Bruksela (Belgia), 24 czerwca 2009
Friends of the Earth Europe (FoEE) jako przełomową oceniła uchwaloną dziś przez szkocki parlament ustawę o ochronie klimatu.
Posłowie szkockiego parlamentu głosowali dziś nad celem ograniczenia gazów cieplarnianych o 42% do 2020 roku, który jest najbardziej ambitnym ustawowym celem z pośród wszystkich przyjętych na całym świecie. Głosowanie nastąpiło po zdecydowanej i szerokiej demonstracji poparcia dla jak najszybszych działań na rzecz ograniczania emisji, jakiego okazały szkockie sławy oraz kampanierzy, którzy podróżowali do Parlamentu w Edynburgu, aby lobbować swoich posłów.
Koordynatorka kampanii klimatycznej FoEE, Sonja Meister, powiedziała:
"Z taką ustawą Szkocja jest światowym liderem w walce o zatrzymanie niebezpiecznych zmian klimatycznych. Redukcje emisji obecnie wymagane przez prawo w Szkocji są pierwszymi na świecie, które dokładnie odpowiadają temu, co nauka uważa za konieczne do podjęcia. UE powinna teraz pojść śladem Szkocji i ustanowić równie ambitne cele, aby pomóc w przerzuceniu międzynarodowych negocjacji klimatycznych na właściwy tor."
Szef Friends of the Earth Szkocja, Duncan McLaren, stwierdził:
"Szkocja odegrała przodującą rolę w rewolucji przemysłowej, a teraz możemy odegrać wiodącą rolę w przejściu do niskowęglowej gospodarki oferującej nowe zielone miejsca pracy dla następnych pokoleń."
Sprawiedliwość klimatyczna oraz nauka o zmianach klimatycznych podpowiadają nam, że musimy dokonać redukcji emisji o przynajmniej 42% do 2020 roku. Technologia, którą możemy się w tym celu posłużyć, istnieje. Rząd szkocki musi teraz wykazać wolę polityczną w realizacji tego zadania.
Szkocka ustawa o ochronie klimatu została uchwalona w tym samym tygodniu, w którym parlament węgierski poczynił duży krok w kierunku przyjęcia prawa ochrony klimatu. W poniedziałek wieczorem węgierscy posłowie przyjęli uchwałę w sprawie przygotowania przepisów na rzecz ochrony klimatu zainicjowaną przez Friends of the Earth Węgry oraz węgierską Ogólnokrajową Radę na rzecz Zrównoważonego Rozwoju.
W całej Europie organizacje krajowe należące do Friends of the Earth proszą rządy o zobowiązywanie się do przyjmowania rocznych redukcji gazów cieplarnianych w ramach europejskiej kampanii pod nazwą "The Big Ask" (z ang. "Wielkie pytanie", jednocześnie "Wielka prośba"). Ta ogólnoeuropejska kampania Friends of the Earth na rzecz ochrony klimatu ma na celu doprowadzenie rządów i Unii Europejskiej do zobowiązania się do prawnie
wiążących redukcji emisji, z myślą o walce ze zmianami klimatycznymi. The Big Ask wzywa Unię Europejską do zobowiązania się do przynajmniej 0-procentowego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w Europie do 2020 roku i do 100-procentowego ich ograniczenia do roku 2050.
Oficjalna strona kampanii:
www.thebigask.eu
– ENDS –