Home Aktualności Relacja ze Zjazdu Anty-atomowego, Białogóra, Gdańsk 20-23.07.10

Relacja ze Zjazdu Anty-atomowego, Białogóra, Gdańsk 20-23.07.10

0
0
napis

napis

Po zjechaniu się uczestników  20 lipca następnego dnia rozpoczęliśmy akcję anty-jądrową pikietą przy dojściu na plażę w Białogórze. Rozdawaliśmy ulotki, rozmawialiśmy z TV Wejherowo oraz z dziennikarzami Dziennika Bałtyckiego. Większość ludzi chętnie przyjmowała od nas informacje i ulotki, niektórzy wręcz entuzjastycznie, ale byli też tacy, którzy odmawiali twierdząc, że elektrownie jądrowe są  potrzebne i oni są przekonani i nie potrzebują kontrargumentów.

Wieczorem odbyło się spotkanie dotyczące  szans turystyki w woj. pomorskim po wybudowaniu elektrowni atomowej w Żarnowcu.

Po naszych referatach wprowadzających, które rozpoczynał  Falk Bayer inicjator Info-Tour wokół M. Bałtyckiego miała miejsce interesująca dyskusja, której główne wątki to:

– brak wiedzy i wiary części dyskutantów w alternatywy dla elektrowni jądrowych,

– nowe informacje o nowych technologiach i sposobach finansowanie energii geotermalnej, które otwierają nowe możliwości przed tą technologią

– słaba wiedza władz gminnych na temat skutków budowy Żarnowca-  dotyczy to min. konieczności przekopu kanału i pobrania wody z Bałtyku do chłodzenie reaktora

– wiara w miejsca pracy dla miejscowej ludności

– spór co do skutków dla tej inwestycji turystyki – Żarnowiec leży w bezpośrednim sąsiedztwie wybrzeża M. Bałtyckiego – od wiary, że nie będzie miało to większego wpływu na turystykę, po informacje właścicielki pensjonatu w Dębkach, która ankietowała swoich turystów i którzy gremialnie zapowiedzieli rezygnację z przyjazdu w ten region( to ostatnie potwierdzała także część ludzi z którymi rozmawialiśmy podczas  akcji ulotkowej)

Następnego dnia  w Gdańsku przy kamerach najważniejszych  krajowych TV  wręczyliśmy Wojewodzie Pomorskiemu tablo ku pamięci ” 24 lata po Czarnobylu” oraz petycję organizatorów Zjazdu wraz z Deklaracją Spalską ponad 70 organizacji zgłaszających sprzeciw wobec atomowej perspektywy dla Polski.

Wojewoda grzecznie podziękował, powiedział , że ceni sobie nasze poglądy i że rząd zacznie dyskusję i informację na temat EJ jesienią oraz, że poinformuje o tych materiałach premiera.

O 13.00 na ul Długiej znanej z protestów przeciwko Żarnowcowi sprzed 20 lat rozpoczął się marsz i rozdawanie ulotek. Uczestnicy demonstracji połączyli się z happeningiem Klubu Gaja o Złotej Rybce, która włączyła się w protest przeciwko uczynieniu z Polski „atomowego raju”.

Wieczorem miało miejsce w Klubie Trójmiejskim Krytyki Politycznej 2,5 godzinne spotkanie.  Wielowątkowa dyskusja  została poprzedzona referatami. W jej efekcie artykuł w lokalnej Gazecie Wyborczej napisał obecny na spotkaniu redaktor zachęcając do zajrzenia zarówno  na strony zwolenników atomu oraz inicjatywy Antynuklearnej www.ian.org.pl.

Petycja do Wojewody Pomorskiego Romana Zaborowskiego >>

Ku pamięci- wręczone wojewodzie – 24 lata po Czarnobylu >>

Deklaracja Spalska >>

Plakat imprez antyjądrowych 22.07.10 >>

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Elektrownia atomowa w Choczewie zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Polski

Rząd PiS lokalizując elektrownię jądrową (EJ) w gminie Choczewo na wybrzeżu Bałtyku nie zw…