Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i kwietnia ruszyło posprzątać Odrę oraz jej dopływy. Za nami trzecia edycja Akcji Czysta Odra. Usunięto z rzek aż 165 ton śmieci, które już nie zatrują wodnego środowiska i Bałtyku! – Śmieci stanowią wciąż ogromy problem zanieczyszczenia rzek w Polsce oraz Bałtyku. Aż 80% śmieci w morzu pochodzi z lądu i właśnie do morza spływa rzekami – tłumaczą przedstawiciele Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, współorganizatorzy Akcji Czysta Odra.
– Jak co roku, akcja okazała się dużym sukcesem. Między Nową Solą a Opolem zorganizowano 22 wydarzenia. Wśród organizatorów lokalnych inicjatyw pojawiły się stowarzyszenia, fundacje, WOPR, mariny, MOSiR, harcerze, szkoły, dom pomocy społecznej. Byli z nami starzy, jak i nowi uczestnicy. Wiek uczestników był bardzo różny, wśród zaangażowanych osób można było spotkać zarówno dzieci w wieku przedszkolnym, ze szkół podstawowych, jak i osoby starsze, należące do klubów seniora – mówi Anna Adamczyk ze Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA, koordynatorka regionalna Akcji Czysta Odra.
Odpady, jakie udało się zebrać często zaskakiwały uczestników akcji. Znaleziono między innymi stary sprzęt AGD, meble, odpady budowlane, telewizor kineskopowy, wiele starych ubrań, torby podróżne, wyrzucone worki pełne śmieci komunalnych, pływające w rzece kawałki styropianu czy dużą ilość odpadów kosmetycznych.
– W jednym z miejsc na odcinku zaledwie 30 metrów udało się zebrać ponad tonę śmieci, czego uczestnicy zupełnie się nie spodziewali! Najczęstszymi odpadami jak co roku były drobne odpady plastikowe, butelki po wodzie, butelki szklane i opakowania po żywności – wymienia Anna Adamczyk.
Już kolejny rok z rzędu w akcji wzięły udział Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej, Marina Brzeg i Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe, które wspólnymi siłami wraz z mieszkańcami miasta i okolic, posprzątali nabrzeża Odry na terenie Brzegu, zrzeszając do akcji ponad 150 osób!
W akcji uczestniczą od kilku lat też Fundacja Panopticum z Nowej Soli, Stowarzyszenie Czysty Wałbrzych, Gminna Rada Seniorów z Janowic Wielkich, Dom Pomocy Społecznej w Janowicach Wielkich, Stowarzyszenie Góry Szalonych Możliwości, harcerze z Harcerskiego Ośrodka Wodnego „Stanica”, Stowarzyszenie FALA z Bytomia Odrzańskiego czy Marina w Chobieni. Dzięki wsparciu Credit Agricole Bank Polska i EFL – Wiedza i Biznes zostały ufundowane granty dla grup sprzątających.
💪 Usunęli ponad 165 ton śmieci! Trzecia edycja Akcji Czysta Odra zakończona rekordowym wynikiem 💙
— EKO-UNIA (@EkoUnia) May 21, 2024
👉 Ponad 21 tys. wolontariuszek i wolontariuszy z Polski, Czech i Niemiec na przełomie maja i kwietnia ruszyło posprzątać Odrę oraz jej dopływy 🐟🌊♻️
👉 Za nami trzecia edycja… pic.twitter.com/a1Kpih4wSY
Pomysłodawcą i koordynatorem akcji w Polsce jest Dominik Dobrowolski, ekolog i podróżnik, który od ponad 20 lat organizuje akcje na rzecz ochrony rzek przed zaśmieceniem. Regionalnie akcję koordynowały: Stowarzyszenie Wywrotka w Szczecinie, KPWK w Krośnie Odrzańskim, EKO-UNIA z Wrocławia i Stowarzyszenie Załóg Pływadeł „Rzeki Dzielą – Odra Łączy” w Kędzierzynie Koźlu.
Tegoroczna edycja Akcji Czysta Odra była połączona z finałem akcji #ODROdzenie, w ramach której odbudowywana jest bioróżnorodność Odry po katastrofie z roku 2022. Dzięki zbiórce społecznej i wsparciu finansowym tysięcy darczyńców oraz Fundacji DODO z ZOO Wrocław, Credit Agricole Bank Polska, EFL – Wiedza i Biznes, Fundacji WROC ma MOC i HP Inc wyhodowano blisko 1,5 mln rybek, m.in szczupaków i sandaczy, które zostały wpuszczone przez specjalistów z PZW Szczecin i Zielona Góra do Odry oraz jej dopływów.