Home Aktualności V rocznica referendum przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu "Legnica"

V rocznica referendum przeciwko planom budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu "Legnica"

0
0
rocznica

rocznica

Dokładnie 5 lat temu w wyjątkowo ciepłą i słoneczną niedzielę, 27 września 2009 r. tysiące mieszkańców gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa i Prochowice wyraziło swój sprzeciw wobec planów budowy kopalni węgla brunatnego metodą odkrywkową – głosując w 95% na NIE! 

Było to wydarzenie historyczne – nigdy wcześniej ani później w historii wolnej Polski nie przeprowadzono jednocześnie sześciu ważnych i wiążących referendów lokalnych na taką skalę. 

Nigdy też prawomocny, najbardziej demokratyczny werdykt społeczny nie spotkał się z tak silnym oporem władz państwowych oraz lobby węglowo – energetycznego. 

Przez wszystkie te lata władze naszego kraju nie chcą przyjąć do wiadomości, że wolę społeczną należy uszanować a wynik referendum wdrożyć w życie. 

Dalej pozostajemy pod presją odkrywki i wprowadzenia tzw. „ochrony złoża” przed dalszą zabudową, a tym samym zablokowania rozwoju gmin nią objętych. 

Dopiero Parlament Europejski wysyłając do Polski w maju 2013 r. misję śledczą skłonił polskie władze do odrobiny refleksji oraz dialogu z mieszkańcami zagrożonych odkrywką gmin. 

Tylko nieustający opór społeczny, rosnąca świadomość mieszkańców oraz zainteresowanie instytucji europejskich powstrzymuje węglowych inwestorów i wspierający ich rząd polski od budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego wraz z kompleksem dwóch elektrowni opalanych tym paliwem. 

Uczestnikom referendum, jego organizatorom – tysiącom świadomych i zaangażowanych obywateli oddajmy dziś wyrazy zasłużonego szacunku i pełnego uznania. To WY mieliście rację !!! 

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…