Home Aktualności Węgiel brunatny w Trybunale!

Węgiel brunatny w Trybunale!

0
0

Zaproszenie na konferencję prasową  związaną z wniesieniem przez gminę Lubin do Trybunału Konstytucyjnego  wniosku o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją RP oraz ustawami Uchwały Nr 239 Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030 z dnia 13 grudnia 2011 r. oraz omówieniem sytuacji  w gminach zagrożonych odkrywką po wizycie misji śledczej  Parlamentu Europejskiego w  Polsce.

Gdzie:   Centrum Prasowe PAP, Warszawa, ul. Bracka 6/8.
Kiedy:   środa , 18 września  2013, godzina 14.00
zapraszają:
•       Irena Rogowska Wójt Gminy Lubin i Przewodnicząca Ogólnopolskiej
Koalicji „Rozwój Tak -Odkrywki Nie”,
•       Tomasz Włodarski, dyrektor Ekologicznego Serwisu Prawnego w Polsce,
•       Sylwia Maćkowiak – Stowarzyszenie „Nasz Dom” z Wielkopolski,
•       przedstawiciele gmin zagrożonych budową nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego oraz  ruchów obywatelskich, stowarzyszeń  i organizacji ekologicznych przeciwnych łamaniu  podstawowych praw obywatelskich, w
tym prawa  własności.

Wniosek, który w dniu 18 września 2013 roku, gmina Lubin złoży do Trybunału Konstytucyjnego, przygotowany został we współpracy z Ekologicznym Serwisem Prawnym. Dotyczy on wpływu, przyjętej przez Radę Ministrów Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030(KPZK), na możliwości podejmowania decyzji planistycznych przez gminy  i miasta położone na złożach kopalin takich, jak choćby węgiel brunatny.

Postanowienia KPZK wprowadzające ochronę złóż kopalin, w tym złoża węgla brunatnego  „Legnica”, ingeruje bezpośrednio w prawo własności mieszkańców co najmniej sześciu gmin położonych na złożu  w tym gminy 
Lubin (woj. dolnośląskie).

Wprowadzona ochrona nieograniczona ani przedmiotowo, ani czasowo, fundamentalnie narusza istotę prawa własności ponieważ pozbawia właścicieli możliwości faktycznego rozporządzania ich własnym majątkiem. Szczególnie, iż zawęża prawo rozporządzania nieruchomościami wyłącznie na rzecz przyszłego inwestora górniczego.

W żadnym wypadku nie można przyjmować, że wszędzie tam, gdzie znajduje się złoże węgla brunatnego, interes publiczny przesądza o potrzebie jego eksploatacji, a tym samym zobowiązuje gminy do przeznaczania tego obszaru  -wyłącznie ! – pod działalność polegającą na wydobywaniu kopalin.

Z poważaniem

Irena Rogowska, Wójt Gminy Lubin
Tomasz Włodarski, Ekologiczny Serwis Prawny

Więcej informacji i potwierdzenie udziału:
Janusz Łucki, Rzecznik Koalicji „Rozwój TAK – Odkrywki NIE”, tel. 604 784 768

Zaproszenie >>

]]>

Załaduj więcej... Aktualności

Zobacz również

Zielone Dni 2024 w Szklarskiej Porębie

Fundacja Strefa Zieleni, we współpracy z organizacjami partnerskimi (GEF, HBS, Partią Ziel…