Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w otwartej debacie o transformacji energetycznej z kandydatami w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz z udziałem wybitnych ekspertów w dziedzinie energetyki:
- Prof. Maciejem Nowickim, byłym ministrem ochrony środowiska i naukowcem, autorem lub współautora ponad 170 publikacji, w tym kilku książek poświęconych ochronie środowiska i ekorozwojowi;
- Marcinem Popkiewiczem, fizykiem i analitykiem megatrendów, popularyzatorem nauki i autorem książek na temat transformacji energetycznej i klimacie m.in. “Świat na rozdrożu”, “Nauka o klimacie”, “Zrozumieć transformację energetyczną”.
Miejsce debaty:
Gniazdo – Centrum Aktywizmu Klimatycznego
ul. Krucza 17, Warszawa
Wstęp wolny
Termin:
Poniedziałek, 27 maja 2024
Start godz. 17:00
Debatę poprowadzi Katarzyna Kojzar, dziennikarka OKO.press, która zajmuje się przede wszystkim tematami dotyczącymi ochrony środowiska, praw zwierząt, zmiany klimatu i energetyki, niedawno wyróżniona przez Fundację Polcul im. Jerzego Bonieckiego za bezkompromisowość i konsekwencję w nagłaśnianiu zaniedbań władz w obszarze ochrony środowiska naturalnego.
Kandydaci i kandydatki odpowiedzą m.in. o wyzwaniach i szansach transformacji, która czeka polskie regiony węglowe. Porozmawiamy o kopalniach m.in. w Turowie, Bełchatowie, Wielkopolsce i na Śląsku.
Zapytamy, o to w którą stronę powinna zmierzać transformacja energetyczna w rolnictwie, budownictwie i transporcie? Jaki model energetyki i jej transformacji wybrać?
Ustalimy, przy jakich tematach kandydaci chcą pracować jako przyszli europosłowie i europosłanki.
Swój udział potwierdzili:
- Róża Thun – kandydatka Polski 2050 z listy Trzeciej Drogi, europosłanka bieżącej kadencji, nr 1 na liście w okręgu obejmującym woj. dolnośląskie i opolskie
Krakowianka, co oznacza też bycie Europejką. Całe swoje życie zawodowe poświęciła idei integracji europejskiej. Prezeska Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana (1992 – 2005). Szefowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (2005 – 2009). Od 2009 roku zasiada w Parlamencie Europejskim.
Dzięki jej zaangażowaniu w prace w Parlamencie Europejskim nie mamy już w Unii Europejskiej opłat roamingowych. Przeprowadziła także skutecznie przyjęcie przepisów wprowadzających jednolitą ładowarkę. Zajmuje się także regulacjami jednolitego rynku cyfrowego, bezpieczeństwem produktów, regulacjami gospodarki o obiegu zamkniętym. Zdecydowania obrończyni praworządności w Polsce na forum Unii Europejskiej.
Obecnie pracuje w trzech komisjach: Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO), Ochrony Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI) oraz Komisji Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych (LIBE). Jest także członkinią Komisji Śledczej Parlamentu Europejskiego ds. wyjaśnienia afery Pegasusa.
Czterokrotnie nagradzana nagrodą „Europosłanki Roku”
- Dr Maciej Kozakiewicz – kandydat z listy Koalicji Obywatelskiej, zaangażowany w proces sprawiedliwej transformacji Bełchatowa, nr 3 na liście w okręgu obejmującym woj. łódzkie
Od 2019 roku jest żywo zaangażowany w proces Sprawiedliwej Transformacji Zagłębia Bełchatowskiego. Był między innymi pełnomocnikiem Zarządu Województwa Łódzkiego ds. transformacji regionu bełchatowskiego. Obecnie koordynuję projekt Bełchatów 5.0 wspierający aktywizację kapitału społecznego na Obszarze Nowej Energii.
Od 2013 roku popularyzuje ideę zrównoważonego stylu życia (od 2017 jako prezes Stowarzyszenia Slow Jogging Polska). Współpracuję z International Slow Jogging Association oraz Slow Jogging Japan. Jest autorem dwóch poczytnych książek: Slow jogging (2019) oraz Slow life (2020) wydanych przez wydawnictwo Pascal. Jestem też Mentorem Witalnym Vital Academy.
- Maciej Konieczny – kandydat partii Razem z listy Lewicy, poseł na sejm bieżącej kadencji, nr 1 na liście obejmującej woj. śląskie
Poseł partii Razem i klubu Lewicy z Górnego Śląska, wybrany w 2023 po raz drugi w okręgu nr 31. Współzałożyciel partii Razem, wieloletni członek jej Zarządu, obecnie w Radzie Krajowej.
Wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych oraz członek Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Przewodniczy Polsko-Palestyńskiej Grupie Parlamentarnej oraz jest członkiem Delegacji Sejmu i Senatu RP na Konferencję Parlamentarną Morza Bałtyckiego. Ponad stukrotnie zabierał głos w debacie sejmowej.
Wychował się w Gliwicach na Śląsku, na górniczym osiedlu. Ukończył kulturoznawstwo na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W ciągu ostatnich 15 lat był magazynierem, ochroniarzem, sprzedawcą, aż w końcu dziennikarzem i doradcą samorządów. Od kilkunastu lat aktywnie działa politycznie na rzecz godnych warunków pracy, sprawiedliwych podatków i państwa, które nie zostawia nikogo za burtą. Żywi przekonanie, że to Polska, która nie zostawia nikogo za burtą w zjednoczonej, solidarnej Europie jest najlepszym gwarantem naszego bezpieczeństwa, dobrobytu i rozwoju i dlatego zdecydował się kandydować do Parlamentu Europejskiego z list KKW Lewica.