Home Aktualności W sprawie elektrowni PGE zachowuje się arogancko

W sprawie elektrowni PGE zachowuje się arogancko

0
0

– Nie wiem czemu w Polsce musi stanąć elektrownia o mocy 3000 MW. Można budować mniejsze elektrownie. Łatwiej je umiejscowić i zagospodarować wytwarzane z nich ciepło – mówi prof. Mirosław Lech Wyszyński z Uniwersytetu w Birmingham.

Wokół elektrowni trwa społeczna burza, ale spójrzmy na ten problem z dystansem – gdyby powstała taka elektrownia nie musielibyśmy martwić się o dostawy energii. Poza tym zniknąłby też problem emisji CO2 do atmosfery. Dlatego może w dłuższej perspektywie elektrownia jądrowa nie byłaby złym rozwiązaniem?

Profesor Mirosław Lech Wyszyński, University of Birmingham: – Na koniec minionego roku moc zainstalowana energetyki odnawialnej przekroczyła w Polsce 3000 MW. Musimy zatem skupić się przede wszystkim na coraz lepszym i efektywniejszym wykorzystywaniu źródeł energii odnawialnej. Jest przecież energia słoneczna, wiatrowa, biomasa z możliwoscią produkcji z niej paliw syntetycznych, w Polsce mamy ogromny potencjał wytwarzania biogazu i ogromny potencjał oszczędzania energii.

Inną sprawą jest fakt, że nie wiem czemu od razu wychodzi się z założenia, że na terenie Polski musi stanąć elektrownia o mocy 3000 MW, a w dalszej perspektywie dwie. To jest gigant – jak łatwo wyliczyć to na kawałku papieru, co pół minuty z samego chłodzenia takiej elektrowni zagotuje się basen olimpijski wody o temperaturze 10 stopni.

Czyli taka elektrownia jest zdecydowanie za duża jak na polskie warunki?

– Polska to nie jest ani Finlandia, ani Francja czy Hiszpania, a więc państwa, które mają dużo więcej linii brzegowej. W Polsce jest 300 km wybrzeża, z czego większość została zagospodarowana, w tym na cele rekreacyjne dla gości z całej Polski. Linia brzegowa jest prosta, nie ma wysepek, fiordów i właściwie nie bardzo mamy gdzie postawić takiego kolosa.

Nie wiem, czemu nie ma więc mowy o małych elektrowniach.

Rozwijają się przecież  technologie oparte na małych i modułowych jednostkach – w tym technologie zupełnie bezpieczne, z chłodzeniem naturalnym, konwekcyjnym. Można budować mniejsze elektrownie o mocy ok.125- 500 MW (mocy elektrycznej), wtedy będzie je i łatwiej umiejscowić i łatwiej zagospodarować wytwarzane z nich ciepło  w lokalnych elektrociepłowniach. 

Polska jest potęgą w elektrociepłownictwie.

Portal samorzadowy >>

]]>