UNII Radosław Gawlik CZŁOWIEKIEM ROKU 2010 POLSKIEJ EKOLOGII

0
0
czlowiek_roku1mini

czlowiek_roku1mini

Laureatem Konkursu Człowiek Roku polskiej Ekologii został Radosław Gawlik

Z okazji Dnia Ziemi, od kilkunastu lat, wybierana jest osoba, która cytując regulamin konkursu na Człowieka Roku 2010 – „to autorytet w dziedzinie ochrony środowiska”.

Czlowiek_roku1Kandydata zgłaszają pozarządowe organizacje ekologiczne, instytucje lub osoby prywatne. Nie liczy się ilość oddanych głosów ale decyzja jury. Człowiek Roku 2010 to osoba, która w sposób ponadprzeciętny zasłużyła się w roku 2010 dla ochrony środowiska, nie bacząc na trud prac podjętych dla dobra wspólnego. Konkurs służy popularyzacji osób i działań szczególnie ważnych dla środowiska przyrodniczego w Polsce oraz prezentacji autorytetów w tej dziedzinie.

RADOSŁAW GAWLIK urodził w 1957 r. we Wrocławiu, jest żonaty, ma troje dzieci, wegetarianin.Studia ukończył w 1981 r., na wydziale Eksploatacji i Ekonomii Transportu Wyższej Szkoły Transportu i Łączności w Żylinie, na Słowacji. W latach 80-tych uczył matematyki we wrocławskich szkołach. W związku z działalnością w ruchu opozycyjnym nie przedłużono mu umowy o pracę. Okresowo pracował, jako robotnik wysokościowy.

W latach 1986-89 uczestniczył w Ruchu „Wolność i Pokój”. Organizował protesty ekologiczne m.in. w sprawie huty „Siechnice”, elektrowni jądrowej w Żarnowcu, składowiska odpadów radioaktywnych w Międzyrzeczu.

W latach 1987-89 działał w Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Dolnego Śląska. Publikował w prasie podziemnej, szczególnie na temat zagrożeń środowiska przyrodniczego i środowiska pracy. Uczestniczył w obradach „okrągłego stołu” w zespole ds. ekologii. W historycznych wyborach, 4 czerwca 1989 r. został wybrany na posła. Przez 12 lat zasiadał w Sejmie. Uczestniczył w Ruchu Obywatelskim Akcja Demokratyczna później przekształconym w partię – Unię Demokratyczną, a jeszcze później w Unię Wolności. Będąc jej członkiem wraz z grupą przyjaciół ekologów założył Frakcję Ekologiczną UD a później- Forum Ekologiczne UW, któremu przez 7 lat przewodniczył. W tym czasie FE UW zainicjowało i doprowadziło do przyjęcia wielu ważnych aktów prawnych, min. wprowadzono do konstytucji zasadę zrównoważonego rozwoju, uchwalono ustawę o ochronie zwierząt.

Od XI 1997 r. do VI 2000 r. był sekretarzem stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jako jedyny członek rządu w koalicji z AWS głosował przeciwko zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej. Był przeciwny organizowaniu olimpiady zimowej w Tatrach.

Był członkiem Unii Wolności od jej początku do kwietnia 2002r, kiedy wrócił do działań w ruchu ekologicznym. Został przewodniczącym Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Jest jednym z współzałożycieli politycznej partii- Zieloni 2004 www.zieloni2004.pl. Nadal pozostaje aktywnym w ruchu organizacji pozarządowych. Obecnie przewodniczy Stowarzyszeniu Ekologicznemu ” Eko-Unia” www.eko-unia.org.pl , w ramach którego realizuje projekty z obszaru ekologii, zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich oraz Bałtyku, ochrony przyrody, współpracy międzynarodowej oraz promocji zielonej polityki. Od 2004 -2008r roku był przedstawicielem organizacji ekologicznych w Komitetach Monitorujących Rolny Sektorowy Program Operacyjny oraz Program Rozwoju Obszarów Wiejskich. Od 2007r. reprezentuje organizacje społeczne w Komitecie Monitorującym Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-13.

Jak to było w  ruchu Wolność i Pokój >>

O konkursie i kandydatach >>

Zielone Wiadomości >>

Wywiad z Radosławem Gawlikiem  ngo.pl >>

czlowiek_roku2

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Akcja Czysta Odra zbliża się wielkimi krokami!

Zaczynamy 26.04, kończymy 5.05. To już trzeci raz, gdy wspólnie w przeciągu zaledwie 10 dn…