Home Aktualności Rusza Akcja Czysta Odra!

Rusza Akcja Czysta Odra!

Możliwość komentowania Rusza Akcja Czysta Odra! została wyłączona
0
Czysta Odra

Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA jako regionalny koordynator Akcji Czysta Odra zaprasza na inaugurację, połączoną z główną konferencją prasową oraz pierwsze sprzątanie. Spotykamy się już w najbliższy piątek 29 kwietnia 2022 r. o godz. 10.00 przy Kładce Zwierzynieckiej (od ul. Na Grobli) we Wrocławiu.


Rusza pierwsza edycja międzynarodowej Akcji Czysta Odra, czyli 854,3 km edukacji ekologicznej

To wyjątkowa rzeka. Łączy Czechy, Polskę i Niemcy. Odra bierze swój początek we wschodnich Czechach, w Górach Odrzańskich w Sudetach, uchodzi zaś do Zalewu Szczecińskiego, a później ostatecznie jej wody trafiają do Bałtyku. Doliny Odry, jej łęgowe lasy, porównywalne są przyrodniczo do lasów deszczowych. Odra jednak boryka się z gigantycznym problemem, jakim są śmieci. 80% zanieczyszczenia Bałtyku to odpady trafiające z lądu, niestety także spływające Odrą! Dlatego z inicjatywy wrocławskiego podróżnika i ekologa Dominika Dobrowolskiego rusza pierwsza edycja międzynarodowej akcji sprzątania Odry, ale przede wszystkim walki z jej zaśmieceniem. Już zgłosiło się do udziału kilkanaście tysięcy wolontariuszy i ponad 150 komitetów organizacyjnych nad Odrą oraz nad jej dopływami od Czech po Bałtyk.  Wśród zgłoszonych uczestników są mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości, organizacje społeczne szkoły, samorządy, całe gminy i sołectwa, strażacy, wędkarze, załogi WOPR… Okazuje się, że #OdraNasŁączy, jak brzmi jedno z haseł akcji.

We Wrocławiu odbędzie się inauguracja akcji, połączona z główną konferencją prasowa, na którą zapraszamy. W najbliższy piątek 29 kwietnia o godz. 10.00 przy Kładce Zwierzynieckiej (od ul. Na Grobli) odbędzie się pierwsze sprzątanie. Dzięki Fundacji Wroc Ma Moc będzie też można sprzątać Odrę z kajaków, szczegóły w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/509288024194786

Szykuje się wyjątkowa akcja. Będzie trwała od 29 kwietnia do 8 maja. Każdy może się do niej dołączyć. Aby zgłosić swój udział wystarczy skontaktować się z regionalnymi koordynatorami akcji, wybrać termin i posprzątać swój kawałek rzeki.

  • Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki dzielą – Odra Łączy” https://www.facebook.com/odralaczy/ – jako regionalny organizator koordynuje akcje na pierwszym odcinku Odry od Bohumina (Czechy) do Opola. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Raciborza, Kędzierzyna Koźla, Krapkowic, Opola oraz z dopływów Odry z tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Ani Piróg: stowarzyszenie.plywadla@gmail.com lub dzwonić na nr 512 283 870.
  • Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA https://www.facebook.com/EkoUnia/ – jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Opola do Nowej Soli. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Opole, Brzeg, Oława, Wrocław, Brzeg Dolny, Lubiąż, Ścinawa, Chobienia, Głogów, Bytom Odrzański i Nowa Sól oraz z dopływów Odry z tego rejonu mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Ani Adamczyk: akcjaczystaodra@gmail.com lub dzwonić na nr 511 032 036.
  • Krosno Odrzańskie KPWK dołącza do akcji Akcja Czysta Odra jako regionalny organizator koordynuje akcje na odcinku od Nowej Soli do Słubic. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Nowa Sól, Zielona Góra, Cigacice, Sulechów, Nietkowice, Krosno Odrzańskie, Gubin, Słubice i Frankfurt n/O mogą zgłaszać swoje akcje, wysyłając email do Wojtka Kliszewskiego w.kliszewski@kpwk-krosnoodrzanskie.pl lub dzwonić 661 068 040.
  • Stowarzyszenie Wywrotka ze Szczecina jako regionalny organizator koordynuje akcje od Słubic do Świnoujścia. Mieszkańcy, organizacje, sołectwa, gminy, firmy, szkoły… z nadodrzańskich miejscowości oraz z dopływów Odry na tym terenie, czyli np: Górzycy, Kostrzynie n/O, Krajniku Dolnym, Gryfinie, Kołbaskowie, Szczecinie, Policach, nad Jez. Dąbie, Zalewem Szczecińskim, w ujściu Świny i Dziwny, i dopływach całego rejonu) mogą zgłaszać swoje akcje do Krzyśka Sowy, email: stowarzyszenie.wywrotka@gmail.com, tel. 725559666.

100 mikrograntów wspierających akcje sprzątania fundują: Credit Agricole Bank Polska EFL – Wiedza i Biznes – organizatorzy kampanii #MniejPlastiku

We Wrocławiu i Na Dolnym Śląsku akcja objęta jest patronatami Prezydenta Wrocławia, Marszałka Dolnego Śląska oraz Wód Polskich.


Dodatkowych informacji udzielą:

Anna Adamczyk, koordynatorka regionalna akcji, Stowarzyszenie Ekologiczne EKO-UNIA,
tel. 511 032 036, e-mail: akcjaczystaodra@gmail.com

Dominik Dobrowolski, pomysłodawca i główny organizator akcji,
tel. 697092978, e-mail: dominik@cycling-recycling.eu

Główna strona akcji:
https://www.facebook.com/AkcjaCzystaOdra

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Przez smog umiera rocznie nawet 50 tys. ludzi. Zieloni zawalczą o czyste powietrze w Europarlamencie

Poprawa jakości powietrza jako główny postulat Wrocławskich Zielonych w ramach kampanii wy…