Home Aktualne Projekty Projekt dotyczący obywatelskich społeczności i spółdzielni energetycznych

Projekt dotyczący obywatelskich społeczności i spółdzielni energetycznych

Możliwość komentowania Projekt dotyczący obywatelskich społeczności i spółdzielni energetycznych została wyłączona
0

Projekt wspiera rozwój demokratycznej energetyki obywatelskiej w Polsce, wpisując się w cele polityki klimatyczno-energetycznej UE do 2030 r., zakładającej poprawę efektywności energetycznej, wzrost udziału OZE i redukcję emisji CO₂. Główne cele projektu to rozwój społeczności i spółdzielni energetycznych, poprawa efektywności energetycznej, walka z ubóstwem energetycznym i edukacja ekologiczna. 

W ramach projektu planowane jest utworzenie 15 obywatelskich społeczności energetycznych (OSE) w województwach: śląskim, mazowieckim, dolnośląskim, małopolskim i pomorskim. Mają one obniżać koszty energii i poprawiać jakość życia mieszkańców. W projekcie przewidziano także edukację i rozwój kompetencji zawodowych związanych z energetyką obywatelską. Planowana jest także organizacja pięciu okrągłych stołów klimatyczno-energetycznych oraz warsztatów w miejscach dotkniętych ubóstwem energetycznym. Wspólnie z uczestnikami wypracowane zostaną rozwiązania na rzecz efektywności energetycznej. Spośród uczestników wyłonione zostaną grupy do utworzenia społeczności energetycznych (OSE), z którymi przeprowadzone zostaną audyty i opracowane plany działań na lata 2025-2030.

Projekt wspiera także rozwój spółdzielni energetycznych na terenach wiejskich. Przeprowadzona zostanie analiza potencjału gmin, a we współpracy z samorządami i kołami gospodyń wiejskich będą powstawać nowe inicjatywy. Powstaną materiały edukacyjne, m.in. poradniki i filmy promujące spółdzielczość.

W ramach projektu działać będzie także punkt doradczo-informacyjny w siedzibie Stowarzyszenia EKO-UNIA we Wrocławiu, oferujący wsparcie w zakresie energetyki obywatelskiej. Projekt zakończy konferencja podsumowująca w Warszawie, prezentująca rezultaty i dobre praktyki. Wszystkie działania będą promowane w mediach społecznościowych, branżowych i tradycyjnych.


Projekt realizowany w ramach Inwestycji G1.1.4 Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności: Wsparcie dla instytucji wdrażających reformy i inwestycje w ramach REPowerEU

Załaduj więcej... Aktualne Projekty

Zobacz również

W Polsce działa 1,7 mln instalacji fotowoltaicznych. Ale nie mamy ruchu społecznego

Obywatelskie społeczności energetyczne przedstawia się jako jeden z elementów współrządzen…