Prof. Jan Popczyk jest żywym i idealnym przykładem rozproszonej energetyki. Wszędzie go pełno. Tym razem (w upalne popołudnie, 4 lipca 2012 r.)) „wylądował” w Opolu, w Klubie Zielonej Myśli – w Villi Academica. Szczupły i kruchy promieniował skupioną i silną energią opowiadając – paradoksalnie – o energetyce rozproszonej.
Tytuł wykładu, łatwy do zapamietania i wpadający w ucho ” Energetyka prosumencka + przemysł OZE/URE* = ochrona bezpieczeństwa energetycznego i wzrostu gospodarczego na innowacyjnej ścieżce rozwoju kraju” (w załączniku) dobrze oddający złożoność poruszanej problematyki w wersji „ułatwionej” – skierowanej do zaproszonych gości i mediów – brzmiał po prostu: „Nowoczesnej Polsce potrzebny nowoczesny prąd”.
Profesor jest od lat nieustraszonym propagatorem tego rodzaju energetyki – bez obawy atakującym nawet największe koncerny. W czasie tego spotkania prof. Popczyk zdecydowanie i merytorycznie skrytykował polskie ambicje budowy energetyki atomowej. Wskazywał jak relatywnie słaba jest finansowa kondycja koncernu mającego realizować atomowe inwestycje i jak wielkie korzyści mogłaby odnieść innowacyjna energetyka OZE/URE gdyby środki atomowe alokować właśnie na nią. Jakże prorocze i prawdziwe były słowa prof. Popczyka okazało się już nazajutrz gdy agencje informacyjne podały, że PGE chce zwolnień podatkowych przy budowie atomówki –
„Polska Grupa Energetyczna (PGE) apeluje o zmiany prawnych, zwłaszcza dotyczące przepisów podatkowych, które ułatwiłyby budowę elektrowni jądrowej w Polsce. PGE chce m.in. by nakłady na wstępną fazę projektu budowy elektrowni jądrowej mogłyby być zaliczone jako koszty uzyskania przychodów. W przeciwnym razie cały projekt może okazać się jeszcze droższy (podkr. J.Sz). Obecne regulacje są niewystarczające do realizacji tak długotrwałej i skomplikowanej inwestycji.” Jeśli przyjrzeć się z jakim „entuzjazmem” mówi o tym wiceprezeska PGE – Bogusława Matuszewska ( http://energetyka.wnp.pl/pge-chce-zwolnien-podatkowych-przy-budowie-atomowki,173957_1_0_0.html ) i pokusić o małą psychologiczną inerpretację polskiej, atomowej przyszłości to wydaje się mocno prawdopodobne, że raczej kaktusy nam na dłoniach wyrosną … .
No chyba, że państwo (czyli my, podatnicy) pomoże. Tak wygląda, „bez makijażu”, ten „najtańszy” – według lobbystów – rodzaj energii. I takie właśnie, powtarzane uporczywie mity prof. Popczyk bezlitośnie piętnuje. Innym mitem, któremu Profesor dał zdecydowany odpór, powtarzanym do znudzenia przez polityków i lobbystów energetycznych, jest twierdzenie o mającym ciagle rosnąć w przyszłości popycie na energię. To zresztą uporczywa przesłanka tzw. myślenia tych wszystkich naszych obrońców odmieniających przez tysiące przypadków sformułowanie „bezpieczeństwo energetyczne”.
Oczywiście awersem tej rzekomej dbałości o nas jest cyniczne budowanie lęku przed wydumanymi, możliwymi w pszyszłości brakami prądu – wyłączeniami. A jak to widzi prof. Popczyk? Otóż zupełnie inaczej. Profesor przedstawił prognozowane dane dla bezemisyjnych strategii rozwoju energetyki (w 2050 r.) dwóch mocno stawiających na nowe, zielone techologie krajów: Niemiec i Szwajcarii.
Przytoczone przez niego miarodajne prognozy analityków mówią o, w przypadku Niemiec, zmniejszeniu zużycia energii końcowej o 43% (!), a energii elektrycznej o 25%, a w przypadku Szwajcarii o zmniejszeniu, odpowiednio, o 30% i 35% w stosunku do obecnego, 2012 r. Te dane wśród sporej części uczestników spotkania zrobiły naprawdę duże wrażenie.
I to, mimo że problamatyka ekologiczna jest bliska wielu z nich. Spore wrażenie robiły też inne, prezentowane przez Profesora w trakcie wykładu symulacyjne wyliczenia.Na przykład porównanie cen energii elektrycznej w energetyce prosumenckiej OZE/URE z tradycyjną WEK (wielkoskalową energetyką korporacyjną).
Stosunek tych cen wynosił odpowiednio 300 zł/MWh do 550 zł/MWh. Tak więc, mimo że to dopiero początek wakacji uczestnicy spotkania odbyli już ciekawą wyprawę w krainę synergetyki – charakterystycznego dla społeczeństwa wiedzy nowego etapu rozwoju odchodzącego od przemysłowej ku postprzemysłowej energetyce.
Janusz Szymański, EKO-UNIA
Organizatorami spotkania byli: Uniwersytet Opolski, Partia Zieloni – koło opolskie i EKO-UNIA z Wrocławia
Chcącym lepiej zrozumieć treść wykladu-prezentacji pomocna może być mini-monografia prof. Popczyka „Energetyka rozproszona”
( http://www.klaster3x20.pl/dzial_profesorski/tematyka/publikacje/energetyka-rozproszona-mini-monografia.html ), której druga, rozszerzona i zaktualizowana wersja, nad którą Profesor właśnie pracuje, ukaże się wkrótce.
http://www.tvp.pl/opole/aktualnosci/spoleczne/profesor-od-pradu/7917540
* OZE/URE- odnawialne źródła energii/urządzenia energetyki rozproszonej (jako przeciwstawienie WEK- wielkoskalowej energetyce korporacyjnej – teminy i alternatywa sformułowane i wprowadzone przez prof. Popczyka – przyp. J.Sz)
]]>