
Spotkanie odbyło się w Hali Sportowej w Mielnie przy 20 stopniowym mrozie na zewnątrz w niedzielę 5.lutego. Wystąpiła trójka prelegentów dr.hab Leszek Pazderski z UMK w Toruniu, Radosław Gawlik, przewodniczący Zielonych 2004 z Wrocławia, Małgorzata Żugaj – sołtysowa wsi Wicie, gm Darłowo. Wzięło w nim udział ok. 150 mieszkańców.
Dr Pazderski skoncentrował się na kwestii nie możności oszacowania tzw. bezawaryjności skomplikowanych systemów technologicznych. Takim SA niewątpliwie Elektrownie atomowe. Znamy największe 3 katastrofy, ale incydentów, awarii, wycieków radioaktywnych substancji np. pary jest bardzo wiele ( rocznie w świecie kilkaset incydentów) . Gdyby EJ powstała w nad morzem w Gąskach, jeden taki nawet niegroźny wyciek, mógłby skutecznie odstraszyć turystów na lata z całego regionu.{gallery}Galerie/mielno,width=170,height=123,limit=1,limit_quantity=9{/gallery}
Radosław Gawlik reprezentant Zielonych oraz stowarzyszenia EKO-UNIA w blisko godzinnej prezentacji pokazał min na brak jakiejkolwiek dyskusji i analiz eksperckich przed najważniejsza decyzją energetyczną rządu PO-PSL o budowie EJ. Może społeczeństwo ma już dość, takiego działania władz w kontekście ostatnich problemów z brakiem właściwego konsultowania ustaw zdrowotnych i umowy ACTA ? Istnieje straszny kontrast w oszczędzaniu w sferze budżetowej w wydatkach społecznych, a wejściu w program budowy 2 EJ za gigantyczna sumę- w cenach dzisiejszych ok. 160 mld. zł, który musi zaangażować budżet państwa na równie wielkie kwoty ( np. na odpady nuklearne oraz specjalne sieci do odbioru prądu z EJ). Błędna jest strategia energetyczno- klimatyczna rządu, który chce się opierać na przestarzałych technologiach węglowo- atomowych, a deprecjonuje oszczędzanie energii oraz nowe technologie: odnawialne i rozproszone. Wskazał też na całą mitologię o bezpieczeństwie, niezbędności, taniości, nowoczesności, renesansie EJ, której niestety schlebiają główne media.
Pani Żugaj ( z gm. Darłowo, którą wskazuje się jako jedną z potencjalnych lokalizacji elektrowni) opowiedziała o tym jak po promocyjnym wyjeździe do Francji do elektrowni atomowej i zakładów przerabiania odpadów działaczy lokalnych, przekonała się, że nie powinniśmy budować EJ w Polsce. Mówiła min. o gigantycznych obiektach , które nad wysokimi klifami nad morzem we Flamanville jakoś się zniknęły w krajobrazie, ale na polskim płaskim wybrzeżu, będą stanowiły “szok” krajobrazowy. Opisała też inny sposób informowania we Francji- dużej otwartości tamtejszych reprezentantów EJ ( na każde pytanie był odpowiedź). Jednocześnie wskazała, że większość elektrowni zbudowano w latach 60-70 tych, nie specjalnie dyskutując z mieszkańcami i pytając się ich o zdanie.
Po wystąpieniach panelistów nastąpiła ponad 2 godzinna dyskusja z licznymi pytaniami z sali. Sala i cała gmina Mielno jest przystrojona banerami z hasłami: Atom – STOP, Region Turystyczny; Polska – Strefa Bezatomowa; Mówimy NIE, atomowym planom PGE; Chcemy domów- nie atomów !
Pierwsze w Polsce gminne referendum antyatomowe wywołane planem budowy elektrowni atomowej w Gąskach odbędzie się w gminie Mielno w niedzielę 12.lutego br.
Oprawcowanie Radosław Gawlik.
W Gazecie Mileńskiej ukazał sie artykuł R. Gawka na temat elektrowni jadrowych z komentarzem prof. Mielczarskiego
]]>